Oběti střelce z Uherského Brodu zemřely okamžitě, řekl státní zástupce

  12:37aktualizováno  12:37
Všichni zemřeli prakticky okamžitě. Tak o osmi obětech střelce z Uherského Brodu hovoří státní zástupce Roman Kafka. Případ má na starosti, a má proto k dispozici i protokoly z pitev. Někteří svědci události přitom spekulovali, že kdyby policisté zasáhli dřív, obětí mohlo být méně.

„Rád bych dementoval některá tvrzení bulvárních médií, která nevkusně hovoří o tom, že poškození umírali dlouhé desítky minut a nedostalo se jim pomoci. Z toho, co víme z výpovědí svědků, ohledání místa činu a závěrů osmi pitev, zůstává skutečností, že všichni zemřeli prakticky okamžitě. Nikdo nemohl přežívat déle než v řádu několika minut a i to je spíše teoretická otázka. Podstatné je, že nikdo neměl šanci rozsáhlá zranění přežít,“ řekl státní zástupce Roman Kafka v Otázkách Václava Moravce.

„Nemohu sdělovat podrobnosti, nicméně zranění byla rozsáhlá, opakovaná a do takových míst lidského těla, že vylučovala přežití poškozených,“ dodal pro Českou televizi Kafka, jenž je dozorujícím státním zástupcem v kauze lihové mafie a nyní dozoruje případ střelby v Uherském Brodě.

Manželku střelce zatím policisté nemohli vyslechnout

Státní zástupce také zčásti komentoval osobnost střelce. Podle něj nebyl duševně v pořádku. „Zcela jistě nebyl zdráv a jeho psychický stav se zhoršoval,“ podotkl státní zástupce. 

Duševně nemocná je také manželka útočníka. Podle státního zástupce ji policisté zatím nevyslechli. Od úterý je hospitalizována v psychiatrické nemocnici v Kroměříži.

K podezřelému z osminásobné vraždy Kafka také uvedl, že šlo o osobu, u níž je nepravděpodobné, že by si zbraně dokázala pořídit nelegálně na černém trhu. „Je zcela zřejmé, že kdyby tato osoba měla omezenou možnost dostat se ke střelnými zbraním, mohlo by to eliminovat její konkrétní způsob jednání,“ podotkl státní zástupce.

Podle Kafky je jedna z pravděpodobných prověřovaných verzí, že právě zmiňovaný 63letý muž je jediným pachatelem činu. „Nicméně je potřeba prověřit i tu okolnost, zda se na jeho jednání nepodílela alespoň návodem i nějaká další osoba,“ řekl Kafka v České televizi.

Ministr jednal se starostou

Ministr vnitra Milan Chovanec se sešel v neděli se starostou Uherského Brodu Patrikem Kunčarem. „Mimo jiné jsem mu vysvětlil, že naše výměna názorů rozhodně nebyla motivována snahou o hádku dvou politiků. Pouze jsem hájil pověst policie v době, kdy jsem neměl - a dosud nemám - informaci o tom, že by policisté na místě zásahu pochybili. Tuto debatu jsme uzavřeli a dohodli se na spolupráci,“ řekl Chovanec.

Chovanec Kunčarovi také řekl, že počítá se zapojením zástupců regionů do diskuse o formách krizové komunikace s radnicemi a krajskými úřady a že na toto téma bude jednat s představiteli Asociace krajů a Svazu měst a obcí.

Policie pochybila, tvrdí svědci

Střelec zavraždil osm lidí v úterý. Vtrhl do restaurace v Uherském Brodě a dvěma legálně drženými zbraněmi postřílel část osazenstva. Policisté jej bezprostředně po příjezdu nezastřelili, hlídka vyčkala na příjezd zásahové jednotky. Když ta vstoupila do restaurace, útočníka našla už mrtvého. Pravděpodobně se sám zastřelil. Policisté následně vyvedli ven Petra Gabriela, jenž přežil, protože se skryl na toaletě.

Později se objevilo svědectví, že pachatel své oběti nejprve postřelil a až pak usmrtil. Podle ženy, která pracovala v kuchyni restaurace, odkud se jí podařilo utéci v tragický den, pachatel opakovaně oběti střelil do hlavy. Její manžel, který ovšem nebyl přímým svědkem událostí, pak tvrdil, že oběti „dorážel, až když byli poranění na zemi“. Podle něj by pachatel na to neměl dostatek času, pokud by jej policisté zneškodnili hned (více o pochybnostech čtěte zde).

Policie se proti částem některých výpovědí a informací v médiích ohradila. „Mediální výpovědi ‚anonymních’ odborníků či svědků se od sebe diametrálně odlišují, a navíc jsou rozdílné i od reálných informací, které má k dispozici policie a které vyplývají z dosavadního vyšetřování,“ stojí v tiskové zprávě zveřejněné na oficiálním policejním webu (více o postoji policie čtěte zde).

O práci policie ovšem pochybuje i Gabriel. „Pro mě nic neudělala, dvě hodiny jsem tam trpěl. Byl to chaos nad chaos,“ zopakoval Gabriel v neděli v pořadu Partie TV Prima.

Předběžné závěry o práci policie budou hotovy za několik dnů

Ministr vnitra Milan Chovanec ve stejném pořadu uvedl, že zatím má takové informace, jež ukazují, že policisté nepochybili. Věc ale prověřuje generální inspekce i kontroloři ředitele policie Zlínského kraje.

„Zatím bych nepředjímal závěry o pochybení, či nepochybení policie. Zatím žádná protizákonná pochybení policie, bavíme-li se o taktice a bezpečnosti, známa určitě nejsou,“ doplnil státní zástupce Roman Kafka.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého budou předběžné závěry o způsobu provedení zákroku k dispozici do 8. března.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Kdo je tady ministr? Šmarda se Staňkem se na selfie smáli teoriím novinářů

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Zatímco vládní ANO a ČSSD řeší už několik měsíců otázku výměny na postu ministra kultury, nynější ministr Antonín...

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

léky

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz