Horké léto roztočilo vodoměry. Nejvíc spotřebují lidé v Praze

  12:08aktualizováno  12:08
Průměrný Čech spotřeboval v roce 2018 denně 89,2 litru vody, což je o 0,6 litru více než v předchozím roce. Největší spotřeba byla v Praze, nejnižší naopak ve Zlínském kraji. Vodou z veřejných vodovodů není zásobeno přes pět procent obyvatel v Česku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za posledních pět let se spotřeba vody zvýšila celkem o 1,6 litru. Nejvíce spotřebovávali pitnou vodu obyvatelé Prahy. Číslo zahrnující spotřebu vody od praní, přes mytí nádobí, koupání, splachování toalet až po napouštění bazénů zde převýšilo v průměru 107 litrů na člověka za den. „Nejnižší je naopak ve Zlínském kraji, kde je přibližně o 32 litrů menší,“ uvádí Soňa Horáčková z oddělení statistiky životního prostředí ČSÚ v tiskové zprávě.

Přestože spotřeba vody stoupá, Česká republika se pohybuje na hraně hygienického minima, které Organizace spojených národů (OSN) stanovila na 90 až 100 litrů na člověka za den. 

Za rostoucí čísla v loňském roce může podle agrárního analytika a  šéfredaktora portálu Naše voda Petra Havela převážně horké léto a sucho. Lidé dodržovali pitný režim, zalévali zahrady a napouštěli bazény vodou z vodovou. „Ten nárůst ale není nijak výrazný. Řekl bych, že spotřeba vody v Česku víceméně stagnuje,“ řekl Havel. Na předpovědi, zda bude kvůli suchu růst i v tomto roce je podle něj ještě brzy. 

Ministerstvo zemědělství na konci loňského roku upozornilo, že je spotřeba vody nižší než za socialismu.  „Od devadesátých let spotřeba klesla přibližně na polovinu a i v porovnání s ostatními zeměmi je velmi nízká,“ uvedl na konci roku 2018 mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý (psali jsme zde). 

Česká republika platí mezi zeměmi Evropské unie za šetřivou. V Evropské unii je obvyklá spotřeba na člověka za den 120 až 170 litrů. Více než na rezervy a šetření vody v domácnostech by se podle Havla mělo Českou soustředit na využití srážkové vody a její zadržení v krajině. 

Napojení na čistírny

Vodou z vodovodů bylo loni zásobováno 94,7 procent obyvatel ČR, tedy stejně, jako v roce 2017. Podíl obyvatel napojených na kanalizaci dosáhl 85,5 procent, což představuje 9,09 milionu lidí. Na čistírny odpadních vod je napojeno 96,4 procent z nich. Celkově se vyčistilo 97,6 procent odpadních vod napojených na veřejnou kanalizaci.

PŘEHLED: Cena vody dál stoupá. Vodárny slibují, že sníží-li se DPH, zlevní

Ceny vodného a stočného nadále v roce 2018 udržovaly vzestupný trend. Pitná voda stála průměrně 38,10 korun za m³ bez DPH, cena stočného dosáhla v průměru 33,40 korun za metr krychlový bez DPH.

Naopak stále nižší čísla ukazují ztráty vody v potrubní síti. Již několikátým rokem se drží pod úrovní 17 procent, v roce 2004 to přitom představovalo více než 21 procent.

V rámci národního hospodářství bylo různými uživateli odebráno 370 milionů m³ podzemních vod, povrchové vody bylo odebráno 1 221 milionů krychlových metrů. Do toků bylo zpět vypuštěno 1 541 milionů krychlových metrů odpadních vod.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Chybějící zboží a nekonečné fronty. Socialistické centrální plánování selhalo

U Mototechny se tísnil dav zájemců, kteří chtěli koupit Škodu Favorit 136, nový...

Jedním z nejvýraznějších symbolů předlistopadového režimu se staly fronty. Socialistické centrální plánování v...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

PŘEHLEDNĚ: Barvy, lepidla, fólie. Co komplikuje recyklaci plastových lahví

Lahve s rukávkem

V českých spalovnách a na skládkách končí více tříděných plastových lahví, než jen ty s takzvanými rukávky. Je tomu tak...

Najdete na iDNES.cz