Václav Pačes: Tahají mě jako králíka z klobouku

  1:09aktualizováno  1:09
Vědec Václav Pačes má být tím, kdo příští rok v únoru porazí Václava Klause a vystřídá ho na Hradě. Sociální demokraté, kteří teď do něho vkládají nejvíc nadějí, by se však možná divili Pačesovým vstřícným postojům k vládním reformám nebo americkému radaru.

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek označuje Václava Pačese za nejsilnějšího protivníka Václava Klause v klání o Hrad. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Pane profesore, myslíte, že za pět měsíců už vás budeme oslovovat pane prezidente?
Já to nedovedu říct, protože vlastně jsem oficiálně ještě ani nebyl nominován. O tom se zatím jen mluví.

Jak si vysvětlujte, že si na vás politici vždy vzpomenou, když už nevědí kudy kam? Loni po volbách jste měl být premiérem, teď zas prezidentem...
Vždy mě vytáhnou jako králíka z klobouku, když se zdá, že se nemohou dohodnout na nikom lepším. Já si to vysvětluji tím, že jak nejsem v politice zaangažovaný, nejsem homo politicus, člověk politický, tak se zřejmě politické strany na mně nejlépe shodnou.

Nejste homo politicus, ale zároveň jste ochoten se o post prezidenta ucházet. Proč vlastně?
To je výzva, samozřejmě. Když je člověk osloven do takhle vysoké funkce, je to pocta. To je jasné.

Abyste byl zvolen, musí vás volit ČSSD, komunisté, lidovci i zelení. Jak chcete přesvědčovat na jedné straně komunistu Grebeníčka, na straně druhé liberála Bursíka?
První krok nemohu udělat já, ale ty politické strany. Musí se dohodnout na jednom společném kandidátovi, jinak si nedovedu představit, že do toho někdo vůbec půjde. Já rozhodně ne. Jde mi o to, abych byl důstojným kandidátem, abych měl reálnou šanci uspět. To znamená, že politické strany mě skutečně chtějí a budou prosazovat.

Jaké by pro vás jako člověka, jemuž komunisté pronásledovali otce, bylo jít dnes za komunisty a žádat je o podporu?
Ne ne. Já nebudu žádat o podporu nikoho. Pokud budu skutečně navržen, převezmu iniciativu a klidně obejdu všechny strany. Budu jim jen vysvětlovat své názory, nic víc. Včetně poslanců za KSČM.

To abyste u opozičních komunistů a ČSSD nedávno schválené reformy kritizoval, u vládních lidovců a zelených je zas vychvaloval. Jak se vám vlastně ty reformy líbí?
Můj tatínek mě učil jednu věc: když něco chceš a nemáš na to, tak je jednoduché řešení – prostě si to nekoupíš. A já se tím celý život řídil. Já jsem si nikdy na nic nepůjčil peníze, já bych kvůli tomu nespal. Nikdy jsem neměl dluhy. Myslím, že stát podobně jako rodina na dluh žít nemůže. Jenže u nás se žije nad poměry. Takže já s ministrem financí Kalouskem souhlasím s tím, že dluhy se musí snižovat. Jestli se teď snižují správně, to nevím. Těch černých děr je moc. Těch sociálních podpor lidem, co nechtějí pracovat a mohli by, je moc.

No, až tohle od vás uslyší komunisté a sociální demokraté... Asi od vás budou chtít spíš slyšet kritiku reforem.
To je možné, že to čekají. Ale já jim řeknu tohle. Ten příměr, když na něco nemám, tak si to nekoupím, já ctím. To by měl dělat i stát, ale nedělá. Tady se rozhazuje a rozhazovalo se. Administrativa, byrokracie narůstá, něco by se s tím mělo dělat. Stát musí žít skromněji.

Koho vlastně volíte? Jste napravo, nebo nalevo?
Koho volím, si nechám pro sebe. Jsem liberální člověk. Žil jsem ve Spojených státech a v různých dalších zemích. Osobní svoboda a odpovědnost sama za sebe je pro mě strašně důležitá. Já si myslím, že v českém národě toho moc není.

Víte, že už teď část lidovců vůči vám má výhrady.
Ano, mají dvě výhrady. První je, že jsem nepolitický typ, že jsem neprůhledný. A zadruhé: nelíbí se jim moje profese, že jsem genetik. Oni křesťané nemají rádi molekulární genetiku. Možná to bude vadit i zeleným. To, co tady vidíte v laboratořích, to je vlastně hraní si s geny.

Se současným prezidentem Václavem Klausem se znáte. Jak spolu vlastně vycházíte?
Já nemohu říct, že se s ním znám. Samozřejmě jsem s ním jednal, a když se potkáme, tak si podáme ruce a prohodíme pár slov. Podle mého názoru v našem ústavním pořádku je prezident nadpolitický, nadstranický. Měl by být spíš státníkem než politikem. Rozhodně si myslím, že není nejlepší průpravou pro prezidenta partajní politika.

Klaus podle vás nadstranický není?
I on je nadstranický. Samozřejmě ale má nějaké názory a ty jsou podobné s ODS, vždyť on tu stranu založil, to je přece logické.

Chcete být aktivní prezident, jenž často vetuje zákony, uděluje milosti nebo odmítá jmenovat soudce?
Já bych daleko víc respektoval vládní politiku. Daleko víc bych se snažil spolupracovat s vládou. V našem ústavním systému vlastně prezident není zapotřebí. Jeho pravomoci by se velice snadno oželely, mohly by se dát Senátu nebo nějak rozdělit. Ale prezident u nás má jeden význam: lidmi je vždy akceptován jako něco důvěryhodného.

To bylo paradoxně i za komunistů, a to byli prezidenti nedemokraticky zvolení – a přesto měli velkou prestiž. Kupříkladu Antonín Zápotocký byl velmi populární, chodil mazat karty do hospody. Zřejmě tu přetrvává důstojnost z dob Masaryka.

Nakonec pár otázek, na něž prosím odpovězte ano – ne. Jste pro umístění amerického radaru v Česku?
Ano. Pokud bude součástí NATO a pokud se případné negativní vlivy budou kompenzovat lidem v okolí.

Legalizace eutanazie.
Ne. Myslím, že spíš bychom měli jít směrem kvalitní medicíny, která zajistí důstojný odchod ze života.

Kaplického knihovna v Praze.
Ne. Stavět dneska takhle veliké knihovny je anachronismus, neodpovídá to vývoji počítačové doby.
Já bych si představoval něco skromnějšího, nic tak megalomanského.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz