Deště nepomohly a sucho je horší než loni. Stát slibuje obcím pomoc

  0:03aktualizováno  0:03
Loni touhle dobou už to bylo na koupání, letošní květen zatím propršel. Přestože jarní tání naplnilo přehrady a nádrže, přírodě to nestačí. Voda ve studnách bude chybět a obce budou odkázány buď na zásobování cisternami, nebo na povrchovou vodu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

„Situace je na začátku jara horší než v loňském roce, polovina území je ve stavu půdního sucha, 80 procent vrtů a 66 procent pramenů je ve stavu silného či mimořádného sucha,“ varuje ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder. Aktuální srážky sice zalijí pole i zahrady, zlepší situaci půdního sucha, ale stavu podzemních i povrchových vod příliš nepomohou.

V nádržích je vody dost

Jak šetřit vodu díky dotacím

Program Dešťovka – ministerstvo životního prostředí nabízí dotaci na systémy, které pomáhají efektivněji hospodařit s vodou. Zájemci mohou žádat o dotaci na tři systémy: na (1) zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, (2) akumulaci srážkové vody pro splachování WC a zálivku a (3) využívání přečištěné odpadní vody jako vody užitkové. Z dotace lze pokrýt až 50 procent výdajů na pořízení některého z těchto tří typů systémů. Maximální výše dotace je 105 tisíc korun.

„Pro letošek je podstatná aktuální naplněnost vodních nádrží, která je díky poměrně dobré zimě dostatečná a dostačující. Vodárenské nádrže mají vodu pro zásobování obyvatel na 20 až 40 měsíců, to znamená, že pitné vody pro obyvatele napojené na kapacitní vodárenské nádrže máme dostatek a v případě krize jsme schopni poptávku pokrýt,“ uklidňuje ministr zemědělství Miroslav Toman.

Žádné univerzální řešení jak suchu předejít podle odborníků neexistuje. „Nestačí jen prohlubovat vrty a studny nebo budovat nové rybníky, ale je potřeba i spojovat vodovodní systémy,“ dodává Rieder.

V současné době funguje v republice deset velkých přivaděčů, které propojují vodovodní soustavy a zásobují vodou přes čtyři miliony obyvatel. Nejznámější je ten, který spojuje Prahu s nádrží Želivka. Je dlouhý 52 kilometrů a proteče jím za vteřinu 6 700 litrů. Na tom je kromě hlavního města závislá i řada měst ve středních Čechách a na Vysočině. „Budoucnost spočívá v jejich propojování a napojení dalších lokálních vodovodů na tyto přivaděče,“ popisuje Oldřich Vlasák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK).

Podle Tomana ministerstvo mapuje místa, kde je problém se zásobováním pitnou vodou, a navrhne konkrétní opatření. „První částí jsou investice na řešení následků sucha v zásobování obyvatel vodou v obcích, kde jsou odhadované náklady zhruba šest miliard korun,“ vypočítává Toman. Další miliardy půjdou do propojování vodárenských systémů.

Cena vody stoupá

Ceny vodného a stočného nadále udržují vzestupný trend. Pitná voda stála v roce 2018 průměrně 38,10 koruny za kubík bez DPH, cena stočného dosáhla v průměru 33,40 koruny za kubík.

INFOGRAFIKA: Spotřeba vody v Česku

INFOGRAFIKA: Spotřeba vody v Česku

Podle SOVAK by propojování soustav, tedy odkud voda do domácnosti přitéká, nemělo mít na cenu vody vliv. Tedy pokud miliardy za propojování bude platit stát a ne vodohospodářské společnosti. Největší část v účtu za vodu tvoří náklady na údržbu, proplachování, platí se za službu, náklady tvoří 70 až 80 procent. Teprve zbytek je cena za surovinu, tedy vodu.

O půl litru více

Průměrně jeden Čech za den spotřebuje necelých 90 litrů vody. Český statistický úřad začátkem května zveřejnil, že za rok 2018 byla průměrná spotřeba vody na osobu 89,2 litru. To je o půl litru více než v roce 2017. „Rozdíl způsobilo sucho. Lidé se loni často předzásobovali, bazény si napouštěli předem,“ vysvětluje Vlasák růst spotřeby vody.

Jak každý z nás může šetřit vodou

V kuchyni

Dávejte nádobu s pitnou vodou do ledničky. Pijte pak z ní místo toho, abyste vždy při napouštění skleničky nechávali odtéct vodu z kohoutku, než bude studená.

Při mytí nádobí nenechávejte téct vodu, napouštějte dřez. Myčku na nádobí zapínejte jen plnou. Jestliže umýváte nádobí ručně dvakrát denně, spotřebujete asi 70 litrů.

V koupelně

Nechte si nainstalovat úsporný splachovací systém. Nainstalujte si úsporné zařízení na sprchu.

Pamatujte, že při sprchování spotřebujete mnohem méně vody než koupelí ve vaně. Při čištění zubů nenechávejte téct kohoutek.

Odpad z koupelny nesplachujte, ale vyhazujte do odpadkového koše. Perte pouze tehdy, když je pračka plná.

Na zahradě

Pokud musíte zalévat trávník, zalévejte ho vždy po ránu nebo večer.

Jedna větší dávka vody týdně je prospěšnější než několik krátkých postřiků.

Další

Při delším opuštění bytu či rodinného domu uzavřete hlavní uzávěr vody. 

Opravte místa, kudy uniká voda, jako jsou kapající kohoutky, záchody nebo vodovodní potrubí.

Nejvyšší spotřebu mají domácnosti v Praze. Převyšuje 107 litrů na osobu za den. Nejnižší je naopak ve Zlínském kraji, kde je přibližně o 32 litrů menší. Důvody se nabízejí podle Vlasáka dva. Jednak ve velkých městech dodržovali lidé vždy lepší hygienu než v těch menších, jednak na venkově si spousta obyvatel pomáhá jinými zdroji, třeba studnami.

Česko navíc stále patří ke státům, kde se vodou plýtvá nejméně. Takový průměrný Američan každý den vypotřebuje klidně přes 300 litrů vody. V sousedním Německu se aktuální denní spotřeba pohybuje okolo 120 litrů.

Vždycky s vodou však Češi tolik nešetřili. Ještě v roce 1989 byla spotřeba pitné vody v domácnostech 171 litrů na osobu denně.

„K výraznému poklesu došlo zejména postupným zaváděním úsporných spotřebičů, ale také k tomu významně přispělo i to, že pitná voda přestala být státem dotovanou komoditou a v mnohých případech je hrazena dodávka pitné vody v plně nákladových cenách,“ uvádí mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Některé obce sice stále pitnou vodu dotují, ale podle Bílého je takových případů naprosté minimum.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Pacienti si polepší. Péče lékařů bude díky novým opatřením dostupnější

Zubaři, ilustrace

Nové dohodovací řízení mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami přineslo výrazné změny. Ty se týkají především zubařů,...

Co hrozí kardiakům během léta? V Rozstřelu odpoví primář Petr Neužil

Petr Neužil

Když udeří vedra, měli by lidé s chorobami srdce být opatrní a měli by vědět, že se při nadměrném horku a nevhodném...

VIDEO: Stěny a střechu unikátní průmyslové haly tvoří tisíce rostlin a trav

Trávou a dalšími rostlinami jsou porostlé i stěny haly, kterou se rozšířila...

Ve Slavkově u Brna vyrostla unikátní průmyslová hala, která má zelenou střechu i fasádu. Navíc nepotřebuje kanalizaci....

Najdete na iDNES.cz