Ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně David Rumpík

Ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně David Rumpík | foto: Profimedia.cz

Umělé oplodnění jenom šestkrát. Pojišťovna bude hradit méně pokusů

  • 31
Metodu inseminace platí pojišťovny šestkrát ročně, ale odborníci navrhují, aby to bylo jen šestkrát za život. Víc podle lékařů nemá smysl. Změna by mohla platit už od začátku příštího roku. Debata se povede i o hormonální stimulaci, která probíhá před samotným zákrokem. Její proplácení chtějí odborníci sjednotit.

I když je šance malá, absolvovala čtyřiatřicetiletá Tereza umělé oplodnění metodou inseminace už čtyřikrát. „Je to jednoduché a bezbolestné, ač u mě pokaždé bez efektu,“ přiznává. „Ale četla jsem i pozitivní zkušenosti, tak proč to nezkusit,“ dodává žena a svoje štěstí hodlá pokoušet dál.

Inseminace, přesněji intrauterinní inseminace, je jedna z nejjednodušších metod umělého oplodnění, kterou pojišťovny hradí šestkrát ročně a jejíž úspěšnost je asi deset procent.

Víc nemá smysl

Jenže podle lékařů je šest pokusů hraničních a víc nemá smysl. „Doporučujeme absolvovat ji třikrát, a pokud žena neotěhotní, zařadit ji do cyklu IVF (mimotělní oplodnění vajíčka), hlavně vzhledem k věku,“ říká předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP David Rumpík.

Svoji roli totiž sehrává i čas. Po 35. roku věku se funkce vaječníků výrazně zhoršuje a šance na otěhotnění je zase nižší. Odborná společnost proto navrhla, aby se počet pokusů omezil. Místo šesti za rok by se jich nově proplácelo šest za život.

„Pojišťovnám jsme psali dopis i teď před prázdninami. Dostali jsme odpověď, že to plánují revidovat,“ dodává Rumpík. „Návrh sekce asistované reprodukce je dobrý,“ reaguje kladně i přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky v pražském Motole Roman Chmel.

Hormonální podpora

Jednání o změnách proběhnou po prázdninách a MF DNES je potvrdila jak Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), tak Svaz zdravotních pojišťoven ČR. Pokud k dohodě dojde, platit by změna mohla už od ledna příštího roku.

Debata se ještě povede o lécích, které se podávají ženám před inseminací k hormonální stimulaci. Některé pojišťovny je proplácejí, některé nikoliv a jiné na to ženám čerpají peníze z balíčku, které má pacientka pro umělé oplodnění.

Odborníci to teď navrhují sjednotit. Tyto léky jsou totiž drahé a pojišťovny se obávají, aby se nezneužívaly u levné inseminace. „VZP se obává, aby nedošlo ke zneužívání levného výkonu inseminace k získání drahých gonadotropinů. Myslím si, že dojde k omezení těchto léků indikačními kritérii,“ říká Jonáš Vokřál z kliniky Reprofit (vlastní ji společnost FutureLife, jež je součástí svěřenského fondu Andreje Babiše, pozn. red.).

Šest tisíc výkonů

Inseminace se provádí tak, že lékaři ženě vyvolají ovulaci, od muže získají spermie, které upraví, vyberou ty dobře pohyblivé a katetrem je ve výživném roztoku zavedou do dělohy. Provádí se ambulantně bez anestezie.

Výhoda je v tom, že se tak spermie dostanou o pět až šest centimetrů dál než při pohlavním styku.

Jedna umělá inseminace stojí mezi třemi až čtyřmi tisíci. Za posledních pět let na inseminaci VZP vynaložila asi 28 milionů korun. Loni proplatila přes šest tisíc výkonů. V Česku se umělému oplodnění věnuje přes 40 center, většina je soukromých.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video