Vojáci nuceně evakuují část Veselí nad Lužnicí

  7:51aktualizováno  12:41
Radnice Veselí nad Lužnicí vyhlásila částečnou nucenou evakuaci. Rozvodněná řeka tam už zatopila na 250 domů. Město je rovněž uzavřeno pro automobily. V noci měla být evakuována i část Olomouce, domy tam ale opustil jen zlomek ze zhruba 2000 lidí. Povodně mají zřejmě další oběť.

- ON-LINE REPORTÁŽ
- FOTOGALERIE
- MAPA PRŮTOKŮ
Z hor hrozí další vlna, vodáka zachránil vrtulník

"Mohu potvrdit, že jsme vyhlásili evakuaci lidí," řekl iDNES starosta Veselí nad Lužnicí Petr Hynek. "Zakázali jsme také průjezd městem pro auta," zhodnotil aktuální stav Hynek. Město se dá objet po obchvatu.

Nejohroženější částí jihočeského města je Alšovo nábřeží. Hladina rozvodněné řeky tam neustále stoupá a dosud zaplavila na 250 domů. Město chtělo předejít tomu, aby se lidé bránili opuštění svých obydlí, a proto je evakuace nucená. Znamená to, že lidé mají povinnost uposlechnout výzev záchranářů.

Do nejvíce postižené části Veselí už podle ČRo 1 - Radiožurnálu dorazili vojáci, kteří lidem pomohou s odchodem.

Většina jihočeských toků klesá. V noci kulminovaly Otava, horní tok Vltavy i Malše. Kromě Lužnice stoupá i hladina Nežárky. "V Lásenici vzrostla hladina Nežárky od večera o 30 centimetrů," řekl dispečer Povodí Vltavy Petr Hovorka.

Povodně zřejmě stály život muže ze Zábřehu
Pro evakuaci obyvatelstva se v noci rozhodli i v Olomouci. "Na základě získaných informací jsme se rozhodli pro evakuaci. Vzali jsme v úvahu, že opět stoupají horní toky Moravy a v Jeseníkách prší. Lužní lesy již další vodu nepřijímají, takže směřuje na Olomouc," řekl olomoucký primátor Martin Tesařík.

Hasiči obcházeli obydlí, často se však setkávali s velmi nepříznivým přijetím. Nakonec v evakuačních střediscích přebývá asi jen osm desítek Olomoučanů.

Bezpečnostní rada kraje ve městě a okolí a na Litovelsku vyhlásila v pátek večer stav nebezpečí. Litovelští zastupitelé nevylučují, že budou muset evakuovat část obyvatel ohrožených částí města.

Přívaly vody si letos zřejmě vyžádaly další oběť. Tělo padesátiletého bezdomovce vydala v Zábřehu na Šumpersku rozvodněná Moravská Sázava. "Příčinu smrti určí soudní pitva," řekl místostarosta Zábřehu Milan Kratochvíl.

Pohotovost mají i jinde v zemi
Vodní dílo Nové Mlýny začalo vypouštět rekordních 500 metrů krychlových za sekundu. Takové množství vody ještě za svoji bezmála třicetiletou historii nikdy nevypouštělo.

Stoupající hladina Labe vyhání z domovů stále více obyvatel Ústeckého kraje. V noci voda zaplavila další silnice na Litoměřicku a Děčínsku. Starosta Děčína Vladislav Raška požádal hejtmana Ústeckého kraje Petra Gandaloviče o vyhlášení stavu nebezpečí.

Na Mladoboleslavsku stoupající Jizera zaplavila domy v Bakově nad Jizerou, Mladé Boleslavi a Benátkách nad Jizerou. V Bakově vyhlásili stav ohrožení, ve zbylých dvou městech bude zřejmě během odpoledne vyhlášen také. Předpovědi dalšího vývoje podle zástupců měst nejsou příliš dobré.

V Bakově dosáhla hladina Jizery výšky 540 centimetrů, tedy stavu ohrožení. Starosta Jiří Hieke hodnotil situaci jako špatnou, ale voda zatím zaplavila především jen některé zahrady a vnikla do sklepů.

Východ Čech se připravuje na vzestup hladin
Vzestup hladin východočeských řek v podhůří Krkonoš a Orlických hor se v noci zastavil. Ráno vodohospodáři na horních tocích naměřili i poklesy, odpoledne se však očekává další vzestup.

"Rychlé stoupání průtoků v povodí horního Labe, Metuje, Divoké a Tiché Orlice a Jizery se během noci v důsledku ochlazení zpomalilo a k dnešnímu ránu jsou již zaznamenány v profilech na horních úsecích poklesy," uvedl Jiří Petr z Povodí Labe. Na všech těchto řekách nadále platí stav ohrožení.

Záplavy již zcela zaplnily několik vodních nádrží. Plné jsou přehrady Les Království na Labi, Hamry a Seč na Chrudimce a Pařížov na Doubravě, kde voda přetéká bezpečnostními přepady. Pět procent schází k naplnění na vodním díle Křižanovice.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz