Dvacet nejdražších pacientů VZP: léčba hemofilika stála 26 milionů za rok

  11:32aktualizováno  11:32
Všeobecná zdravotní pojišťovna zveřejnila seznam dvaceti pacientů, jejichž léčba vyšla v loňském roce nejdráž. První tři příčky obsadili hemofilici, přičemž nejvíce zaplatila za hemofilika z Pardubického kraje - téměř 26 milionů korun za rok. Pojišťovna chce uveřejněním žebříčku upozornit na to, jak nákladná zdravotní péče je.

(ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

VZP loni jen za dvacet nejdražších pacientů zaplatila přes 306 milionů korun. Už několik let po sobě obsazují pomyslné první příčky v nákladech na péči hemofilici, tedy pacienti s poruchou srážlivosti krve.

Chladivé obklady nahradily v léčbě hemofilie účinné, ale drahé léky

„Většinu peněz tvoří náklady na léky, u našeho nejdražšího pacienta je to 25,65 milionu, celkové náklady na něj přitom činily 25,76 milionu. Konkrétně se jedná o lék novoseven na posílení srážlivosti krve,“ sdělil iDNES.cz mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Cenu léků pojišťovna nestanovuje. „Neumím odpovědět, proč jsou léky tak drahé. Cenotvorbu léčiv má na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv, my pouze lék hradíme,“ uvedl. 

Dvacítka nejdražších klientů VZP pro rok 2017

Náklady na hemofilního pacienta přitom nejdou dopředu spočítat. „Ten samý hemofilik může letos stát 25 milionů a příští rok 12 milionů, protože ve chvíli, kdy například podstoupí operaci, se jeho příjem léku výrazně zvýší,“ sdělil Tichý. 

Nejmladší drahý pacient

Kromě hemofilie vycházejí draze také různé metabolické poruchy nebo například plicní arteriální hypertenze. I v těchto případech tvoří nejnákladnější položku léky. 

Mezi nejdražšími pacienty jsou zastoupeni lidé z patnácti okresů, nejmladším z nich je teprve desetiletý chlapec z Prahy, který se léčí se svalovou dystrofií. Naopak nejstarší pacientkou je dvaaosmdesátiletá žena z Ústeckého kraje, které pojišťovna přispívá na získaný nedostatek koagulačních faktorů.

Náklady na drahé pacienty rostou

VZP zveřejnila seznam dvaceti nejdražších pacientů již pošesté. Například v roce 2015 stála péče o nejnákladnějšího pacienta přes 55 milionů oproti loňským 26.

Přesto se pojišťovna teprve potřetí v historii dostala nad hranici 300 milionů za 20 nejdražších pacientů. Více než loni dala VZP za péči o dvacítku nejdražších pacientů pouze v roce 2016 (342 milionů), v roce 2014 to bylo 302 milionů. Například v roce 2013 částka činila 285 milionů. 

„Potvrzuje se tak následující trend: zatímco mnohdy astronomická suma, kterou dá pojišťovna v daném roce za nejdražšího jednotlivce, je víceméně otázkou náhody, náklady na větší skupinu drahých pacientů, kde vzhledem k jejich většímu počtu již nehraje náhoda takovou roli, postupně rostou,“ dodal Tichý. 

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Ústavní soud rozhodl. Operátoři budou dál půl roku ukládat data uživatelů

Zákaz kouření platí, Ústavní soud jen upravil některé části zákona

Ústavní soud odmítl poslanecký návrh na škrty v současné právní úpravě, která ukládá operátorům, aby půl roku...

Radní, jenž vyzval k zabití Zemana, se omluvil. Jako šéf místní ODS končí

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang

Radní Jesenice u Prahy Martin Lang se omluvil prezidentu Miloši Zemanovi a vzdal se funkce předsedy místního sdružení...

Najdete na iDNES.cz