Zlínská Tržnice po velké opravě vypadá jako za Bati, podívejte se

  15:54aktualizováno  15:54
Po třech měsících skončila rekonstrukce budovy Tržnice v centru Zlína. Vzhledem připomíná někdejší podobu, tolik typickou pro funkcionalistickou architekturu města. Kromě fasády se změnily i interiéry.

Objekt Tržnice po dohodě s památkáři dostal novou fasádu z cihlových pásků, repasovaná okna mají zelené rámy. | foto: Luděk Ovesný

Historická budova Tržnice, která v centru Zlína vyrostla za Baťovy éry v roce 1927, konečně prohlédla. Vypadá lépe, svěžeji a - což je nejdůležitější - i původněji.

Po tři měsíce trvající opravě za 10 milionů korun se o to postaral holding Synot Ivo Valenty, který budovu koupil minulý rok od podnikatele Stanislava Devátého.

Fotogalerie

Změny jsou vidět na první pohled, už když člověk k dvoupatrové budově Tržnice přichází. Týkají se totiž především fasády, kterou teď zčásti tvoří cihlové pásky, jež jsou symbolem zdejší unikátní funkcionalisté architektury.

"Tržnice stojí v samém centru Zlína a je na očích tisíců lidí. Chtěli jsme proto její exteriér přizpůsobit ostatním dobovým stavbám, třeba nedalekému mrakodrapu," přiblížila Jitka Langerová, místopředsedkyně představenstva firmy Murtec Protection, jež je součástí holdingu Synot.

Architektka opravu ocenila

Dělníci také zrepasovali okna a natřeli je nazeleno. Původní okna, která v budově byla ve 30. letech, měla ale jiné rozměry i členění. Zmizela při necitlivé rekonstrukci před zhruba deseti lety.

"Výměna oken by už byla zřejmě příliš velký investiční zásah. Takže nemůžeme mluvit o úplném návratu do původní podoby," poznamenala hlavní zlínská architektka Dagmar Nová. S rekonstrukcí je ale spokojená.

Komu patřila Tržnice

Před rokem 1989 vlastnila budovu firma Svit, která pak zkrachovala.

V roce 1993 Tržnici v privatizaci koupil podnikatel Jiří Devátý.

Od roku 2003 je jejím majitelem společnost Murtec Protection, jejímž jediným akcionářem byl advokát a bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý.

Loni v prosinci koupil firmu Murtec Protection holding Synot.

"Kvitujeme, že se opravila budova, která byla prvním zlínským obchodním domem a stále slouží přibližně stejnému účelu," dodala Nová.

Změnily se i vnitřní prostory. Ne sice dispozičně, ale zcela zřejmě. Když člověk vejde dovnitř, ocitne se v příjemném prostředí. Linoleum na podlaze vystřídala dlažba, přibyla nová modernější světla. Pochmurnou červenou barvu na stěnách nahradila veselejší sytě žlutá. "Chtěli jsme interiéry prosvětlit. Lidé si stěžovali, že to tady bylo příliš tmavé," uvedla Langerová.

Teď už jsou lidé spokojenější. Ti, kdo nakupují, i ti, co prodávají. "Působilo to tady zašle. Jsem ráda, že se Tržnice opravila. Je hezčí a vrací se jí i zašlá sláva," zhodnotila Šárka Moravcová, která v Tržnici provozuje obchůdek se zdravou výživou.

Věří také, že by sem úhlednější interiéry mohly přilákat více zákazníků. To ale ukáže až čas.

V Tržnici dřív bylo i malé kino

Důležité pro obchodníky je, že jim Synot nezvýšil po rekonstrukci nájmy. Při přestavbě jim je naopak dočasně snížil, protože stavební práce jely za plného provozu a komplikovaly živnostníkům prodej. V budově Tržnice, která má pět tisíc metrů čtverečních užitné plochy, je 33 provozoven, hlavně obchodů.

"Volných máme ještě osm prostor," upřesnila mluvčí Synotu Magda Pekařová. Dříve byl interiér řešen jako velký prodejní prostor. "Byla bych ráda, kdyby to tak zase bylo. Chápu ale, že už je to nereálné," posteskla si architektka Nová.

Synot má v Tržnici už delší dobu bar s automaty, jeho rozšíření nebo vznik nové herny či kasina tady neplánuje. Využití hodlá zachovat takové, jaké je teď.

Po otevření zde byly nejrůznější obchody, ale i tehdy oblíbený mléčný bar. Ve druhém patře, jemuž se říkalo odpočívárna a jež sloužilo hlavně zaměstnancům firmy Baťa, byla lidová restaurace a malé kino.

"Na objekt původně navazovalo ještě severní křídlo, v němž byly také obchody. Až o několik let později byl v sousedství postaven velký obchodní dům," připomněla mluvčí Synotu.

I majitel sousedního obchodního domu Prior plánuje jeho opravu. Kvůli ekonomickým a technickým potížím ji ale o čtyři roky odkládá. I v tomto případě by se měla podoba budovy více přiblížit té původní, historické.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Šéf diplomacie se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše,...

Při své cestě do Spojených států bude ministr zahraničí Tomáš Petříček usilovat o pozvání prezidenta Miloše Zemana i...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Najdete na iDNES.cz