Češi mají vyšší mzdy a větší domy. Přesto se cítí hůř, ukazuje studie

  12:11aktualizováno  12:11
V současnosti je až 71 procent Čechů spokojeno se svým životem. Oproti počátku 90. let stouply reálné mzdy, lidé žijí ve větších domech a bytech. Dříve však společnost věřila, že se vyvíjí správným směrem. Dnes je přes 70 procent lidí přesvědčeno o opaku. Vyplývá to z dosud nezveřejněných dat agentury STEM.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

V roce 1993 byly celé dvě třetiny společnosti (66 procent) přesvědčeny o tom, že polistopadový vývoj jde správným směrem. Do roku 2015 se nálada v souvislosti s budoucností přehoupla do pesimismu. Vyplývá to ze studie společnosti KPMG nazvané Češi 1990 - 2015, která analyzovala statistické údaje a dosud nezveřejněná sociologická data agentury STEM.

„Ve zkratce se dá říci, že se máme lépe, ale cítíme se hůře. Z naší analýzy se zdá, že na vině je hlavně strach Čechů z budoucnosti. Pocit ohrožení v české populaci narůstá, v posledním roce je navíc vydatně přiživován i komunikační ofenzivou ‚apokalyptiků‘,“ komentoval data řídící partner KPMG ČR Jan Žůrek.

Náladu ve společnosti podle ekonoma a partnera společnosti KPMG pro oblasti bankovnictví Zdeňka Tůmy ovlivňuje to, s jakými zeměmi lidé situaci porovnávají. Česko po 25 letech od sametové revoluce patří mezi vyspělé státy, v porovnání se západními zeměmi však stále výrazně zaostává.

„Podstatné pro to vyznění a vnímání lidí není to, že máme větší auto a větší byt. Jde o to, že země okolo nestojí a ukazuje se, že záleží na tom, co dělá ten soused. Na hodnocení lidí má vliv to, jestli jsme dohnali vyspělý svět. Tam ten obrázek není příliš pozitivní,“ vysvětlil Tůma.

Vyšší průměrná mzda a kratší pracovní doba

Podle dotazování má majetek v hodnotě přes jeden milion korun 62 procent domácností. Při zohlednění inflace mělo v roce 1995 majetek odpovídající dnešnímu milionu pouze 46 procent domácností. Finance se nicméně na celku podílejí jen asi ze třetiny, zbylé dvě třetiny tvoří nemovitosti a jiný majetek.

Zvýšil se počet domácností, které vlastní automobil. V roce 1991 jich bylo 46 procent. Při posledním sčítání obyvatel stoupl údaj na 67 procent. Také se více než zdvojnásobil počet registrovaných osobních automobilů.

Od roku 1993 se zvýšila průměrná česká reálná hrubá mzda téměř dvojnásobně (o 94 procent). Už deset let navíc neroste relativní rozdíl mezi průměrem a mediánem mezd, což naznačuje, že se nerozevírají nůžky mezi vyššími a nižšími příjmovými skupinami.

Naproti tomu se o něco zkrátila průměrná pracovní doba. V roce 1993 trávilo v práci více než 40 hodin týdně až 79 procent zaměstnanců. V roce 2014 to bylo pouze 66 procent. Rozdíl je nejvíce patrný u věkové kategorie do 24 let. Zde je podíl zaměstnanců pracujících méně než 40 hodin týdně dvojnásobný oproti počátku 90. let. Statistiku ovlivňuje skutečnost, že mnoho lidí pracuje jako OSVČ a jejich pracovní doba a přesčasy nejsou nikde evidovány.

Vzrůstá zadlužení kvůli hypotékám

Příjem na spotřebu a bydlení ale Čechům sám o sobě nestačí. Proti roku 1993 narostlo zadlužení domácností, hlavně kvůli dostupnějším hypotékám, téměř na pětinásobek (v reálných částkách očištěných o inflaci). V posledních deseti letech tak víc než 70 procent všech peněz z úvěrů domácností směřuje právě a stabilně do bydlení.

Češi v poslední době bydlí na větší ploše než dříve. Obytná plocha narostla z 25 metrů čtverečních na 32. V jedné domácnosti pak v průměru žije 2,4 osoby. Množství mírně kleslo, dříve byl průměr na 2,8.

Studie se zabývala i postojem obyvatel k demokracii. Ukázalo se, že se mění jen málo. V devadesátých letech upřednostňovalo demokratické uspořádání před minulým obdobím reálného socialismu 56 procent občanů. Dnes má takový názor 51 procent lidí. Neznamená to, že by se zvýšil počet těch, kteří s nostalgií vzpomínají na minulý režim. Spíše se téměř vyrovnalo množství lidí, kteří hodnotí obě období stejně. U všech věkových kategorií s výjimkou nejmladší věkové skupiny se pak projevuje zapomínání na staré pořádky.

„Jsme zralejší společnost. Dříve jsme byli naivnější. Dnes jsme si už vědomi spousty úskalí vývoje naší země,“ uvedl Žůrek.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Pirát silnic „závodil“ se sanitou, která vezla novorozence v inkubátoru

Pirát silnic „závodil“ se sanitou

V mimořádně nebezpečné situaci se ocitla posádka sanitky, která v noci na sobotu vezla z Domažlické nemocnice do...

Stehy, které umějí zachránit život. Operací srdce šetrnou metodou přibývá

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny na konci...

Zúžení aortální chlopně neboli aortální stenóza patří mezi nejčastěji operované vady srdce. Je to diagnóza, která byla...

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz