Alexandr Vondra

Alexandr Vondra | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Peníze neproběhly, zarazili to. Kauza ProMoPro otřásla politikou

  • 71
Česko se v roce 2009 stalo teprve druhou východní zemí, jež předsedala Evropské unii. Příliš slavně to ale neskončilo. Za vše mluví případ společnosti ProMoPro, kvůli které rezignoval i tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra a devět lidí skončilo ve vězení. Nikdy se však neprokázalo, jestli peníze skutečně putovaly k politikům.

Během českého předsednictví padla vláda Mirka Topolánka a později se navíc ukázalo, že oficiální akce, které se při této příležitosti pořádaly, poskytly šanci ze státní pokladny podvodně vysát stovky milionů korun.

To byl případ společnosti ProMoPro, která v roce 2008 vyhrála bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky pro české předsednictví EU.

To sice firma splnila, kromě faktur za techniku a služby, které skutečně dodala, však od Úřadu vlády pomocí fiktivních faktur vylákala další stovky milionů korun. Podnikatelé blízcí majiteli ProMoPra pak pomáhali tyto faktury legalizovat tím, že převáděli peníze na další firmy a pak je vybírali v hotovosti.

Stát za služby a techniku ProMoPru vyplatil dohromady přes půl miliardy – přesně 525 milionů korun.

KOMENTÁŘ: Jak se stal bývalý disident Vondra agentem Putina

Na kauzu se přišlo v roce 2011 díky hlášení Komerční banky. Té totiž přišlo podezřelé, že ProMoPro má na svém účtě sto milionů korun, které nechává ležet.

Díky vyšetřování kolem ProMoPra se veřejnost mimo jiné dověděla o práci nenápadného, ale naprosto klíčového úřadu – Finančního analytického útvaru (FAÚ). Tehdy ještě působil pod ministerstvem financí vedeným Miroslavem Kalouskem, dnes je již samostatným úřadem. Právě FAÚ totiž Komerční banka své zjištění oznámila.

Ředitele tohoto útvaru Milana Cícera si pak Kalousek přizval na tiskovou konferenci, aby objasnil, jak jeho podřízení celý podvod odhalili. Cícer později přiznal, že Kalouskovi svůj veřejný výstup vymlouval. Oprávněně se totiž domníval, že se FAÚ ocitne v podezření, že slouží politickým zájmům ministra financí „pošpinit“ ministra za ODS. „Těžko zpětně hodnotit. Bylo to rozhodnutí tehdejšího ministra Kalouska. Samozřejmě v reakci na mediální vystoupení různých stran,“ řekl Cícer při svém odchodu z FAÚ před pěti lety.

Vondra končí

30 let svobody: kauzy a aféry

Třicetidílný seriál vychází v MF DNES každý týden až do listopadu. Představí největší ekonomické a politické kauzy. Miliardové tunely, bankovní krachy, spiknutí kmotrů, sporné amnestie a politické podrazy, vzestupy a pády

30 let svobody kauzy a aféry

Cícer na tiskovce do detailu rozebral, jakým způsobem se vládní peníze dostaly z kont firmy ProMoPro na účty dalších firem. Případ otřásl pozicí tehdejšího ministra obrany Alexandra Vondry, který byl v době vypsání zakázky ministrem pro evropské záležitosti a tendr tak vyřizovali jeho podřízení. Vondra nakonec v roce 2012 na svou funkci rezignoval, obviněn však nikdy nebyl.

V lednu 2017 kauzu ProMoPro definitivně uzavřel Vrchní soud v Praze. Do vězení pravomocně poslal devět lidí, především podnikatele, kteří se podíleli na praní peněz ze zakázky. Mezi obviněnými byli původně i Vondrovi podřízení, soud je však osvobodil.

Letos v květnu jeden z odsouzených podnikatelů, Pavel Girstl, který se skrýval v Peru, prohlásil, že peníze ze zakázky měly jít i politikům. „Peníze neproběhly, protože to pak zarazili,“ řekl Girstl Radiožurnálu. Girstl byl z Peru vydán do Česka a v současné době je rovněž ve vězení. Že peníze měly putovat přímo k politikům, se nikdy neprokázalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video