Náměstek ministra práce a poradce ministra vnitra Robin Povšík

Náměstek ministra práce a poradce ministra vnitra Robin Povšík | foto: František Vlček, MAFRA

Jeden resort nestačí. Někteří úředníci působí na více ministerstvech naráz

  • 26
Hamáček není sám – na dvou ministerstvech naráz zvládá v méně výrazných funkcích pracovat i jeho politický spojenec Robin Povšík. Také další ministerstva však prošla rychlými a překvapivými personálními změnami, dílem Jana Hamáčka i Andreje Babiše.

V úřadu byl kvůli kauze s opisováním v bakalářské práci jen pár týdnů (informovali jsme zde), přesto někdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál patřil k nejaktivnějším členům vlády. Aspoň co se týče obměny klíčových lidí v úřadu. Několik dní mu stačilo, aby vyměnil oba politické náměstky, dva vedoucí odborů a přivedl si svého asistenta.

Zvlášť pikantní bylo obsazení postu jednoho z náměstků. Krčál si vybral šéfa středočeské ČSSD Robina Povšíka, dlouholetého politického spojence předsedy strany Jana Hamáčka.

Povšíka s Hamáčkem pojí místo i věk, oba pocházejí z Mladé Boleslavi, od mládí jsou členy ČSSD a zanedlouho shodně oslaví čtyřicátiny. A Povšík tak kromě pozice náměstka na ministerstvu práce a sociálních věcí v nové vládě pomáhá i Hamáčkovi na vnitru – jako neplacený „poradce zejména pro řešení sociální problematiky u policie a hasičů“.

Sám Povšík říká, že je zaměstnancem jen ministerstva práce a sociálních věcí, kde je náměstkem ministryně Jany Maláčové (ČSSD). „Na žádném jiném ministerstvu smluvně angažován nejsem,“ napsal MF DNES v SMS zprávě.

„Pan Povšík je primárně náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. S ministerstvem vnitra nemá žádný smluvní vztah, nepobírá žádný plat. Působí jako koordinátor společných otázek týkajících se třeba platů,“ vysvětluje Jan Hamáček Povšíkovo působení i na vnitru.

Vláda jako Superstar. Kdo vypadne příště? ptají se vtipálci na internetu

U Povšíka kromě dvojího angažmá překvapí také jeho prezentace na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Byť by se mohl pochlubit řadou zkušeností z politických funkcí či dozorčích rad, na webových stránkách ministerstva jeho životopis chybí.

„Postarám se, aby nejpozději v pondělí byl zveřejněný,“ slíbil Povšík, který už na ministerstvu působí více než měsíc.

Neobvyklý způsob, jak do úřadu přivést svoje blízké, předvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Namísto obměny vedoucích odborů nebo náměstků, kteří jsou až na výjimky chráněni služebním zákonem, vytvořil nový orgán – legislativní radu ministerstva zemědělství.

A do ní přivedl tři právníky, z nichž nejznámějším jménem je někdejší druhý muž ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Odměna? 250 korun na hodinu

„Jsem externista, máme dohodnutou odměnu 250 Kč na hodinu, konzultuji s panem ministrem dle jeho požadavků a potřeby návrhy legislativy a legislativních záležitosti, které se týkají ministerstva zemědělství. Připravuji zasedání celé Legislativní rady. Již se sešla 1. srpna, další jednání je v polovině srpna,“ řekl MF DNES Hašek.

Oproti časům, kdy se Haškovi v ČSSD kvůli množství placených funkcí přezdívalo „japonská kalkulačka“, dnes si bývalý hejtman přijde měsíčně jen na pár tisíc korun. Za červenec si stihl na ministerstvu zemědělství vydělat necelé čtyři tisíce korun, tisícovku měsíčně prý bere za post asistenta poslance Jiřího Běhounka (ČSSD). Těšit ho však může, že má vliv na podobu důležité novely o půdě nebo vodním zákonu.

„Primárně jsem teď už jen právník a expert, ne politik,“ doplnil Hašek.

Měnili Babiš i Hamáček

Originálně se s personálními změnami vypořádala také ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Za náměstkyni si vybrala manažerku Alexandru Rudyšarovou. Právě ta přitom dlouho figurovala i jako kandidátka na post ministryně.

A dočkal se také dlouholetý sociálnědemokratický náměstek Jiří Havlíček, který na konci minulého volebního období ministerstvo průmyslu a obchodu vedl a od Babiše slyšel ostrou kritiku kvůli sporu o těžbu lithia. Teď je opět náměstkem, konkrétně pro řízení sekce legislativní a provozní.

Výrazný řez už dříve provedl i samotný Babiš, který oproti svému prvnímu kabinetu změnil mluvčí i šéfa Úřadu vlády. V obou případech se jednalo o nečekané, rychlé změny.

Ministr zahraničí má nové náměstky, jsou jimi Pocheho spolupracovníci

Nového člověka Babiš musí hledat do čela Legislativní rady vlády, jejíhož šéfa Jana Kněžínka premiér vytáhl na post ministra spravedlnosti. Křeslo úředníka, jemuž procházejí rukama všechny zákony směřující do vlády, tak zatím zůstává neobsazené.

Pozadu však nezůstal ani Hamáček. Na vnitro si muž stíhající řízení dvou ministerstev kromě zmíněného Povšíka přivedl také nového ředitele kabinetu ministra Karla Kortánka, který kromě úřednické praxe vystupuje jako odborník na time-management. Na přelomu srpna a září chce Hamáček představit i svůj nový poradní tým. Pětice poradců z období minulého ministra vnitra Lubomíra Metnara ostatně podala výpověď.

Pocheho spojenci

Po svém se prozatím Hamáček vypořádal s tím, že prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Hamáček sice navzdory sílící nespokojenosti spolustraníků stále vedle vnitra vede i ministerstvo zahraničí a navenek reprezentuje úřad, za zdmi Černínského paláce to však vypadá, jako by úřadu šéfoval Poche.

Ten oficiálně vystupuje v pozici politického tajemníka a je Hamáčkovým poradcem. Jeho vliv však umocňují dva noví političtí náměstci na ministerstvu, kteří patří k Pocheho spojencům – jeho asistent z europarlamentu Tomáš Petříček a dlouholetý přítel z pražské ČSSD Lukáš Kaucký (informovali jsme zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video