Studium na VŠ v Praze: dobrý výběr, ale draho

  7:18aktualizováno  7:18
V největším studentském městě s 38 vysokými školami a 120 tisíci studentů může některé nováčky nepříjemně překvapit fakt, že na velkých školách a oborech se studenti a učitelé vzájemně neznají a nemají k sobě žádný zvláštní vztah.

Pokud jste v Praze ještě nebyli, budete mít možná zpočátku ve městě problémy s orientací | foto: Profimedia.cz

K záporům velikých škol patří i fronty na cokoli - počítače, kopírky, kafe i toalety.

Luxusní koleje vyjdou stejně jako privát
Úroveň ubytování na studentských kolejích je různá. Můžete bydlet na pokoji až se čtyřmi dalšími studenty a sociální zařízení, sporák a ledničku sdílet s celým patrem. Nebo můžete mít vlastní pokojíček i s přípojkou k internetu a bydlet v centru. Rozdíl v ceně není ani tak veliký - první máte za 1 200 korun a druhý za 2 200 korun měsíčně. Záleží opět na škole, první variantu získáte snadno na FHS (Fakultě humanitních studií) a druhou na AMU (Akademii múzických umění).

Ale platí, že ceny se odvíjejí i podle stavu koleje. Jednolůžkový pokoj s kompletním a kvalitním vybavením tak může stát až 5 000 korun. Musíte se připravit i na fakt, že na kolejích se žije "pospolným" způsobem života a toalety a sprchy opravdu sdílíte minimálně s dalším pokojem. Na kolejích se totiž stále častěji zavádí takzvaný buňkový systém, kdy dva pokoje mají společnou kuchyňku a sociální zařízení.

Školy vyplácejí ubytovací stipendia - tedy příspěvek pro studenty, kteří do školy dojíždějí. Většinou se jeho výše pohybuje kolem 700 korun, na Univerzitě Karlově mohou dostat sociálně slabší studenti i přes dva tisíce. Toto stipendium vám vyplatí i v případě, že se rozhodnete pro větší soukromí a zkusíte si najít pronájem. Tady však musíte počítat na nájemné s minimální částkou 10 000 korun za dvoupokojový byt.

Menz je dost, do hospody na jídlo nemusíte
Pokud začínáte v Praze studovat veřejnou vysokou školu, tak si určitě nezapomeňte u zápisu vyzvednout stravenky, budou se hodit. Stravování v pražských restauracích nelze studentům doporučit, na to má opravdu málokdo. Ale síť menz je zde veliká, jsou často přímo u studentských kolejí a v okolí různých fakult. Jídlo je pro studenty dotováno, oběd (tedy polévka, hlavní jídlo, moučník a nápoj) vás vyjde asi na 30 korun (např. v menze právnické fakulty), a to si ještě můžete přes internet zvolit jedno jídlo ze čtyř možných. Jsou zastoupena i jídla bezmasá. Studenou večeři - většinou plněnou bagetu - koupíte asi za 16 korun. České vysoké učení technické nabízí svým studentům hlavní jídlo za 20 až 30 korun.

Mezi studenty je oblíbena dietní menza ve Spálené ulici. Jídla jsou za 27 korun a můžete si vybrat, jestli raději omezíte tuky, cukry, nebo potřebujete jinou dietu. V této menze však nepotřebujete pouze stravenky a potvrzení o studiu, musíte předložit také potvrzení od lékaře, že potřebujete nějakou zvláštní dietku. Čím to, že tuto menzu navštěvují především medici?

Kultury je všude dost
Na výběr je z desítek divadel, kin nebo klubů. Ve studentských kruzích jsou známější alternativní a menší scény, jako třeba Řeznická, Dejvické divadlo, Divadelní spolek Kašpar. Každý asi zaslechl o Roxy a Rock café. Oblíbené jsou i studentské kluby 007, 011, Sportbar nebo Desítka, které najdete přímo v kolejním areálu na Strahově. Navštěvovaná je i tamní nekuřácká Strahovská rychta. V Praze se pořádají výjimečné koncerty a festivaly. Sportoviště, kina, kavárny, čajovny a podobné odpočinkové prostory jsou jako v každém městě - jen ve větším počtu a také mnohdy dražší.

Po roce studia se většina lidí naučí "chodit v tom" a už vědí, kde je to jen pro zlatou mládež, kam se dostanete levněji se studentskou kartou a kde je pro studenty něco úplně zdarma.

Nemusíte zrovna studovat architekturu, abyste byli okouzleni krásou města. Zkuste si vyjít na Vyšehrad, je to místo, které turisté často opomíjejí, a tak budete mít dost osobního prostoru k poznávání naší nejstarší historie, v přilehlých zahradách se můžete poměrně nerušeně učit, stačí si vybrat nejlepší kousek trávníku. Příjemně je i na Kampě, ale v létě je zde poněkud plněji.

Nejdřív je asi pro mimopražské všechno hektické a nepřehledné. Nováčky mnohdy rozladí i fakt, že sice studuje pouze na jedné fakultě, ale ta má rozeseta pracoviště po celém městě. Nesmíte se zpočátku stydět a vyptávejte se, také se pokuste získat nějaké informace ještě před nástupem do školy. K tomu jsou nejvhodnější starší kolegové, znají všechny dobré hospůdky, antikvariáty a důležité budovy.

S potvrzením o studiu je doprava za pár korun
Vzdálenosti mezi školou, knihovnou, kolejí a oblíbeným klubem určitě nedojdete pěšky, jezdit do školy na kole obvyklé není a asi se to nedá ani doporučit. Studentský měsíční kupon však stojí pouze 230 korun a platí ve všech pražských autobusech, v tramvajích i metru neomezeně, dokonce i v příměstských vlacích. Dopravní pokrytí je dostačující, jen můžete mít chvíli problémy s přestupy a orientací.

Text o studentských městech poskytl časopis StudentIN. Další informace najdete na www.studentin.cz.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Nic bych neměnil, říká Bartoška po čtvrtstoletí v čele filmového festivalu

Prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška.

Už šestadvacátý rok stojí v čele karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Se svým týmem dokázal prestižní...

Komunismus skončil, znárodnění trvá. Šlechta se dodnes soudí o majetek

Hrad Orlík nad Vltavou

Mezi nejvíce sledované kauzy posledních třiceti let patřily šlechtické restituce. Z exilu se vracely rody s německy...

Pokud Zeman nevymění Staňka, ministři za ČSSD podají demisi

Jan Hamáček hovoří s prezidentem Milošem Zemanem na sjezdu ČSSD (1. března 2019)

Jen pár hodin poté, co vláda ustála hlasování o nedůvěře, čeká předsedu ČSSD Jana Hamáčka na Vysočině pro vládu klíčová...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz