Oprava nejznámějšího zlínského podchodu začala, obchody v něm zůstanou

  11:53aktualizováno  11:53
Rekonstrukce podchodu u náměstí Práce ve Zlíně startuje. Potrvá do příštího léta. Podchod, kterým za časů prosperity obuvnického gigantu Svit procházely denně desítky tisíc lidí, však bude opravený jen zčásti. Prodejny v něm zůstanou netknuty.

Vizualizace podchodu u náměstí Práce podle vítězného návrhu architekta Pavla Chládka. | foto: Kancelář Chládek architekti

Procházet podchodem, který spojuje baťovský areál s náměstím Práce, není nic příjemného. Páchne to v něm a stěny jsou postříkané sprejem, přestože leží v centru města. Někteří lidé se tudy dokonce v noci bojí chodit.

Fotogalerie

"Za tmy tady nemívám příjemný pocit," přiznává Petra Nováková ze Zlína.

V pátek krátce po poledni se u těchto slov sice usmívá, nicméně vesele na ni zdejší prostředí nepůsobí. Ani nemůže.

Několik lidí pomalým tempem prochází zešeřelým prostorem, pár jich stojí u asijského bistra, kterým začíná řada prodejen, jež se táhnou po straně podchodu.

Vypadají jako provizoria, zůstanou zde však nejméně několik desítek let. A to navzdory faktu, že už tento týden k podchodu vyrazí dělníci i těžká technika a místo, jež patří k nejošklivějším ve Zlíně, začnou opravovat.

"Odstraní nadzemní objekty ze strany náměstí Práce. Počítáme s osazením nového výtahu, modernizací některých vnitřních částí, opravou veřejných toalet, novým osvětlením a kamerovým systémem i rekonstrukcí technického zázemí," poznamenal náměstek primátora Jiří Kadeřábek, který se tímto projektem zabývá.

Obchodníci měli přehnané požadavky, tvrdí radnice

Bohužel ale nemohl zmínit obchody. Když s jejich majiteli před několika měsíci jednal, narazil. Nenašel s nimi společnou řeč ohledně finančních kompenzací, takže nevzhledné stěny krámků budou kazit dojem z čistě upraveného podchodu.

U vstupu ze strany od továrního areálu navíc zůstane prapodivná věž.

"Mrzí mě to, ale na podmínky obchodníků jsme nemohli přistoupit," naznačil Kadeřábek.

Podle něho chtěli mít ve smlouvě zakotveno třeba to, že když město nestihne rekonstrukci v termínu, zaplatí každému z nich penále 30 milionů korun.

Požadovali i 30 tisíc měsíčně jako kompenzaci za to, že se bude v podchodu prášit. A chtěli vyšší náhrady za ušlý zisk - zhruba 3 miliony korun, což je více než jim radnice nabídla.

Sami obchodníci se ale považují spíš za oběti města, které je chtělo "odrat". Tvrdí, že pouze hájili své zájmy a že vlastně ani žádné opravy nepožadují.

"Jestli za to někdo může, tak je to právě město," má jasno majitelka obchodu v podchodu Pavla Kadlčková.

"Chtěli jsem jen kompenzaci nákladů, které můžeme doložit fakturami. Nic víc," reagoval majitel zlatnictví Vladimír Stuchlík, který pobočku v podchodu provozuje patnáct let.

Podchod tím utrpí, varuje autor návrhu

Potíž je v tom, že město vlastní pozemky, které obchodníkům pronajalo v roce 1991 na padesát let. Cena byla stanovena na 750 korun za metr čtvereční, přičemž dnes se pohybuje okolo čtyř tisíc.

Nájemci si na nich postavili krámky a město k nim nemá žádné právo. Během oprav, které potrvají do léta příštího roku, bude část podchodu vždy otevřená, aby se jím dalo projít.

Autorem návrhu přestavby je zlínský architekt Pavel Chládek, jehož práci řada obyvatel kritizovala. Nelíbí se jim, že zmizí nadzemní část, včetně jeho zastřešení.

Chládek, jehož návrh vzešel z architektonické soutěže, si však za svým pojetím stojí. Spíše mu vadí, že se město nedohodlo s obchodníky.

"Tím, že se obchody nezrekonstruují, bude podchod trpět," upozornil Chládek. Toho, že výsledek může být poněkud rozpačitý, se obává i zlínská opozice.

První studii na přestavbu podchodu před několika lety vypracovala světově uznávaná architektka Eva Jiřičná, jež je také autorkou Kongresového a Univerzitního centra ve Zlíně.

Vedení radnice, jež vzešlo z voleb v roce 2010, ho ale odmítlo a vypsalo soutěže. Kromě podchodu rovněž na úpravy Gahurova prospektu (práce začaly letos v létě) a sousedního parku Komenského, který přijde na řadu ještě letos na podzim.

Celkově mělo jít o akce za více než 150 milionů korun, díky veřejným soutěžím se ale daří jejich ceny snižovat. Například u přestavby podchodu radnice počítala s částkou 68 milionů, vítězná firma uspěla s nabídkou 42 milionů.

"Přestože z větší části využijeme na tyto projekty evropské dotace, bude i tak finanční zatížení města značné. A to proto, že dotace se proplácí až zpětně po realizaci," uvedl náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Neobvyklá cesta Českým rájem k Ještědu

Motorový vůz 843.011 čeká ve stanici Stará Paka na odjezd v čele osobního vlaku...

Takto jste cestu skrz Český ráj asi ještě nikdy neviděli. Čeká nás trať 030 podél řeky Jizery ze Staré Paky přes...

Český výletník: Jak mě Vincek Priessnitz naučil léčit a být trpělivý

Sanatorium Priessnitz je dnes nejvýznamnější stavbou a jakýmsi logem Lázní...

Když zazní jméno Priessnitz, člověk si představí cosi tajemně německého a chladného. Vincenz Priessnitz však založil...

Neznámý Pražský hrad II. díl: Pětadvacet míst, která turisté míjejí

Pražský hrad

Pětadvacet míst, která turisté míjejí - Význam Pražského hradu jako symbolu státnosti nespočívá pouze v jeho...

Najdete na iDNES.cz