Hasiči odstřelili ledovou bariéru na Brněnsku, v noci se tam pytlovalo

  11:27aktualizováno  11:27
Led blokující koryto řeky Svratky odstřelovali hasiči v neděli poblíž obce Březina nedaleko Tišnova na Brněnsku. K uvolnění ucpaného koryta bylo potřeba celkem čtyř odstřelů. Nebezpečí povodní na dalších tocích jižní Moravy zatím nehrozí, po nočním přituhnutí se tání zpomalilo a hladiny všech řek začaly klesat.

Poblíž obce Březina nedaleko Tišnova na Brněnsku odstřelovali hasiči kry, které ucpaly koryto řeky. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ledová bariéra se vytvořila těsně před obcí Březina. Aby nedošlo k rozlivům vody, museli jí hasiči uvolnit cestu a nechat kru přirozeně odplout do volného přírodního terénu.

"Pár minut po deváté hodině ráno odstřelila skupina střelmistrů první masu ledu. Je nutné vyčistit koryto řeky, Svratka je totiž plná až po okraj a mohla by ohrozit Tišnov," popsal mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid s tím, že před povodňovou vlnou museli navíc postavit pětisetmetrovou hráz z pytlů s pískem.

Odstřel museli nakonec hasiči během neděle ještě třikrát zopakovat. Konaly se v Březině a Tišnově na několika místech. Každý z nich byl poměrně složitou operací, před níž bylo nutné vytvořit v ledu na řece desítky děr pro uložení trhavin.

Dva tisíce pytlů s pískem, protipovodňové vaky

Problémy s rozrušováním místy až půlmetrové masy ledu řešili hasiči v Tišnově celou sobotu. Hladina řeky totiž stoupla o tři a půl metru a hrozil rozliv vody do průmyslových areálů a na silnici.

"Hasiči spolu s policisty uzavřeli vjezd na všechny komunikace u řeky. Podjezd pod železniční tratí v Cáhlovské ulici a sousední podchod přehradili mobilními protipovodňovými vaky naplněnými vodou. Z vaků postavili dvě protipovodňové stěny široké 16 a 12 metrů," popsal Haid.

V Tišnově na Brněnsku, kde hrozilo rozlití řeky Svratky, budovali hasiči
V Tišnově na Brněnsku, kde hrozilo rozlití řeky Svratky, budovali hasiči

Kromě moderních vaků hasiči na stanovišti ve Wagnerově ulici naplnili dva tisíce pytlů s pískem. "Hrázemi z pytlů chránili zejména domy a průmyslové objekty v ulicích U Svratky a Karasova," dodal mluvčí.

Hromady nahromaděných ker, které v sobotu odpoledne a v podvečer blokovaly průtok a prudce zvedaly hladinu řek, ohrozily také obec Skryje. Voda z rozlité řeky Bobrůvka zaplavila zdejší silnici a sklepy domů.

"Před povodňovou vlnou hasiči preventivně evakuovali osmnáct lidí, hrází z pytlů s pískem uchránili nejvíce ohrožený dům. Voda poměrně rychle klesla a hasiči se soustředili na čerpání zatopených sklepů a úklid komunikací od nánosů bahna," popsal Haid.

Fotogalerie

Velká ledová kra se objevila také na Svratce u Veverské Bítýšky. "Ta ale naštěstí  v noci přirozeně odplula," uklidnila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Podle ní se nyní nedá přesně předpokládat, jak se bude situace dále vyvíjet v příštích hodinách a dnech. Teploty kolem deseti stupňů budou totiž napomáhat rychlejšímu odtávání.

"Situace je nicméně standardní. Ulehčuje jí také fakt, že na horách zatím netaje sníh, naopak tam začalo znovu sněžit a teploty se drží kolem nuly. Situace se tak začala stabilizovat," upřesnila Slámová s tím, že sice může docházet k místním rozlivům, žádné dramatické scény se ale v tuto chvíli, kdy nezačala jarní obleva, neočekávají.

Řeky už klesají, problémy vodohospodáři nečekají

Druhý stupeň povodňové aktivity platil v sobotu chvíli v Janově na Znojemsku na řece Dyji. Hladina už ale klesla i tady a žádné větší problémy se neočekávají ani v místech, kde se voda pravidelně rozlévá - jako například v Podhradí na Znojemsku.

Hladina i průtoky vody klesají i na dolním toku řeky Moravy. "Navíc preventivně odpouštíme vodní dílo Nové Mlýny na Břeclavsku, aby v ní byl dostatek prostoru pro příjem větší masy vody a už minulý týden jsme tytéž kroky učinili na Vranovské přehradě, která je nyní schopná pojmout ještě třetinu vody, aby se naplnila," uklidnila mluvčí Povodí Moravy.

Vodohospodáři nicméně upozorňují, že se na řece Bečvě dala do pohybu obří ledová kra, která se pomalu vlastní vahou sune směrem k jihu. Kdy ale dorazí na dolní tok řeky Moravy, není zatím jasné.

"Jezy jsou připravené, aby kru neblokovaly. Spolupracujeme i s Rakouskem, kde si vodohospodáři hlídají své hraniční toky," uvedla ještě Slámová.

V obci Březina na Brněnsku odstřelovali hasiči nahromaděné kry, které ucpaly koryto řeky Svratky. Problémy s vodou byly i v nedalekém Tišnově.

V obci Březina na Brněnsku odstřelovali hasiči nahromaděné kry, které ucpaly koryto řeky Svratky. Problémy s vodou byly i v nedalekém Tišnově.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Starožitník koupil zámek jako ruinu, po patnácti letech je z památky skvost

Letovický zámek v roce 2008 získal cenu Nejlépe opravená kulturní památka v...

Na kopci nad Letovicemi na Blanensku se tyčí zámek. Od roku 2004 ho opravuje Bohumil Vavříček. Už jen pár pokojů a bude...

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou...

Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

„Padělání vstupenky je trestné. Budou-li předloženy při kontrole dvě vstupenky...

Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz