POHLED: Skryté karty primátora Béma

  4:32aktualizováno  4:32
Cíl překonat nejvyšší hory všech kontinentů si již pražský primátor Pavel Bém splnil. Teď mu ale hrozí, že se zřítí při snaze postoupit výše v politice. Pokud neodpoví na některé otázky, nemusí už brzy platit, že ve volbách v Praze neprohraje ani tenisová raketa, kdyby kandidovala za občanské demokraty.

Bém se tento týden demonstrativně před televizními kamerami usmiřoval s šéfem ODS Mirkem Topolánkem, aby ukázali, že strana není rozhádaná. Od obou to byl pragmatický krok před volbami.

Podle průzkumu STEM/MARK pro Věci veřejné se na občanské demokraty v Praze v preferencích tlačí nová strana TOP 09 a dokonce by je již mohla předstihnout. - čtěte TOP 09 by v Praze porazila ódéesku, silné jsou tu i Věci veřejné

"Než abych se těšil, tak tomu radši nevěřím. Pánbůh nám pomáhej, ale do voleb ještě zbývá dlouhý čas," říká opatrně šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Přitom to, že právě jeho strana může ODS zatápět, se tušilo, už když TOP 09 avizovala, že v hlavním městě nasadí exministra zahraničí, který patří mezi nejpopulárnější politiky.

Veřejnost má právo vědět, kdo profituje ze zakázek

K propadu preferencí ODS v Praze ale výrazně pomáhají především sami občanští demokraté. "Rozhádané, nejednotné straně nikdo nemůže věřit," řekl Bém v rozhovoru pro iDNES.cz a připustil, že jeho strana bude muset veřejnosti vysvětlit některé problematické kauzy.

Začít by mohl tím, že nebude hrát se "skrytými kartami" a veřejnost se dozví, kdo jsou vlastníci společnosti Haguess, která vydělává na předraženém projektu "otevřené karty" Opencard. Bém řekl, že už firmu požádal, ať zveřejní, kdo ji vlastní. Takže jeden malý plusový bodík.

Hned ho ale smazává, když říká: "Je jedno, jestli je něco společností s ručením omezeným s jasnou vlastnickou strukturou, nebo jestli je to postavené na akciích na doručitele, kdy do toho nevidíte. Při zadání veřejné zakázky nemáte právo nikoho z ní vyloučit." - čtěte Bém: Nejsme v komunismu. Nevím, komu patří firmy, které chtějí zakázky

Mýlí se. Přinejmenším u firem, jež se ucházejí o veřejné zakázky a dostávají tak peníze z našich daní, má veřejnost právo vědět, kdo na zakázce profituje. Zda to nejsou třeba příbuzní politiků, kteří o zakázce rozhodují či dokonce přímo sami tito politici. Když to zatím špatný zákon nestanoví jako podmínku, je třeba ho změnit.

Kdyby všechny zakázky v hlavním městě byly naprosto transparentní a důvěryhodné, veřejnost by nejspíš méně zajímaly i o okolnosti soukromé dovolené Béma, ať už se při ní vydá dobývat Mount Everest nebo vystupuje na nejvyšší horu Antarktidy. - čtěte Byl jsem na Antarktidě, přiznal Bém. Zdolal nejvyšší hory všech světadílů

Když přijde "krizové řešení" velká koalice...

Bém zatím preferencím ODS moc nepomohl ani tím, když se kvůli zvolení do čela pražské buňky strany neváhal spojit se starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem, jehož pověst je mimořádně špatná.

Na druhou stranu - když ODS přesto v Praze výrazně uspěje, ale na Jiřího Paroubka to celkově stačit nebude, akcie Béma ve straně mohou opět vzrůst. Velkou koalici s ČSSD považuje totiž za možné, i když krizové řešení. Pro dohodu s Paroubkem by pak asi nejvíce připadali v úvahu právě on či místopředseda strany Petr Gandalovič.

Zapomínat se nesmí ani na to, že Bém a spolu s ním místopředseda strany Petr Nečas jsou jediní dva politici ODS, kteří figurují mezi desítkou u veřejnosti nejpopulárnějších politiků. Věří jim 35 procent lidí, což není nízké číslo. Odepisovat proto Béma by bylo předčasné. I když zatím hraje tak, že blízko k mečbolu mají političtí soupeři ODS.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Najdete na iDNES.cz