Svoboda dá za billboardy proti Bémovi 216 tisíc, k útoku se přidala i ČSSD

  13:41aktualizováno  15:30
Cyril Svoboda se při svém tažení proti pražskému primátorovi Pavlu Bémovi pořádně "plácne přes kapsu". Konečná cena za desítku billboardů, v nichž útočí na Béma, bude podstatně vyšší, než původně zamýšlel. Podle faktur, které měl iDNES.cz možnost vidět, zaplatí totiž ze svého 216 tisíc korun. S novými plakáty útočícími na Béma, ale i na Topolánka teď vytáhla i ČSSD.

Šéf lidovců Cyril Svoboda původně říkal, že billboardy namířené proti Pavlu Bémovi ho budou stát okolo padesáti tisíc. Pletl se. Konečná cena je 216 tisíc korun. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Svoboda původně říkal, že billboardy ho budou stát jen okolo 50 tisíc korun, ale to se pořádně přepočítal. Experti na reklamu a marketing okamžitě odhadli, že cena za deset velkých billboardů u frekventované pražské Jižní spojky musí být podstatně vyšší. - čtěte Platím si billboardy proti Bémovi, říká Svoboda. Ale přesnou cenu nezná

Šéf lidovců pak iDNES.cz slíbil, že ukáže k nahlédnutí fakturu s konečnou cenou, a to nakonec po několika dnech splnil. Jde o dvě faktury od společnosti XX Média za výrobu plakátů a za pronájem reklamních ploch, které jsou splatné do poloviny února. Jedna je na 48 tisíc včetně daně z přidané hodnoty, druhá na 168 tisíc korun.

"Zaplatím to ze svého, nebudu s tím zatěžovat KDU-ČSL," řekl Svoboda. Obě faktury, které si iDNES.cz v sídle lidovců mohl prostudovat, jsou opravdu vystaveny na jméno šéfa lidovců.

Zaplatit 216 tisíc za obě faktury by pro šéfa lidovců vzhledem k jeho příjmům neměl být problém. Jako ministr prošel několika vládami a bral měsíčně 117 200 korun, nyní má jako šéf poslaneckého klubu strany nárok na 83 100 korun měsíčně a k tomu navíc jako pražský poslanec nezdaněné náhrady ve výši 31 900 korun.

Cyril Svoboda zaplatil výrobu billboardů, které kritizují primátora Béma a vyzývají ho k odstoupení (26. ledna 2010)

I nová cena, s níž přišel Cyril Svoboda, se zdá manažerovi jedné z největších agentur, která se pohybuje v reklamní branži, podhodnocená.

"Průměrná měsíční cena je kolem 80 tisíc korun, po slevách může být kolem 30 až 40 tisíc korun. V tom je již zahrnut výlep plakátů. Průměrná cena celé kampaně, která by byla kolem deseti bigboardů na měsíc, je zhruba 350 tisíc korun bez DPH a k tomu je nutno připočítat i výrobu plakátů, která by vyšla zhruba na 20 tisíc," řekl iDNES.cz manažer z reklamní branže, který si nepřál být v této souvislosti jmenován.

Svoboda už několik dnů tvrdě vystupuje proti pražskému primátorovi a požaduje jeho rezignaci kvůli projektům, jako je Opencard i kvůli dalším podle názoru lidovců nevýhodným smlouvám, které město uzavřelo. Pro KDU-ČSL, která se drží těsně nad pěti procenty hlasů a zejména v Praze nemá silnou pozici, je to šance, aby se před volbami zviditelnila.

S vlastním útokem na Béma a ODS teď přišla ČSSD

V Praze se ale ode dneška objevily i další nové billboardy, které se trefují do předraženého projektu Opencard, do pražského primátora Béma a spolu s ním i do šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka a šéfa ODS v Praze 5 Milana Jančíka.

Billboard ČSSD proti pražské Opencard.

Billboardy sice nejsou tentokrát nikým podepsány, ale přiznala se k nim sociální demokracie. "Opencard se stala symbolem korupce nejen v Praze, ale v celé České republice a chceme to touto formou připomenout české veřejnosti," uvedl volební manažer oranžových Jaroslav Tvrdík.

Plakátů, na nichž jsou politici ODS ztvárněni jako žolíci na Opencard, má být podle Tvrdíka několik desítek a budou viset nejen v Praze.

"Nevím, co já mám společného s Opencard," reagoval pro iDNES.cz šéf ODS Mirek Topolánek. Označil to již za několikátý nezákonný billboard, kde je používána jeho fotografie, aniž k tomu dal souhlas.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Najdete na iDNES.cz