Vědci z americké farmaceutické firmy Gilead Sciences spolu s českými kolegy začali vybírat čtyři stovky pacientů. Otestují na nich nově vyvíjený preparát GS 9219. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že nelikviduje - tak jako chemoterapie - imunitní systém, ale působí jen na zhoubný nádor.
Jde zatím o první fázi testů na lidech, kde se ověřují nežádoucí účinky nového léku. Vývoj je ale zároveň tak daleko, že preparát byl úspěšný v léčbě rakoviny velkých zvířat a nadějné byly i první "lidské testy" v USA.
Za úspěch vědci považují i fakt, že lék, jehož základ vznikl ve spolupráci Antonína Holého, Ivana Votruby a Berty Otové, už umí firma Gilead vyrábět průmyslově.
Šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček však připomíná, že pokud půjde ve vývoji vše dobře, dostanou onkologové nový lék asi až tak za šest let. Nádory lymfatických uzlin a chronickou leukemii trpí v Česku skoro dvacet tisíc lidí.
Vývoj preparátu sice nastartovali Češi, ale kvůli extrémně drahým nákladům, které se mohou vyšplhat až na několik miliard, práce na GS 9219 pokračují v Americe.
Test se hodí jen pro některé pacienty
Původní záměr byl, že za oceánem proběhnou i klinické testy léku na lidech. Ale Američané chtějí dát najevo, že si českého podílu na novém přípravku cení. Právě proto se výběr rozjíždí na českých klinikách.
Lékaři neslibují zázraky. Vývoj léku pro lidi je ještě v plenkách. Podle hodně optimistických odhadů by se pomocí GS 9219 mohlo začít léčit možná už za pět let. Skeptici však mluví až o devíti letech.
Řada nemocných se i tak k novému léku už teď upíná. Na testování s nejistým výsledkem se lékařům hlásila spousta lidí. Mnozí byli ochotni zaplatit veškerým svým majetkem, jen aby mohli novinku vyzkoušet.
"Na testování se ale nehodí všichni pacienti," poznamenává Pavel Klener z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze, jednoho z šesti pracovišť, která se klinických studií léku účastní.
Výběr je pečlivý. Například je zapotřebí, aby pacient netrpěl žádnou jinou nemocí než rakovinou. Jen tak mohou lékaři přesně zaznamenat, nakolik je lék schopný pomoci.
Lékaři doporučí k testování léku jen ty pacienty, u kterých budou mít alespoň trochu jistotu, že před sebou mají ještě minimálně půl roku života.
Pacient podepíše prohlášení, že s léčbou souhlasí, a kdykoli ji může dobrovolně ukončit. Bude se jednat o lidi, u kterých klasická léčba nezabrala.