Symbol nenávisti a naděje Romů. Amerika objevila Vítkov a Natálku

  14:06aktualizováno  15:57
Americká televize CNN si všimla případu popálené Natálky Kudrikové. Příběh malé Romky z Vítkova se dostal na hlavní webovou stránku zpravodajské televizní stanice s titulkem Popálená dívka - symbol nenávisti a naděje Romů. Televize o víkendu odvysílá také dokument o údělu Romů.

Natálka Kudriková | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Prestižní americká televize popisuje na začátku článku osud tříleté Natálky Kudrikové, která utrpěla vážné popáleniny poté, co extremisté vhodili do domu její rodiny zápalné lahve.

"Natálka ztratila osmdesát procent pokožky, dva prsty (třetí byl později amputován) a strávila měsíce v nemocnici v umělém spánku po loňském útoku ve Vítkově v České republice. Stále se zotavuje ze čtrnácti těžkých operací," popisuje příběh dívky web CNN.

Téměř na konci článku pak také připomíná, že si postižená rodina mohla vybudovat nový domov za finanční dary od českých občanů. Podle reportéra MF DNES byl štáb americké zpravodajské televize přítomen při soudním přelíčení s muži obviněnými z útoku a s rodinou Natálky hovořil (celou zprávu na webu CNN si můžete přečíst v angličtině zde).

Natálka Kudriková na stránkách CNN

Hlavní webová stránka televize CNN (25. června 2010)

"Je to krásné, že se o tom mluví v Americe. Je dobře, že se všude na světě dozví, co se u nás děje," řekla iDNES.cz Natálčina matka Anna Siváková. Ta se stále musí starat o svou dceru . "Její stav se zlepšuje, ale pořád ji čeká několik operací," uvedla.

CNN se případu malé Natálky věnuje poměrně obšírně. Nezapomíná na útočníky a zmiňuje žalobce, podle něhož byl útok plánován na 120. výročí narození Adolfa Hitlera. A všímá si, že policisté našli u extremistů svastiky a další nacistické symboly.

Zaobírá se také zakázanou Dělnickou stranou a její nástupnicí v podobě Dělnické strany sociální spravedlnosti. Řeší její možný podíl na žhářském útoku ve Vítkově. V této souvislosti zmiňuje fotografii, na níž je jeden z obžalovaných z útoku vedle šéfa uskupení Tomáše Vandase. Toho televize označuje jako tvář české krajní pravice. Zároveň dodává, že Vandas popřel jakýkoliv podíl na útoku.

Dělnická strana na stránkách CNN.Natálka Kudriková na stránkách CNN.

Žháři zaútočili na domek ve Vítkově 19. dubna 2009. Tehdy dvouletá Natálka utrpěla těžké popáleniny a byla v bezprostředním ohrožení života kvůli popáleninovému šoku, selhávání ledvin a sepsi (otravě krve).

Lékaři jí museli bezprostředně provést řadu náročných operací, které zajistily její dýchání a při kterých jí odstranili zbytky nefunkční kůže včetně dvou odumřelých prstů na pravé ruce. Poté následovaly další operace, především transplantace kůže.

Soud s útočníky pokračuje v pondělí

Za útok stanuli před soudem Václav Cojocaru, Ivo Müller, Jaromír Lukeš a David Vaculík. Čtveřice se v minulosti netajila sympatiemi k pravicovým radikálům, část z nich přímo pomáhala organizovat jejich akce.

Zatímco Cojocaru a Müller se k činu přiznali a rodičům dívky se omluvili, Jaromír Lukeš vypovídal jen na policii a David Vaculík celou dobu mlčí.

Z dosavadního líčení vyplynulo, že zápalné lahve vhodila do domu trojice Cojocaru, Müller a Vaculík. Jaromír Lukeš řídil auto a podle obžaloby je organizátorem akce. Obžalovaní nebo jejich advokáti se snaží přesvědčit soud, že dům vypadal jako neobydlený.

Líčení pokračuje v pondělí, kdy soud probere věci nalezené při domovních prohlídkách obžalovaných. Ty podle znalců dokazují jejich napojení na extrémní pravici.

CNN cituje i Jana Fischera

Server CNN ve svém článku o Natálce cituje i odstupujícího premiéra Jana Fischera, a to konkrétně jeho obavy z výsledku neoficiálních studentských voleb, v nichž krajně pravicovou stranu volilo 7 procent studentů (ve skutečných volbách přitom straně dalo hlas jen jedno procento voličů). CNN připomíná mimo jiné Fischerovu snahu zakročit proti pravicovým extremistům i fakt, že jeho příbuzní zahynuli během nacistického holokaustu.

CNN se zaobírá také situací Romů na Slovensku a zmiňuje kontroverzní předvolební billboard SNS Jána Sloty s potetovaným Romem s nadváhou, zlatým řetězem a nápisem Abychom nekrmili ty, co nechtějí pracovat. Všímá si také slovenské vesnice Ostrovany, kde místní zastupitelé oddělili romskou část od zbytku obce betonovou zdí.

Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz