VV: Budeme konstruktivní opozicí, ale všechny dohodnuté návrhy nepodpoříme

  19:45aktualizováno  19:45
Věci veřejné nepodpoří všechny už dříve dohodnuté vládní návrhy. Strana vypoví koaliční smlouvu uzavřenou s ODS a TOP 09 už v úterý a přejde do konstruktivní opozice, řekl po večerním jednání grémia VV předseda Radek John. Podle premiéra Nečase ale VV porušily nedělní dohodu a tím jednostranně vypověděly koaliční smlouvu.

Věci veřejné budou podle svého předsedy Radka Johna konstruktivní opozicí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

John se totiž v neděli s šéfem ODS Petrem Nečasem a předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem dohodli, že koalice skončí až v pátek a že strany budou i nadále jednotně hlasovat pro návrhy dohodnuté do 11. dubna. 

Podle Johna VV dříve se skřípěním zubů odsouhlasily řadu priorit TOP 09 a ODS a teď nemají záruku, že na oplátku budou naplněny jejich priority. "Podpoříme každý rozumný návrh, ať přichází zprava nebo zleva," uvedl John. Věcem veřejným například vadí zákon snižující valorizaci důchodů. Ten je zařazen na program schůze Sněmovny, která začne v úterý.

ODS vypověděla koaliční smlouvu, vláda požádá o důvěru

Vedení VV také dalo mandát svým vyjednavačům, aby ukončili koaliční smlouvu už v úterý při jednání K9. "Koaliční smlouvu porušil sám premiér Petr Nečas verbováním přeběhlíků z poslaneckého klubu VV a vůlí postavit na nich fungování vlády," citoval na brífinku z usnesení grémia John.

Nečas: VV nedodržením dohody jednostranně vypověděly koaliční smlouvu

Podle premiéra Nečase VV nedodržením nedělní dohody jednostranně vypověděly koaliční smlouvu. ODS a TOP 09 už proto smlouvu považují za vypovězenou. "Ruším proto zítřejší jednání K9, protože smlouva je ze strany Věcí veřejných vypovězena. V jednání K9 nevidí ODS a TOP 09 již žádný smysl," uvedl ve večerním prohlášení předseda vlády.

Názorový obrat VV podle něj dokazuje, že ukončení koaliční spolupráce je správným krokem. "Tato nevěrohodná, iracionální a hystericky jednající strana nemůže být v koalici vůbec s nikým. Při jednáních neplatí slovo jejího předsedy," řekl ČTK Nečas.

Místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová už v pondělí ráno uvedla, že nedělní jednání předáků stran bylo pouze výměnou informací. "Nedošlo k žádným závěrům ani dohodám," napsala na webu VV. Ve stejném duchu hovořil na večerním brífinku i John.

Konec koalice v pondělí schválila i výkonná rada ODS. O budoucnosti vlády rozhodne páteční hlasování o důvěře.

Zatím není jasné, jak budou hlasovat poslanci Věcí veřejných. Poslanecký klub VV o tom bude podle Johna jednat na svém úterním zasedání. "Mám návrh, který přednesu," uvedl bez dalších podrobností.

Během pondělí také pokračovalo hledání zákonodárců, kteří podpoří novou koaliční sestavu. Vládě dají hlas poslanci VV Miroslav Petráň a Milan Šťovíček. První z nich se ale nezařadí do vznikající platformy vicepremiérky Karolíny Peake, druhý se zatím jasně nevyjádřil (více zde). ODS ale už nepožaduje, aby nový poslanecký klub měl minimálně deset členů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Ruinu, která poškodila dům sousední rodině, bourá bagr na obecní náklady

Demolice částečně zříceného domu ve Zborovicích.

Do ruiny domu na Kroměřížsku, který svým víkendovým pádem poškodil sousední obydlí rodiny se třemi dětmi, už se...

Radní, který nabádal k zabití Zemana, se žaloby nebojí: Byla to nadsázka

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang označil prezidenta...

Nadsázka, kterou chtěl upozornit na Zemanovo chování. Tak o svém příspěvku, ve kterém vyzýval k zabití prezidenta,...

Hamáček chce za Staňka ve vládě politika. Odmítl, aby změnu stopl Zeman

Ministr kultury Antonín Staněk (na snímku) odvolal ředitele Národní galerie...

Místo Antonína Staňka by se novým ministrem kultury podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka měl stát znovu politik. „Jsem...

Najdete na iDNES.cz