Helena Válková (26. června 2014)

Helena Válková (26. června 2014) | foto: Michal Šula, MAFRA

Válková: Odmítnu kandidaturu na ombudsmanku, ale poslední slovo má prezident

  • 533
Bývalá ministryně Helena Válková prezidentovi sdělí, že odmítá nominaci na ombudsmanku. „Doufám, že mě nebude přemlouvat,“ řekla v pátek večer České televizi. Přesto nevyloučila, že ombudsmankou bude. Podle ní může prezident její návrh odmítnout.

V pátek v podvečer Válková oznámila, že se chce sejít s prezidentem Zemanem a prodiskutovat s ním situaci ohledně nominace na ombudsmanku. Později večer v České televizi uvedla, že nominaci na post ombudsmanky odmítne. Prohlášení učinila v průběhu diskuse s bývalým disidentem Jiřím Gruntorádem.

„Odmítnu tu nominaci dodatečně. Doufám, že se nebude zlobit. Doufám, že mi vyhoví,“ řekla v pátek Válková v České televizi. Na otázku, zda tedy nebude ombudsmankou, ale odpověděla, že to nemůže vědět. „Já řeknu, že to odmítnu, a samozřejmě že on (prezident) může zase odmítnout to moje odmítnutí,“ uvedla.

Nejprve Válková tvrdila, že se vzdá kandidatury na ombudsmanku, pokud by části veřejnosti vadilo její členství v KSČ před revolucí. Podle prvotních informací však neuvažovala o tom, že by se kandidatury vzdala kvůli článkům z minulosti, v nichž podle serveru Info.cz hájila zákony namířené proti disidentům.

Válková vyvolala pobouření. Pro opozici je jako ombudsmanka nepřijatelná

Válková uvedla, že na členství v KSČ není pyšná. „Pokud by to mělo snižovat hodnotu, důstojnost, to že jsem byla v KSČ, byť jsem tam nebyla jako funkcionářka, tak si myslím, že ta instituce si to nezaslouží a musí tam být někdo, kdo je čistý jako padlý sníh a dělá agendu také dlouhodobě,“ řekla.

„Uvažuji o tom, že se jí (nominace) klidně vzdám, když pan prezident si bude myslet, že by to měla být funkce, kterou by měl zastávat někdo, kdo má lepší morální profil z hlediska dřívějšího členství v KSČ. Já si osobně myslím, že část veřejnosti má v tomto ohledu tak silný hlas, že ho budu respektovat. Nebudu ta, která bude dotčená jakýmkoli způsobem,“ poznamenala Válková. „Musíme dopřát sluchu i těm, kteří si myslí, že by to měl dělat někdo morálně bezúhonnější. Ale zatím mi to nikdo neříkal a v zákoně to není,“ dodala.

Informace webu Info.cz označila Válková za lživé. Válková se chce sejít s prezidentem Milošem Zemanem, který ji na ombudsmanku navrhl Sněmovně, a prodiskutovat s ním situaci.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na dotaz ČTK, kdy se schůzka uskuteční, uvedl, že se k věci do neděle nebude vyjadřovat. Zeman v neděli vystoupí v živě vysílaném rozhovoru na serveru Blesk.cz. Válková řekla, že s hlavou státu bude věc řešit možná po telefonu, možná osobně.

Lidskoprávní zmocněnkyně Válková prý hájila pronásledování odpůrců režimu

Ochranný dohled komunisté zneužívali

Server Info.cz ve čtvrtek zveřejnil texty, v nichž Válková popisuje nutnost resocializace odpůrců režimu. U jednoho z článků je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou. 

Stať popisovala nutnost resocializace pachatelů trestných činů za pomoci takzvaného ochranného dohledu. Ten umožňoval soudům podle serveru například přikázat odsouzeným pobyt jen v určitém obvodu, uvalit zákaz návštěvy určitých míst nebo znemožnit změnu zaměstnání. Ochranný dohled byl za komunistické totality využíván k šikaně odpůrců režimu.

Válková po zveřejnění informací o článku v médiích tvrdila, že se Urválek pod článek jen podepsal, že nevěděla, kdo Urválek je, a že také nevěděla o zneužívání ochranného dohledu. Bývalý disident Jiří Gruntorád dnes v ČT řekl, že ochranný dohled porušoval nejen práva disidentů, ale lidská práva všech trestaných. „Někdo, kdo by se měl zabývat ochranou lidských práv, a do roku 1989 nevěděl, co jsou to lidská práva, tak tady je ten problém s osobní integritou. Ne v členství v komunistické straně,“ uvedl k tvrzení Válkové o důvodech odmítnutí nominace na ombudsmanku.

Pro opoziční politiky je jako kandidátka na ombudsmanku nepřijatelná. Exministryně spravedlnosti údajně na přelomu 70. a 80. let hájila zákony namířené proti tehdejším disidentům. Sama to rezolutně popírá. 

Válková ve čtvrtek uvedla, že se proti textu bude bránit soudní cestou. Tvrzení webu, že se podílela na šikaně disidentů, označila za absolutní a urážlivou lež.

Válková: Texty jsou odborné, nikoli politické

Své výzkumy z té doby považuje za odborné a chce, aby stejně jako všichni její kolegové a kolegyně, kteří ji znají, věřili, že se zabývala výzkumem, nikoli politickou šikanou disidentů, uvedla.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek či poslanec Václav Votava, kteří jsou členy koaliční ČSSD, v pátek vyloučili podporu Válkové při volbě ombudsmanky ve Sněmovně. Oba považují její reakci na kauzu jejích článků z minulého režimu za nedostatečnou. 

Zeman navrhl na novou ombudsmanku exministryni spravedlnosti Válkovou

Naopak poslanec hnutí ANO Milan Feranec v pátek uvedl, že Válkovou podpoří, protože zná její schopnosti a výsledky práce. Předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům řekla, že Válková by měla skončit jako zmocněnkyně a neusilovat o post ombudsmanky. Pokud tak neučiní, měla by záležitost podle Adamové probrat Poslanecká sněmovna.

Současné ombudsmance Anně Šabatové končí šestileté funkční období v únoru. Veřejného ochránce vybírá podle zákona Sněmovna z kandidátů, které navrhne prezident a Senát. Horní komora Parlamentu nominovala vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video