Tání a ledové kry zvedly hladiny řek, na mnoha místech se vylily z břehů

  7:16aktualizováno  21:23
Na mnoha řekách a potocích stouply kvůli tajícímu sněhu a ledovým krám hladiny řek, v některých okresech se vylily z břehů. Nejvyšší stupeň nebezpečí stále platí pro Českolipsko, Žďársko a Brno-venkov. V noci by řeky měly podle hydrologů klesat, problémy ale stále mohou způsobit ledové kry.

Hladiny většiny sledovaných toků v horních částech klesají. Výrazné problémy ale způsobují i nadále ledové bariéry a nápěchy, vznikající hromaděním ledových ker v korytech toků. V průběhu noci hrozí komplikace s hromadami ledu už jen u toků pramenících ve vyšších nadmořských výškách, informovali v sobotu večer hydrologové. 

Největší problémy byly od pátečního večera v Libereckém kraji. Třetí stupeň povodňové aktivity trvá v Dolní Sytové a na Panenském potoku Pertolticích. Nahromaděné kry zablokovaly řeku v Rakousích nad Turnovem, led se tam nahromadil až do výše tří metrů a na jejich odstranění technika Povodí Labe nestačí.Turnov  na zasedání povodňové komise požádal o pomoc hasiče z Hlučína. Ti na místě posoudí situaci a rozhodne se o případném nasazení těžké speciální techniky.

Na Jizeře se kvůli vyšším teplotám uvolnily a daly do pohybu ledové kry. V Dolní Sytové voda zaplavila deset převážně rekreačních domů. Hasiči odtud v sobotu dopoledne na loďce evakuovali čtyři lidi, nikdo však nebyl ve velkém nebezpečí. V Železném Brodě se masa ledu zastavila o stavidla na jezu, ta ale nápor nevydržela a část povolila. Díky tomu se dala masa do pohybu a voda tam klesá.

Nahromaděné kusy ledu způsobily i rozlití Úterského potoka v Mydlovarech v Plzeňském kraji. Na místě se pokoušely rozbít led dva bagry, ale neúspěšně. Před šestou hodinou večer pyrotechnici kry nakonec odstřelili. Osadu tvoří zejména rekreační objekty, k trvale obydlenému mlýnu se voda zatím nedostala. 

Fotogalerie

Ledové kry nadále místy blokují také průtok řeky Třebůvky, v Moravičanech je proto druhý stupeň povodňové aktivity. V Lošticích na Šumpersku v Olomouckém kraji, kde se voda ráno vylila do zahrad, se už ale podle reportérky MF DNES situace uklidnila. V kraji se zvýšila i hladina Moravy a Moravské Sázavy. V noci by se situace zhoršovat neměla.

Komunikace z Dolní Libiny směr Hradečná je neprůjezdná. Hasiči tam museli vytahovat vozidlo uvězněné ve vodě. Na místě se tvoří vodní laguna a hrozí nebezpečí sjetí do vody, hlavně ve tmě.

Hladina řek roste i na Vysočině, jihu i východě Čech

Druhý povodňový stupeň museli vodohospodáři vyhlásit na Svratce u Veverské Bítýšky v Jihomoravském kraji. Na řece Moravě je vyhlášen stav pohotovosti v Moravičanech, Moravská Dyje je na dvojce v Janově. Průtoky by se ale v noci měly snižovat, informovali pracovníci podniku Povodí Moravy.

V regionu začínají přibývat problémy s ledovými krami v řekách. Po poledni zablokovaly kry v Oslavanech na Brněnsku koryto říčky Oslavy natolik, že vystoupila z břehů a nedaleko bytové zástavby se začala rozlévat do polí. Povodí Moravy tam vyslalo těžkou techniku.

Na jihu Čech platí druhý povodňový stupeň na Moravské Dyji v Janově. Od půlnoci tam hladina stoupla o 20 centimetrů, podle dispečinku Povodí Moravy to způsobily tající ledy.

Hladiny řek a potoků stouply také na Vysočině, místy je ucpávají ledové kry. Na řece Svratce v Dalečíně na Žďársku vyhlásili vodohospodáři extrémní nebezpečí. Na dalších čtyřech místech platí první povodňový stupeň, tedy bdělost. Vodohospodáři rozbíjeli kry na řece Svratce v Unčíně. 

Hasiči museli už v pátek na řadě míst kraje čerpat vodu ze sklepů a čistit kanalizace. Na říčce Balince u Velkého Meziříčí rozbíjeli led, který zatarasil tok. V Rudolci na Ždársku zaplavila voda silnici.

Tání sněhu a uvolněný led působí potíže i v Královéhradeckém kraji. Cidlina v Jičíně a v Novém Bydžově dosáhla druhého povodňového stupně.

První povodňový stupeň byl vyhlášen také na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. Hladiny řek jsou vzduté na Labi ve Špindlerově Mlýně a Brodě, na Úpě ve Zlíči a na Metuji v Krčíně.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Soud potrestal úředníky za legalizaci apartmánů ve Špindlerově Mlýně

Dva úředníci čelí obvinění kvůli povolení dvou apartmánových domů (na snímku...

Okresní soud v Trutnově potrestal dvojici úředníků obžalovaných v souvislosti s výstavbou dvou apartmánových domů ve...

Policisté pořídili na pumu odchytovou klec a radí se s odborníky ze zoo

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Policie stále pátrá po kočkovité šelmě, zřejmě pumě americké, která byla několikrát spatřena na Jindřichohradecku....

Poslanci schvalovali elektronické dálniční známky. Faltýnek omlouval Kremlíka

Ministr dopravy Vladimír Kremlík

Zavedení elektronických dálničních známek projednávali poslanci. Šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjuru udivila nepřítomnost...

Najdete na iDNES.cz