Řeky zůstávají rozvodněné, povodně hrozí hlavně na Liberecku a Děčínsku

  7:08aktualizováno  21:42
Oteplení, déšť a ledové kry dál působí problémy na mnoha českých řekách. Hladiny některých toků v průběhu středy stouply až na nejvyšší povodňový stupeň. Vysoké riziko záplav je na Svratce na Žďársku, Stěnavě na Náchodsku nebo Smědé na Liberecku.

Vysoký stupeň nebezpečí nadále hrozí v Ústeckém a Libereckém kraji, kde byla povodňová pohotovost vyhlášena už v úterý. Povodňová bdělost, která představuje nízký stupeň nebezpečí, platí pro Jihočeský, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj, Vysočinu a pro Pardubický kraj.

Třetího stupně dosáhla kolem středečního poledne Svratka v Borovnici na Vysočině. Procházejí tam ledové kry a voda se podle borovnického starosty Edvarda Holeše vylévá na louky.

V Dalečíně je vyhlášen stav nebezpečí, řeší tam problémy s ledovými krami, které ucpávají koryto řeky. Na dalších 11 místech na tocích v kraji platil odpoledne první stupeň. Povodňová situace zatím není tak vážná, aby musela zasedat povodňová komise kraje. V činnosti je její zúžený pracovní štáb, řekl mluvčí kraje Jan Nechvátal.

Hladina Stěnavy v Otovicích na Náchodsku v Královéhradeckém kraji se zvedla opravdu výrazně. V úterý odpoledne byla na 74 centimetrech, ve středu ráno to už bylo 207 centimetrů. Pod hranici třetího stupně tu hladina spadla až před polednem. Ve Vamberku museli hasiči kolem půlnoci zasahovat u sesuvu podmáčené půdy ze svahu na silnici.

Na videu se můžete podívat na to, jak voda stékající z polí přidělala práci hasičům z Kostelce nad Orlicí na Rychnovsku. Příval se přelil přes benzinku i do města, na ulicích bylo i dvacet centimetrů vody. Tu hasiči čerpali několik hodin a stavěli i hráze z pytlů s pískem.

Oteplení a zvýšení průtoku pomohlo uvolnit zhruba pětikilometrovou ledovou bariéru, která svírala od víkendu koryto řeky Bečvy na Přerovsku v Olomouckém kraji. Hasiči v kritických místech stavěli z pytlů protipovodňovou hráz. V Teplicích nad Bečvou mohli vodohospodáři v podvečer odvolat druhý povodňový stupeň, stejný stupeň ale vyhlásili kvůli stoupající hladině na Moravě v Moravičanech na Šumpersku.

Dobrovolní hasiči Bělkovice Lašťany vyjely k řešení problému zhruba kilometr za obcí u toku Domašovského potoka, ten se právě v těchto místech rozlévá a ohrožuje chatovou oblast. Hasiči aktuálně pracují na odklonu a provádí přehrazení.

Na Liberecku dělá problémy Smědá, rozvodněná je i Sázava

 V Libereckém kraji platil od rána druhý stupeň povodňové aktivity na Smědé v Předláncích, odpoledne hladina klesla na první stupeň. Už večer Smědá zaplavila silnici z Černous na Filipovku, která je ale zaplavena při každém větším dešti. Povodňová pohotovost se drží na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem, Libuňce v Pelešanech a Panenském potoku v Brništi.

V Ústeckém kraji jsou problémy především na Děčínsku. První stupeň povodňové aktivity platí na Mandavě ve Varnsdorfu, Kamenici v Hřensku, kde se ráno voda krátce dostala až na stupeň pohotovosti, a Flájském potoce v Českém Jiřetíně.

Fotogalerie

Ve Středočeském kraji se kvůli dešti a oteplení rozvodnila především Sázava.
Nejhorší situace je v Kácově na Kutnohorsku, kde platí povodňová pohotovost. Stav na řece zřejmě ovlivnilo vypouštění vody z nádrže Želivka. Velká voda by zatím neměla nikoho bezprostředně ohrožovat.

První stupeň povodňové aktivity platí od středy na čtyřech místech Zlínského kraje. Jedná se o Olšavu v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku, Dřevnici u Kašavy na Zlínsku, Stanovnici pod přehradou Karolinka na Vsetínsku a Bystřici nad přehradou Bystřička na Vsetínsku.

Hladiny některých řek budou kvůli tání sněhu mírně stoupat i ve středu večer, informoval ČHMÚ. Například Smědá v Předláncích, horní část povodí Svratky a Bečva v Teplicích by mohly přechodně dosáhnout třetího stupně povodňové aktivity.

Problémy nadále působí nahromaděný led, který blokuje koryta, brání průtoku, a hrozí tak zaplavením přilehlých oblastí. Hasiči spolu s pyrotechniky kry na několika místech během posledních dnů odstřelovali (o likvidaci ledových bariér na Jizeře čtěte tady).

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Prezident jmenuje ministrem kultury Zaorálka. Už se hledá jen termín

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz