Ruský dron Šáhid-136 při útoku na Ukrajinu (3. listopadu 2022)

Ruský dron Šáhid-136 při útoku na Ukrajinu (3. listopadu 2022) | foto: Profimedia.cz

Ruský útočný dron má motor z Česka, píše ukrajinský web. Není náš, říká firma

  • 125
Útočný dron Šahíd-238 má podle ukrajinského webu Defense Express klíčovou součástku z České republiky. Motor má vyrábět První brněnská strojírna (PBS) Velká Bíteš, o které psaly ukrajinské zdroje již v minulosti v souvislosti s dodávkami klíčových součástek pro vrtulníky. Firma jakoukoli spolupráci s Ruskem odmítla. Podle ní jde o proruskou propagandu, která ji má poškodit.

Ukrajinským obranným silám se podařilo sestřelit dron íránské výroby s názvem Šahíd-238, který Rusko použilo při jednom z lednových útoků na ukrajinském území.

Ukrajinskému portálu Defense Express se podařilo získat zprávu o rozebrání dronu, ze které vyplývá, že navzdory sankcím má Írán stále přístup k celé řadě komponentů západní výroby.

„Motor byl identifikován jako model TJ150 od české firmy PBS Velká Bíteš, má maximální tah 1500 N a váží 18,9 kg, má průměr 272 mm a délku 518 mm,“ píše portál. Během radarového sledování se podle zprávy Ukrajincům údajně podařilo zjistit, že český motor dronu umožňuje letět rychlostí až 520 kilometrů v hodině.

Drony Šahíd-238 představil Írán poprvé v listopadu loňského roku. Na rozdíl od známějšího modelu 136 má lepší aerodynamiku a proudový motor. Také by měl mít lepší elektroniku. Jde o druh létající munice, někdy nazývaný také „kamikaze dron“. Na rozdíl od starší verze je rychlejší a Íránci ho představili s třemi různými typy navigace.

Rusko nabízí model Šahíd-238 na aktuálně probíhajícím World Defense Show 2024 v Saúdské Arábii. Jeden kus chce prodávat za cenu 1,4 milionu dolarů.

Česká firma vše razantně odmítá. Odkazuje se mimo jiné na rok 2020, kdy bylo po útocích iránskými drony na Saudskou Arábii potvrzeno, že motory íránského původu jsou těm brněnským vizuálně podobné, ale nejedná se o motory PBS.

„Po nezávislém vyšetřování toto stanovisko oficiálně potvrdila zpráva Panelu expertů OSN, která je veřejně dostupná,“ sdělil iDNES.cz Milan Macholán, generální ředitel PBS.

Rusko získalo z Česka i přes sankce díly pro vrtulníky, tvrdí ukrajinský tisk

Není to poprvé. Může jít o plagiát?

Tvrzení v ukrajinském článku podle Macholána není omyl, ale úmyslný útok na společnost PBS, která naopak dodává své motory pro obranu Ukrajiny.

„Tyto útoky na PBS se objevují opakovaně s cílem poškodit věrohodnost PBS u západních odběratelů, což je zájem ruské agenturní sítě. Jednoznačně popíráme, že bychom měli s tímto případem cokoli společného. Nic neukazuje na náš motor,“ zdůrazňuje ředitel.

PBS Bíteš

  • První brněnská strojírna je průmyslová skupina, která vyrábí například turbíny, kompresory – a především malé letecké motory a pomocné energetické jednotky.
  • Firma má roční tržby kolem 1,5 miliardy korun, z cca 85 procent jde o export. Za za rok 2022 vykázala zisk 220 milionů.

Macholán naráží především na zprávy z loňského podzimu, kdy server The Kyiv Independent informoval o údajném reexportu výrobků PBS Velká Bíteš do Ruské federace.

Konkrétně se mělo jednat o pomocné energetické jednotky (APU) pro vrtulníky Mil řady Mi-8/17/171, které patří mezi světově nejrozšířenější víceúčelové vrtulníky.

„PBS Velká Bíteš nyní s Ruskou federací žádným způsobem nespolupracuje, a to jak z legislativních, tak i morálních důvodů,“ ohrazovala se tehdy firma v oficiálním vyjádření.

Strojírenská firma se domnívá, že se jedná o padělky jejich motorů, uvedl pro iDNES.cz Marek Fiala, ředitel marketingu PBS.

Ministerstvo vývoz nepovolilo, zprávu prověřuje

Ministerstvo průmyslu a obchodu prověřuje, zda a jakým způsobem se motory PBS mohly dostat do Íránu, kam ČR žádný vývoz nepovolilo.

„V této souvislosti je však potřeba upozornit, že obdobné podezření se objevilo již v roce 2020, a to v souvislosti s útoky dronů v Saudské Arábie. V daném případě však po prošetření konstatoval nezávislý Panel expertů OSN, že se nejednalo o motory společnosti PBS Velká Bíteš, ale o jejich napodobeniny. Je tedy pravděpodobné, že i tentokrát se bude jednat o podobný případ,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

České strojírenské firmy se staly součástí války na Ukrajině i v jiných případech. Východočeskou firmu na výrobu modelářských motorů Model Motors na jaře roku 2022 kontaktovaly české úřady kvůli nálezu jejího motoru v dronu používaném na Ukrajině ruskou armádou.

Typ motoru, který byl objeven na Ukrajině, firma podle svého vyjádření z roku 2023 už nejméně rok nevyrábí a nikomu neprodává.

„Naše společnost nikdy nedodávala svoje produkty pro vojenské využití. Dle našich informací, ve spojení s příslušnými orgány v Česku, jsme zjistili, že naše výrobky byly zneužity třetí stranou v zahraničí k prodeji do některých typů zbraní, které používá ruská armáda,“ uvedli v prohlášení zástupci firmy.

Upozornili, že učinili kroky, aby se to již nemohlo stát. „Výrobky, které byly použity do těchto zbraní, již nevyrábíme a nedodáváme na trh. Válka je zlo,“ uvedla firma.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video