„Vláda schválila novelu o zpravodajských službách, kterým rozšiřujeme pravomoci z hlediska jejich přístupu k některým citlivým údajům. Jedná se o přístup k údajům finanční správy, k údajům o účtech v bankách a kampeličkách a k údajům v databázi účastníků veřejně dostupné telefonní služby tak, aby bylo možné identifikovat stanici, která se účastní telefonního hovoru,“ uvedl po jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka.
Podle Sobotky mají už nyní k vyjmenovaným informacím zpravodajské služby přístup, ale jen v rámci boje proti terorismu a jeho financování. „Tím, že vláda návrh zákona schválila, rozšířila toto oprávnění i na boj proti tuzemskému a mezinárodnímu organizovanému zločinu,“ podotkl Sobotka. Nyní platná legislativa umožňuje také tok informací od zpravodajských služeb k orgánům daňové správy.
Zpravodajci chtějí údaje podezřelých firem
Informace z bankovního sektoru by měli zpravodajci získat prostřednictvím Generálního finančního ředitelství. Usilují rovněž o údaje o podezřelých firmách, za které vystupují nastrčené osoby, nebo které o sobě neposkytují bližší informace a které by mohly ohrozit bezpečnost a hospodářství České republiky.
Závažný problém představují podle předkládací zprávy k zákonu také snahy netransparentních společností ovlivnit chod státních či polostátních institucí.
„Svůj vliv se převážně snaží prosadit prostřednictvím osob v jejich vedení, které následně prosazují jiné zájmy, než by z titulu své pozice prosazovat měly, a roste tak opět riziko poškozování zájmů České republiky,“ stojí v dokumentu.
Bělobrádek: Zvyšme kontrolu na bezpečnostních služeb
Vicepremiér Pavel Bělobrádek upozornil, že lidovci trvají na tom, aby stát zvýšil kontrolu nad zpravodajskými službami, s čímž podle něj počítá i programové prohlášení vlády a legislativním plánem na letošní rok.
„Na tomto bodu trváme. Je-li zvýšená pravomoc, je potřeba zvýšit kontrolu. Rozhodně nechceme, aby došlo jen k posilování pravomocí, které má svoji logiku, ale je potřeba dodržovat také postupy, které zajistí dohled,“ řekl v pondělí Bělobrádek.
Objevil se například návrh, aby v budoucnu zpravodajce kontroloval občanský orgán odvozený od parlamentu a složený z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných lidí.
Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnosti Romana Váni je současná kontrola zpravodajců dostatečná. „Tajné služby musí mít tyto informace. BIS je pod kontrolou parlamentu,“ uvedl už dříve Váňa.
BIS navýší rozpočet a přijme nové lidi
V pražském sídle BIS se minulý týden členové výboru podle Váni shodli, že pokud rostou bezpečnostní hrozby, je potřeba navýšit kapacitu tajných služeb (více čtěte zde).
Návrh předložil premiér Bohuslav Sobotka společně s šéfem BIS Jiřím Langem. Rozšíření pravomocí BIS je součástí širších změn, které vláda slibuje. Sobotka v neděli uvedl, že kvůli plánu by vláda měla v následujících letech navýšit rozpočet BIS o stovky milionů korun (více čtěte zde).