Uhájit devět senátorů. Na tom může záviset Topolánkův osud

  1:31aktualizováno  1:31
Devět. O tomhle čísle se mohlo Mirku Topolánkovi i zdát. Právě to, jestli ODS uhájí devět křesel v Senátu, může rozhodnout o tom, jestli se Topolánek udrží v čele své strany. A možná i vlády. Devět křesel potřebuje ODS získat, aby uhájila většinu v Senátu.

Půjdou po něm, ať to dopadne jakkoli, řekl MF DNES zdroj blízký Topolánkovi. | foto: ČTK

Zároveň by to pro ni znamenalo, že by si aspoň trochu spravila náladu po debaklu v krajských volbách. Sám Topolánek ale v pátek optimismem právě nehýřil.

"Za velký neúspěch bych pokládal, kdyby počet nových senátorů poklesl pod pět," prohlásil premiér.

Sledujte on-line reportáž

Průběžné výsledky přineseme on-line

Příliš vysoko si laťku nedal. Jenže tak nízký výsledek by asi urychlil svolání kongresu ODS, který má být na Mikuláše. "Mohl by být i do čtrnácti dnů," odhadla místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

Vláda bez Topolánka by těžko získávala podporu
Jaké scénáře tedy mohou nastat? Topolánek v pátek v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že je připraven na tři varianty své vlastní budoucnosti. Ta první je, že ustojí pozici v čele ODS i vlády.

Druhá, kterou zmínil, je, že by skončil v čele strany, ale zůstal premiérem. Třetí scénář, který podle něj může nastat, ale on ho nečeká, je úplný odchod ODS do opozice.

Topolánek však na jednu možnost pozapomněl – kdyby ho občanští demokraté chtěli vyměnit jak v čele strany, tak vlády. Ale zároveň by si chtěli vládu udržet. Naráží to na jedno úskalí. Kdyby lidé, kteří jdou proti Topolánkovi, usilovali i o jeho svržení z čela vlády, není jisté, že by sestavili jinou, která by dostala důvěru Sněmovny. Prošla by vůbec jiná vláda?

"Různé varianty jiných vlád narážejí na to, že by musely hledat hlasy jinde než v klubu ODS," řekl Topolánkův spojenec, šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Dal najevo, že i když někteří lidé v ODS mluví o Topolánkově konci, premiér má stále podporu v poslaneckém klubu strany, který je klíčový pro důvěru kabinetu.

O co hraje TopoláneK

10 a více křesel pro ODS
To by Topolánkovi pomohlo, strana by se totiž částečně rehabilitovala za debakl v krajských volbách a jeho soupeři by hůř prosazovali jeho svržení.

9 křesel pro ODS
Nejsilnější vládní strana je na svém, obhájila by výsledek z posledních voleb. Situaci v ODS by to mohlo trochu uklidnit, ale Topolánek jásat nemůže.

ODS získá méně než 9 křesel
Ztratila by většinu v Senátu. To by byl průšvih pro Topolánka, v ODS přibude lidí, kteří by mohli podpořit jeho sesazení.

Langerův tip: Jen 10 procent na odchod do opozice
Nakolik jsou reálné varianty, o kterých mluví sám Topolánek? Ministr vnitra Ivan Langer, třetí silný hráč v ODS po Topolánkovi a jeho rivalovi Pavlu Bémovi, tipuje takto: šedesát procent, že Topolánek udrží oba posty, třicet procent, že si ODS najde jiného šéfa, ale premiéra nechá vládnout dál. A jen deset procent dává variantě, že to ODS "zabalí" a půjde do opozice.

Němcová odhadla, že pokud ODS v senátních volbách neuspěje, nespokojí se Topolánkovi kritici jen s tím, že ho vymění v čele strany.

"Je pravda, že třeba kancléř Gerhard Schröder v Německu také nebyl v závěru volebního období předsedou své strany a fungovalo to, ale u nás si tím nejsem jistý," komentuje vývoj politolog Tomáš Lebeda.

"Půjdou po něm, ať budeme mít 5 nebo 10 křesel"
Politik ODS blízký Topolánkovi, který nechtěl před volbami přikládat polínko do ohně stranických sporů, MF DNES řekl:

Křištálová lupa "Výsledek voleb je pro ně záminka. Když ho budou chtít vyměnit, půjdou po něm, ať získáme pět či deset křesel."

Jeden z Topolánkových kritiků to v podstatě potvrdil. "Budeme rádi, když bude křesel co nejvíc. Ale ať to dopadne jakkoliv, tak sebereflexí ve vedení strany se vzhledem k prohře v krajských volbách nutně musíme zabývat," řekl poslanec Boris Šťastný.

Jak je ODS rozdělena, ukazuje i drobný detail: zatímco volební štáb strany sedí v jejím sídle na Jánském vršku, kde bude výsledek voleb sledovat i Topolánek, Bém a jeho lidé mají sraz na pražském magistrátu.

Topolánek jedná o ministrech
Premiér Topolánek v pátek připustil, že už se šéfem lidovců Jiřím Čunkem a předsedou zelených Martinem Bursíkem jedná o možných změnách ve své vládě.

"Důvody k výměně ministrů jsou pro mě dva. Buď špatně zvládnutá komunikace, nebo konkrétní chyby. Žádné jméno nejsem teď ochoten zveřejňovat," prohlásil Topolánek.

Místo ve vládě nabídl Petru Bendlovi, ale tomu se do Topolánkova týmu nechce. Evžen Tošenovský, o němž se v ODS také mluví, v pátek řekl, že konkrétní nabídku od premiéra nedostal. - čtěte Topolánek rozjíždí změny ve vládě. Mluví se o Bendlovi a Tošenovském

A o svých soukromých rozhovorech s možnými adepty do vlády premiér mluvit nechce. Šéf zelených Martin Bursík i lídr lidovců Jiří Čunek potvrdili, že s Topolánkem už o změnách ve vládě mluví. Více jasno však má být až za pár dnů.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Musíme zbrojit a nabírat do armády nové vojáky, shodli se Zeman s Babišem

Česká republika musí kvůli situaci ve světě masivně zbrojit a nabírat nové vojáky. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO)...

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Spolana zůstává největším znečišťovatelem, výrazně se zhoršily Chvaletice

Největším znečišťovatelem v Česku zůstává neratovická Spolana. Do přírody vypustila téměř 34 tun jedovatých látek....

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Najdete na iDNES.cz