Vězňům ztížily volby potíže s doklady

  23:39aktualizováno  23:39
Právo volit nebylo upřeno ani odsouzeným zločincům v českých věznicích. Volilo se na Mírově, ve Valdicích nebo Kuřimi, v pražské Ruzyni či na plzeňských Borech. Řada vězňů však nemohla volit zejména kvůli dokladům. Buď už byly propadlé, nebo je zločinci vůbec neměli. Některým vězňům také vadí, že je politici pomíjejí během předvolebních kampaní.

Valdice: Kajínek a Roubal nevolili
Volby v nejtěžší české věznici ve Valdicích u Jičína odstartovali zvlášť nebezpeční zločinci s doživotními tresty. Několikanásobní vrahové Jiří Kajínek a Ivan Roubal se však k volebním urnám vůbec nedostali. Ani jeden z nich u sebe neměl doklad, kterým by se mohl prokázat volební komisi.

"Museli k nám přijít už bez dokladů. K jejich vystavení nemůžeme nikoho nutit, ale všechny odsouzené jsme v dostečném předstihu upozornili, že bez dokladů volit nemohou. Jestliže si naši radu nevzali k srdci, je to jejich věc," konstatoval vedocí správního oddělení valdické věznice Jaroslav Kalousek.

Podobné vysvětlení však Ivana Roubala zjevně neuspokojilo. "Už nám oznámil, že si bude stěžovat ústřední volební komisi. Vůbec mě to nepřekvapilo, protože on si stěžuje stále a úplně na všechno," podotkl zástupce velitele věznice Pavel Kuřátko.

Drtivá většina odsouzených ve Valdicích stihla odvolit už v průběhu pátku. "Podle zkušeností z minulých let bude sobotní volební účast minimální. To už chodí k volbám jen pár vězňů, kteří dlouho váhají a rozhodnou se až na poslední chvíli," řekl Kuřátko.

DOŽIVOTNÍ VĚZNI
HLASOVALI PŘES KATR

* Zločinci na zvláštním oddělení pro doživotně odsouzené ve Valdicích volili přímo na celách. Členové volební komise vstoupili dveřmi do cely, urnu postavili k dělícímu katru a vězni prohodili obálku s vybraným lístkem skrz mříž.
* Hlasovalo pět doživotně odsouzených včetně vykonavatele orlických vražd Ludvíka Černého, pětinásobného vraha v případu takzvaného kolínského gangu Oto Biedermana či recidivisty Stanislava Lacka odsouzeného za surovou vraždu sedmdesátileté ženy.

Vinařice: Vězňům vadí nezájem politiků
Politici a strany v předvolební kampani nebojovali o každý hlas, jak se mohlo na první pohled zdát. Do věznice Vinařice u Kladna nepřišel jediný volební leták či program, nedorazil sem jediný politik. K volbám tu přesto přišlo tři sta padesát z téměř devíti set odsouzených.

"Myslím, že kdyby sem někdo z nich přišel a s lidma promluvil, většina by ho volila. Mně osobně vadilo, že sem nikdo nepřijel. To, že o nás a naše hlasy nemají politici zájem, svědčí o tom, že nás společnost odsunula až na okraj," řekl Ladislav Mičulka.

Vinařičtí vězni doufají, že nová vláda bude myslet trochu i na ně. "Až odsud koncem července vypadnu, ocitnu se v roce 1997. Jestli mi nikdo nepomůže, hrozí, že se sem znovu můžu vrátit. A tak jsme na tom skoro všichni," poznamenal Mičulka.

Plzeň: na Borech vládne fotbal
Většina vězňů v Plzni na Borech, kteří chtěli volit, vhodila v pátek hlasovací lístky do urny, kterou přivezli volební komisaři. "Přes osm set vězňů se  rozhodlo jít volit. Jenže 270 jich nemělo v pořádku doklady, i když jsme je včas upozorňovali, aby si je dali do pořádku," uvedl ředitel věznice Jiří Piroch.

Stejně jako před čtyřmi lety se ovšem za vězeňskými zdmi více hovoří o mistrovství světa v kopané než o vrcholném klání na domácí politické scéně. Ve věznici na Borech přebývá 1100 trestanců. Sto čtyřicet z nich předem řeklo, že volit nebudou.

JONÁK: LÍBÍ SE MI MARVANOVÁ

* Ivan Jonák si ve Valdicích odpykává dvanáctiletý trest za to, že si objednal vraždu manželky. Nevolil, protože se nemohl prokázat žádným dokladem.
* "Chci, aby se u nás narovnal právní systém a přiblížil se evropským standardům. Proto se mi líbí Unie svobody s Hanou Marvanou. Koho budu za chvíli volit, ale ještě nevím," řekl před tím, než zjistil, že volit nemůže.
* "Doklady jsem odevzdal policii. To by mě tedy zajímalo, kam mohly zmizet,“ divil se Jonák, který si pečlivě pročetl všechny předvolební materiály, jež do věznice dodaly parlamentní strany.
* "Pravidelně jsem sledoval i televizi. Jen k novinám jsem se moc nedostal. Dostávám 20 korun na měsíc a za to si toho moc nekoupím," dodal Jonák.

Mírov: vězni měli propadlé doklady
Nový zákon výslovně podmiňuje hození lístků do uren vlastnictvím platného občanského průkazu či pasu. Tyto doklady však řada vězňů v  Mírově na Šumpersku, mezi kterými byli i doživotně odsouzení, neměla v pořádku nebo je nevlastnila vůbec.

"Jsem ve vězení od roku 1987, ale ještě se mi nestalo, aby mě nepustili k volbám," rozčiloval se dvojnásobný vrah Zdeněk Vocásek, poslední Čech odsouzený k trestu smrti, který chtěl volit ODS. Rozsudek však na přelomu let 1989 až 1990 pozastavil prezident republiky a později zákonodárci trest smrti zrušili.

Magda Petříková z vedení nápravného ústavu každého druhého muže upozornila, že volit nemůže. "Vězni byli z minulých let zvyklí, že jim k volbám stačilo osvědčení o státním občanství. Teď se však zákon změnil," podotkla.

Podle ní však museli všichni trestanci již před časem podepsat prohlášení, že mohou volit pouze s platnými doklady. Jen někteří se ale obrátili na sociální pracovníky či rodinu, aby jim doklady vyřídili. Jeden z klientů má občanský průkaz propadlý dokonce 27 let.

Ruzyně: vychovatelé tipovali účast
Z osmdesáti odsouzených ve věznici v Praze-Ruzyni čtyřiapadesát předem ohlásilo, že má chuť volit. Vychovatelé, když seznam v kanceláři pročítali, se navzájem sázeli, kolik jich skutečně k volební schránce přijde. Nakonec do volební místnosti vstoupilo 24 odsouzených. Statisticky vzato jde o třicetiprocentní účast.

VOLILA POLOVINA VĚZNICE

Z 350 mírovských vězňů tak mohla volit sotva polovina, z toho tři z patnácti odsouzených na doživotí. Předseda volební komise Tomáš Vaněk podotkl, že se nikdo nedozví, jak volby ve věznici dopadly. Hlasy skončí na hromadě s lístky lidí z Mírova a sečtou se společně.

Když volební místností prošel poslední ze zájemců o hlasování, opustila ji i Kateřina Matulová z Českého helsinského výboru. "Tajnost byla zachována. I tady lidé volili svobodně," shrnuje své pozorování. "Někteří vězni si však postěžovali, že vlastně neznají volební programy stran. Ostatně politici na ně úplně zapomněli. Mohli přece i tady agitovat," podotkla Matulová.

Kuřim: vězni neměli o volby moc zájem
Vězni, kteří přicházeli za dozoru vězeňské služby volit do jídelny kuřimské věznice, měli většinou jasno. "Na mítinku Koalice, který tady měl být, jsem nebyl. Ale dal jsem jim hlas. Jsou mi sympatičtější než Zeman s Klasem,“ netajil se jeden z vězňů, kteří právě odvolili.

Vězni přicházeli do volební místnosti ve skupinách podle jednotlivých ubikací, řadili se do fronty a zapisovateli ještě před jménem hlásili identifikační číslo. "Jsem tady poprvé a přiznávám, že je to divný pocit. Do věznice se člověk jen tak nedostane,“ přiznala členka komise Ilona Marková.

VOLBY 2002

kompletní zpravodajství
on-line reportáž
volby ve světě
fotografie z voleb

Podle prvních odhadů zapisovatele komise nebyla účast voličů nijak vysoká. Z každé skupiny přišlo v pátek do půl čtvrté asi padesát procent ze zapsaných odvolit.

V sobotu už volební komise ve věznici zasedat nebude. "Kdyby se někdo přece jen rozhodl volit, oznámí to službukonajícímu důstojníkovi a ten zařídí, aby někdo z komise přijel s přenosnou urnou,“ dodal ředitel věznice Mezník.

Vězňové volí v Bělušické věznici na Mostecku.

Vězňové volí v Bělušické věznici na Mostecku.

Věznice Valdice - známý vězeň Ivan Jonák nemohl volit, protože neměl v pořádku doklady.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

VIDEO: Demonstrace z dronu. Statisíce hlav, tuny odpadu i 70 lidí po kolapsu

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Nedělní protest na pražské Letné byl zřejmě největší demonstrací od roku 1989, dorazilo více než čtvrt milionu lidí....

Čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni, diví se Babiš

Premiér Andrej Babiš vystoupil v pražském Černínském paláci na konferenci...

Je to zvláštní, dáváme pořád více peněz a nestačí to, podivil se premiér a šéf ANO Andrej Babiš v pondělí nedělnímu...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz