Trhovci se odvolali proti bourání staveb

  18:01aktualizováno  18:01
Kunratice - Zbourání nepovolené části kunratické tržnice přijde radnici Prahy 4 zhruba na 2,6 milionu korun. Městská část už vybrala firmu, která má práce provést. Vlastníci staveb se však odvolali k soudu, proto se zatím bourat nesmí. Na žádost majitelů je však nutné nejdříve prošetřit rozhodnutí o odstranění staveb. "Vše máme připraveno, ale musíme vyčkat," řekla mluvčí Prahy 4 Helena Glezgová.

Zopakovala, že v případě bourání bude městská část žádat o dotaci magistrát. Nelegální stavby totiž stály ještě předtím, než případ převzala Praha 4.

Kunratická tržnice funguje několik let. Povolena je zhruba její třetina. Rozhodnutí Prahy 4 o odstranění černých staveb potvrdili magistrátní úředníci v odvolacím řízení loni v listopadu.

Budovy měli zbourat vlastníci, což však v daném termínu neučinili. Proto je chce zbořit na náklady majitelů úřad. Starosta Jan Hovorka již dříve poznamenal, že vymáhání peněz bude obtížné.

Bude načerno postavená tržnice dále v provozu?
Velkotržnice Bokave se za poslední roky stala synonymem nezákonnosti a porušování předpisů. Tvrdí to zástupci města, kteří tamní areál již mnohokrát označili za černou stavbu. Tržnice nevyhovovala ani bezpečnostním nebo hygienickým předpisům.

Tržnice skrývá ilegální zbraně

Obvodní úřad Prahy 4 přišel s prohlášením, že usiluje o zbourání tržnice. "Budeme určitě chtít, aby Bokave byla zrušena, aby tam již nedocházelo k porušování zákona," uvedl Tomáš Králíček, mluvčí Prahy 4. Podobná prohlášení však již před rokem pronášely i místní úřady v Kunraticích a Libuši. I ony vedly s tržnicí správní řízení, jehož výsledkem mělo být zrušení tamního areálu. Nekompromisně a razantně chtěly tyto úřady zbourat vše, co bylo postaveno nezákonně.

Tajemník Místního úřadu Libuš Tomáš Hejzlar však s postupujícím správním řízením přiznal, že úředníci i politici jsou v této kauze naprosto zoufalí. "Pokud si majitelé tržnice zaplatí dobré právníky, mohou nás tahat za nos neuvěřitelně dlouho, i několik let" řekl již před rokem Hejzlar.

Co se dělo kolem Bokave
1998: Dělníci začínají načerno stavět první část tržnice Bokave. Libušský stavební odbor dodatečně se stavbou souhlasí a povolí ji do konce příštího roku.
1999: Kunratická radnice se proti loňskému rozhodnutí libušského odboru o povolení stavby odvolává. V polovině roku se velkotržnice začíná rozrůstat o další části, opět bez potřebných povolení.
17.5.200: Městský odbor výstavby jako odvolací instance potvrzuje verdikt libušských úředníků a prodlužuje provoz první části do roku 2004.
3.10.2000: Libušský odbor vydává rozhodnutí o odstranění některých budov, jež vyrostly v rámci druhé a třetí etapy.
11.4.2001: Primátor Jan Kasl dostává od Radislava Charváta zprávu o tom, jaká je v Bokave kriminalita. Zpráva hovoří o desítkách trestných činů, mj. praní špinavých peněz, vydírání, krádeží, padělání bankovek, v areálu se rovněž mají pohybovat osoby hledané Interpolem.
Říjen 2001: Praha 4, pod kterou Bokave nyní patří, je rozhodnuta tržnici zbourat.
29.10.2001: Magistrátní odbor výstavby čeká na odvolání stran, které se účastní řízení. Rozhonutí o další exsitenci Bokave by mělo padnout tento čtvrtek.
Postěžoval si přitom na špatné zákony, které podle něho umožňují druhé straně protahovat správní řízení donekonečna. "Naše zákony jsou gumové a oni toho využívají, neustále se odvolávají," dodal Hejzlar. Jeho slova nyní potvrzuje i Zdeněk Hovorka, starosta Prahy 4, pod kterou v současnosti Bokave patří.

Hovorka připustil, že Bokave jako černá stavba může v Kunraticích stát ještě léta. "Správní řízení je především v rukou státní správy, do kterého my nemůžeme zasáhnout. Stavební úřad může jednat jen podle zákonů. Ty ale mají mnoho skulinek, takže dobrý právník řízení dokáže zdržovat celá léta," řekl starosta Hovorka. "Časový horizont se těžko odhaduje. Doufám, že se nám tržnici podaří zbourat," dodal Hovorka.

Výkonný ředitel tržnice Zdeněk Dobeš v těchto dnech prohlásil, že majitelé tržnice čekají na výsledky řízení a do té doby se k celé kauze nechtějí vyjadřovat. "Samozřejmě, že uděláme všechno pro to, aby tržnice nebyla zrušena," řekl Dobeš s tím, že celá kauza je zmedializovaná a zpolitizovaná.

Za tržnicí stojí dohoda s úřadem
Jak je možné, že velkotržnice Bokave se začala v Kunraticích stavět načerno a nikdo z kompetentních orgánů se proti tomu nepostavil? Tato kauza má své počátky v "gentlemanské dohodě" mezi kunratickou radnicí a majiteli tržnice. Dohoda spočívala v tom, že majitelé Bokave finančně pomohou radnici s některými akcemi výměnou za povolení k dočasnému  fungování tržnice.

Řekli o tržnici Bokave:

Výkonný ředitel tržnice Zdeněk Dobeš: "Zákonným způsobem by vše trvalo dlouho. Jiná cesta než tržnici  postavit a pak to dotáhnout do konce nebyla."

Ivana Kabelová, starostka Kunratic: "Věřila jsem, že kontejnery tam budou krátce. Majitelé tvrdili, že jen vydělají peníze a poté tam postaví sklad."

Radnice tehdy potřebovala peníze na rekonstrukci parku. Pětimilionový grant ze státního rozpočtu nestačil. "Tenkrát přišel starosta s tím, že za pronájem pozemku, na němž dnes stojí tržnice, vyinkasujeme milion a půl, který jsme přesně potřebovali. Nikde jinde bychom v tak krátké době ty peníze nesehnali," uvedla minulé léto Ivana Kabelová, která v době dohody byla místostarostkou.

Jako již starostka Kunratic později prohlašuje, že tržnici Bokave kunratická radnice podcenila. "Osobně jsem věřila, že kontejnery tam budou jen krátce. Majitelé tvrdili, že jen vydělají peníze a poté tam postaví stálý sklad s potřebami pro zahrádkáře," říká Kabelová v době, kdy je tržnice již obrovským areálem s více než sedmi sty kontejnery.

Výkonný ředitel tržnice Zdeněk Dobeš se k počátkům areálu nechce vyjadřovat. Přesto v minulosti přiznal, že Bokave byla postavena načerno. "Zákonným způsobem by vše trvalo dlouho. Z našeho pohledu jiná cesta než tržnici postavit a pak to dotáhnout do konce nebyla," řekl již dříve Dobeš.

Odvolal se i na rozhodnutí libušského odboru dopravy, který do roku 2004 prodloužil povolení magistrátního odboru dopravy. Odbory dočasně udělily stavební povolení třetině území tržnice. Šéf magistrátního odboru Václav Vondrášek však poznamenal: "Kdybychom měli v ruce jedinou připomínku zainteresovaných orgánů, tak to nepovolíme."

Ivana Kabelová však v reakci řekla: "Určitě jsme se vyjádřili, když jsme se odvolali proti rozhodnutí libušškého odboru dopravy."

Muži spojení s Bokave obviněni

Vietnamci v tržniciPolicie obvinila tři muže z podpálení velkokapacitní tržnice v Libuši v roce 1999, při níž byla škoda desítky milionů korun. Trojice Vietnamců, z nichž jeden má české občanství, se po- dle policie podílela i na vedení kunratické tržnice Bokave.

"Tři muži byli obviněni z obecného ohrožení na sklonku letošního září. Nyní se věcí zabývá Úřad vyšetřování pro Prahu 4 a na trojici byla uvalena vazba," uvedla mluvčí vyšetřovatelů Soňa Jindráková s tím, že v případě odsouzení nyní obviněným hrozí až osm let vězení.

Obrovský požár 20. listopadu 1999 zničil nejenom skladované zboží , ale i objekt bývalého masokombinátu. Oheň byl podle vyšetřovatelů tehdy zapálen na pěti místech tržiště najednou. Mnozí z trhovců po požáru našli útočiště právě ve velkokapacitní tržnici Bokave v Kunraticích.

Při jednom z největších hasičských zásahů za posledních deset let bylo zraněno šest hasičů, jeden z nich dokonce těžce. "Utrpěl popáleniny na více než padesáti procentech těla," informoval tehdy šéf hasičských vyšetřovatelů Václav Hladík. Boji znepřátelených skupin mezi trhovci napovídal podle policejních detektivů i fakt,  že v srpnu 1999 byl v tržnici nalezen již nainstalovaný zápalný systém, který přivolaný pyrotechnik zneškodnil.

Právě výše škody a těžké zranění hasiče může být důvodem pro vyšší kvalifikaci zmíněného činu. V takovém případě by mužům hrozilo až patnáct roků žaláře. Policie již před půl rokem upozornila primátora Jana Kasla na kriminalitu uvnitř tržiště.

Podle zprávy pražského policejního ředitele Radislava Charváta kriminalisté v areálu zaznamenali desítky trestných činů. "V areálu dochází k vydírání, loupežím, k ublížení na zdraví, vyskytují se tam falešné bankovky," vyjmenoval v dopisu některé trestné činy Radoslav Charvát.

V Bokave se podle informací policie občas také pohybují lidé, které hledá Interpol. Kriminalisté připouštějí, že se jim v poslední době daří více infiltrovat do prostředí převážně vietnamských trhovců. "Například letos v srpnu byl zatčen muž, který vyhrožoval skupině krajanů fyzickou likvidací," uvedl minulý týden ředitel policie na Praze 4 Antonín Slabý.

K tržnici Bokave se nepovolaný návštěvník přiblížit nesmí. Objekt je důkladně hlídán. (25. října 2001)

Poté, co bylo nezvratně zjištěno, že tržnice v Kunraticích skrývá i zločince, se podstatně urychlila jednání o jejím dalším osudu. (29. října 2001)

Poté, co bylo nezvratně zjištěno, že tržnice v Kunraticích skrývá i zločince, se podstatně urychlila jednání o jejím dalším osudu. (29. října 2001)

O osudu načerno postavené tržnice v Kunraticích ve čtvrtek rozhodne magistrátní odbor dopravy. Úřad Prahy 4 ji chce zrušit, majitelé hovoří o kampani konkurence. (29. října 2001)

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Najdete na iDNES.cz