Nakradené maskáče z armádních skladů by oblékly další vojsko

  10:20aktualizováno  10:20
Když ministr obrany Alexandr Vondra navštívil 4. brigádu rychlého nasazení, postěžovali si mu vojáci, že nemají dostatek spodního prádla. Velké potíže jsou podle nich i s fasováním polních uniforem, triček či bot. Dnes už je jasné proč: ve skladech brigády se zřejmě celých pět let kradlo ve velkém.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Malá soukromá armáda by se dala vystrojit z nakradených polních uniforem, bot, batohů, opasků či nejrůznějších speciálních sumek ze skladů elitní 4. brigády rychlého nasazení. Hodnota zmizelých věcí se podle informací MF DNES blíží k několika milionům korun.

Z dostupných zpráv vyplývá, že do rozsáhlého rozkrádání mohou být namočeni i někteří důstojníci, kteří dříve v žateckém praporu brigády sloužili. Na svých evidenčních kartách měli napsanou vypůjčenou výstroj za statisíce, nikdo však při inventuře nezkontroloval, kde vlastně jsou stovky goretexových polních uniforem či spacích pytlů do extrémních klimatických podmínek.

"Inventury materiálu se u brigády dělaly velmi povrchně. V podstatě se na ně léta kašlalo. Zejména proto se v Žatci tak dlouho kradlo," řekl MF DNES jeden z důstojníků brigády pod podmínkou zachování anonymity.

Vybírání skladů odhalil nový velitel

Pětileté vybírání skladů elitní brigády, jejíž jednotky jsou nyní nasazeny v Afghánistánu, potvrdil MF DNES i její dnešní velitel Miroslav Hlaváč. V čele brigády stanul teprve loni. A byl to právě on, kdo na velké ztráty v únoru přišel a oznámil je policii.

Nový velitel brigády Hlaváč:

Nevím, jak dříve inventury probíhaly. My jsme na to přišli rychle. Ty věci nebyly k dohledání.

"Ani nevíte, jak mě to kvůli pověsti brigády mrzí. Nevím, jak dříve inventury probíhaly. Ale my jsme na to přišli poměrně rychle. Ty věci měl sice někdo napsány na evidenčních kartách, ale zjevně nebyly k dohledání," vysvětlil plukovník. I on je v Afghánistánu a nechce dalšími komentáři zasahovat do vyšetřování vojenské policie.

Ta však "mlží". Podle jejího mluvčího Jana Čermáka "probíhá u žatecké brigády mimořádná inventarizace výstrojního materiálu za pětileté období. A fáze vyšetřování neumožňuje poskytování informací". Jména podezřelých jsou plukovníku Hlaváčovi známa, protože výstroj za miliony na svá jména z brigádního skladů nafasovali. "Viníka pochopitelně znám, ale sdělit vám ho až do ukončení vyšetřování nemohu," omlouvá se velitel brigády.

Pokud se podezření, že kradli, potvrdí, podle výše škody by jim mohlo hrozit až několikaleté vězení. Prozatím vyčíslené ztráty však nemusí být konečné.

Průměrná výstroj: přes dvacet tisíc

Goretexová maskovací bunda vyjde na 8 000 Kč, maskovací kalhoty ze stejného materiálu také osm tisíc. Boty a rukavice se zimní vložkou stojí po třech a půl tisících, na další téměř 2 000 vyjdou nepromokavé návleky na nohy a spodní prádlo.

Nedávno si na proviantu chtěli přivydělat důstojníci Univerzity obrany. Výstroj, již nepotřebovali, nabízeli na internetu. Upozornila na to MF DNES.

Ruský vojevůdce Suvorov podobný problém léčil svérázně: jednou za čas popravil nejtlustšího provianťáka. Nemohl prý přibrat jinak než šmelinou s jídlem.

Za správné inventury materiálu je zodpovědný každý velitel armádní jednotky. Zejména pak náčelník štábu.

V kritickém období, kdy u žatecké brigády zmizelo nejvíce věcí, zastával tuto funkci plukovník Petr Procházka, který dnes působí na generálním štábu jako zástupce velitele Společného operačního centra. Centrum velí zahraničním operacím české armády. Procházka nebyl k zastižení a jeho nadřízený Aleš Opata je v zahraničí.

Podle Miroslava Hlaváče podobné případy vážně poškozují dobré jméno elitní brigády.

V minulosti ji notně pošramotila i jiná aféra. Nadporučík Petr Čermák s praporčíkem Hynkem Matonohou si v Afghánistánu "vyzdobili" přilby znaky nacistických divizí, které se například podílely na vyvražďování obyvatelstva během Slovenského národního povstání. Oba vojáci byli poté, co na skandál upozornila MF DNES, z armády okamžitě propuštěni.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Najdete na iDNES.cz