Část Jihlavy je týdny bez vody, do vodojemu ji dovážejí cisterny

  8:42aktualizováno  8:42
Jihlavská místní část Popice je bez vody. V provizoriu budou její obyvatelé žít ještě zhruba měsíc. Stávající zdroj pitné vody nestačil a při zkouškách nového vrtu nečekaně zeslábl ještě víc. Životně důležitou tekutinu musí do obecního vodojemu, na nějž je napojený tamní vodovod, zavážet cisterny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MAFRA

„Lidem by měla voda z kohoutků normálně téct, její nedostatek by neměli nijak pocítit,“ pronesl Jiří Benáček, ředitel Jihlavských vodovodů a kanalizací (JVAK).

Tato městská společnost provozuje vodohospodářskou infrastrukturu v Popicích od začátku letošního roku. Podle informací, které uvedl jihlavský magistrát, pracovníci JVAK při revizi zařízení zjistili, že stávající vrt v Popicích nemá dostatečnou kapacitu.

JVAK proto ve spolupráci s městem jako vlastníkem zabezpečil vyhloubení nového vrtu, který je dostatečně kapacitní pro celé Popice. Ovšem než mohl být uveden do plnohodnotného provozu, muselo dojít k hygienickým rozborům a čerpacím vrtům.

„Bohužel, jak byla čerpací zkouška velká a silná, tak nám vyčerpala i stávající vrt, který je v blízkosti toho nového,“ řekl Benáček.

Cisterny jezdí už několik měsíců. Nyní jich je víc

Kvůli tomu, že stávající vrt už nějakou dobu neměl dostatečnou vydatnost, musely vodu do Popic vozit cisterny už několik měsíců. Nyní se však intervaly jejich cest zkrátily. Podle informací od náměstka primátorky Petra Laštovičky se v zimě zaváželo zhruba jednou týdně. Na jaře pak spotřeba vody začala stoupat a vozidla s vodou přijížděla přibližně dvakrát za týden.

„V současné době tam jezdíme obden. Zároveň čekáme, zda se do doby, než zprovozníme nový vrt, vzpamatuje ten původní,“ poznamenal Benáček.

Jedna zásobovací cesta vyjde Jihlavu na čtyři až čtyři a půl tisíce korun. „Lidé bez vody nevydrží ani den, takže každé zdržení a každý den bude znát. Vůbec jsme nepočítali s variantou, že by se stávající vrt při čerpacích zkouškách zhroutil,“ řekl Laštovička.

Podle ředitele Benáčka by se však situace měla v nejbližší době zlepšit. Nový vrt by měl začít dodávat vodu do popických domácností nejdéle na konci května.

„Nebude to trvat déle než tři týdny, než proběhne veškeré vystrojení vrtu a zejména splnění všech legislativní podmínek,“ přiblížil ředitel JVAK.

Popice čeká v budoucnu napojení na vodovod z Vysoké

Nový vrt je třikrát hlubší než ten starý a dosahuje hloubky 60 metrů. Jeho vydatnost se pohybuje v rozmezí 0,2 až 0,6 litrů vody za sekundu. Investiční náklady na zprovoznění nového vrtu vyjdou město na necelých 385 tisíc korun.

Než bude vrt spuštěn do provozu, musí stavební firma ještě zasypat vrt starý.

„Vrt bude po dokončení schopen vyrábět denně více než 35 metrů krychlových vody, což je dostatečná kapacita pro zásobování všech obyvatel Popic včetně dnes ještě nenapojených,“ doplnil náměstek primátorky Jaromír Kalina.

Nový vrt, pokud se nic nepravděpodobného nestane, bude Popice zásobovat vodou pouze několik málo let. Město totiž počítá s tím, že v budoucnu napojí Popice na vodovod ze své další příměstské části - Vysoké. Ta je od Popic vzdálená zhruba dva kilometry vzdušnou čarou.

„Měli jsme to propočítané tak, že jestliže je investice do nového vrtu 450 tisíc korun (tuto částku na posílení vodního zdroje schválilo v únoru 2019 jihlavské zastupitelstvo - pozn. red.), tak se nám stále vyplatí nový vrt udělat, než abychom nadále zásobovali Popice cisternami,“ poznamenal náměstek Laštovička.

Nejčtenější

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do zámoří, aby se...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Další z rubriky

Husice egyptská žije hlavně v Africe, ovšem oblíbila si i Žďár

Husice egyptská žije především na celém území Afriky, poslední roky se ale...

Husice egyptská, někdy nazývána také nilská, není na českých rybnících zrovna typickým vodním ptákem. Ve Žďáře nad...

Žďárské Slavnosti jeřabin zpestří oživlá historie, dojde i na tanec

Podle některých pranostik předznamenává velká úroda jeřabin hodně sněhu v zimě.

Když se na Vysočině vybarví plody jeřábu, je to jasné znamení, že se blíží konec léta a ve Žďáře nad Sázavou začnou...

Čtyřkolka ve sněhu zapadávala, jihlavští běžkaři proto pořídili rolbu

Mnozí běžkaři nastupují hned do panenské stopy vyříznuté do čerstvého sněhu....

Lyžařská sezona je daleko, ale na Vysočině se už teď mají běžkaři na co těšit. Úpravci lyžařských stop se mohou už na...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz