Místopředseda VV Jarolím odstoupil, teď možná zkusí prorazit v Senátu

  9:08aktualizováno  17:07
Tomáš Jarolím odstoupil z funkce místopředsedy Věcí veřejných. V minulých dnech vyzýval VV k odchodu z koalice, ministři dostali za úkol podat demise, ale zatím tak neučinili. Jarolím nicméně prohlásil, že dosáhl svého, protože vládní strany začaly jednat.

Tomáš Jarolím se politikem stal teprve předloni v létě. Kromě působení ve vedení VV, které nyní ukončil, je teplickým zastupitelem. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Tomáš Jarolím ve vedení strany zastával post místopředsedy pro boj s korupcí. Zatím to ale vypadá, že by se do vysoké politiky brzy rád vrátil. Zvažuje totiž kandidaturu do Senátu. "Oslovili mě členové litoměřického klubu a já na to kývnul. Zatím ale nejsem stoprocentně rozhodnutý, navíc ještě budou primárky," svěřil se iDNES.cz ve čtvrtek odpoledne Jarolím.

"Dosáhl jsem svého cíle a inicioval nová jednání koalice a nové parametry vládních a koaličních priorit. Priorit reálně odpovídajících potřebám a možnostem České republiky a zejména možnostem občanů této země. Tak, jak dlouhodobě žádaly Věci Veřejné," uvedl Jarolím v tiskovém prohlášení.

Co říkají VV k Jarolímově konci

Karolína Peake (VV) během tiskové konference po jednání vlády, která...

"Myslím, že rezignoval jak z toho důvodu, že k demisi ministrů nedošlo, tak i proto, že ve straně není úplné souznění s tím, zda tato situace měla vůbec nastat. V první řadě to považuji za jeho velmi principiální přístup a dodržení slova, které dal," řekla místopředsedkyně VV Karolína Peake.

"Tomáš Jarolím patří do vysoké politiky, protože je to člověk radikálních názorů, ale velmi pevných postojů," řekl předseda Radek John, kterému je Jarolímova odchodu "velmi líto".

Místopředsedkyně Dagmar Navrátilová s Johnem souhlasí. "Tvoří radikálnější křídlo, kterému je také třeba naslouchat. Doufám, že se při případné nové volbě vrátí do předsednictva," řekla. Vedení strany podle ní stejně bude muset na volební konferenci dát funkce k dispozici.

Odchod, kterým původně pohrozil, pokud VV neopustí vládu, tak označil za své vítězství. A to přesto, že nejmenší koaliční strana dosud zůstává součástí kabinetu Petra Nečase.

Grémium totiž sice v úterý večer uložilo ministrům (Karolíně Peake, Pavlu Dobešovi a Kamilu Jankovskému), aby "neprodleně" podali demise, už o pár hodin později ale vedení strany brzdilo. A ministr dopravy Dobeš své partaji vzkázal, že on žádnou demisi nepodá (čtěte článek Dobeš se vzepřel straně).

Do odcházejícího místopředsedy si rýpl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Pan Jarolím není žádným excesem v té straně, je jejím viditelným obrazem, chováním či neprůhledným financováním časopisu, který vydává. Je zkrátka z VV," řekl Kalousek.

Češi, omlouvám se, ale dělal jsem to pro vás

Jarolím, který je také teplickým zastupitelem a politikem se stal teprve předloni v létě, se postavil do role oběti pro společnost. "Doufám, že můj impuls bude novým a důsledným podnětem k řešení kauz a problémů, které zapadly a neřešily se," uvedl a poděkoval premiérovi Petru Nečasovi za rychlou a vstřícnou reakci a ochotu řešit situaci.

Končící místopředseda VV se omluvil občanům České republiky za krizi, v níž jeho výzvy k odchodu z koalice - Jarolímovými slovy nevratný krok - eskalovaly.

"Byl jsem ten, který (...) rozbouřil stojaté vody, ve kterých hrozilo utonutí naší společnosti. Věřte, že jsem to dělal s vědomím, o jak důležitou věc jde, a s ochotou dovést věci do důsledků. S vědomím, že tak činím v době a situaci nestabilní a křehké. Nicméně činil jsem tak s tím nejlepším vnitřním úmyslem a pro tuto společnost. Nikdy jsem netvrdil, že mám pravdu, ale jsem přesvědčen, že byla a je nutná změna," omluvil se Jarolím za vyvolané napětí.

Jarolím podotkl, že zůstává "aktivním a loajálním členem Věcí veřejných" a plně podporuje předsedu Radka Johna. Na protikorupčních aktivitách hodlá dál pracovat jako řadový člen.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Najdete na iDNES.cz