Na ukládání jádra v Boleticích zapomeňte, řekli ochránci. Je to klenot

  9:01aktualizováno  9:01
Zapomeňte, že byste stavěli úložiště radioaktivního odpadu v Boleticích. Takový je závěr ochránců přírody, ornitologů a geologů, kteří pro stát lokalitu prozkoumali a zpracovali z ní mnohasetstránkovou studii. MF DNES ji exkluzivně získala.

Úložiště jaderného odpadu by v Boleticích by bylo rizikem pro rostliny i živočichy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dokument říká jediné: stavět ve vojenském újezdu představuje velké riziko pro rostliny a kriticky ohrožené živočichy, kteří tam žijí. Pro jihočeské obce, u nichž stát už dříve vytipoval lokality pro stavbu, je to ale jasný signál, že jsou znovu naplno ve hře.

Perlorodka říční, mihule potoční, vranka obecná, vydra říční, rys ostrovid, holub doupňák, kulíšek nejmenší, chřástal polní, datlík tříprstý. To je jen zlomek zvláště chráněných, kriticky či silně ohrožených živočichů, kteří se dnes v unikátním a pro veřejnost z větší části nepřístupném území Boletic vyskytují.

Boletice jsou z uvažovaných lokalit nejcennější

Znamenají jasnou překážku pro stát, který zde uvažoval vybudovat úložiště jaderného radioaktivního odpadu. Boletice jsou na seznamu Ptačích oblastí, Evropsky významných lokalit a v systému ochrany přírody Natura 2000.

Studii proveditelnosti pro úložiště zpracovalo občanské sdružení Ametyst na konci loňského roku a nyní ji předložilo úřadům. Její výsledky jsou pro stát ale drtivé.

"Úřady se snažily najít lokalitu, kde nebude úložiště tolik vadit, protože žádná z obcí ji na svém území nechce. Boletice vypadaly ideálně, když tam nebydlí tolik lidí, ale z pohledu ochrany fauny a flóry je to jednoznačný problém," komentoval ekologický aktivista Eduard Sequens ze Sdružení Calla, který závěry obsáhlé studie viděl.

Její autoři očekávali, že v Boleticích budou desítky chráněných druhů živočichů. "Z hlediska přírody je to nejcennější území ze všech uvažovaných lokalit, v podstatě je to klenot. My jsme studii nyní odevzdali a je už na státu, jak se rozhodne," uvedl autor analýzy Ondřej Volf.

Stát nabízí starostům exkurzi do elektrárny ve Švýcarsku

Stát už každopádně další kroky směrem k obcím dělá. Minulý čtvrtek poslala Správa úložišť radioaktivního odpadu starostům dopis, ve kterém nabízí v červnu návštěvu jaderného zařízení ve Švýcarsku.

"Návštěvníci uvidí provoz jaderné elektrárny Beznau, centrální mezisklad všech radioaktivních odpadů i vyhořelého paliva a také podzemní výzkumnou laboratoř," nabízí obcím v e-mailu referentka pro komunikaci správy Ivana Škvorová.

Starostové ale odmítají. Jako první se rázně ozval starosta Nadějkova Zdeněk Černý. Podle něj mají výlety vyvolat dojem závazku a jakési dlužnosti vůči správě.

"My to chápeme jako jednoznačně korupční nabídku. Ten, kdo váhá, jestli chce, nebo nechce kolaborovat s úložištěm, ať si jezdí. My však nechceme výlety ani peníze daňových poplatníků," odepsal Černý.

Obavy z úložiště se tak ve vsích ještě více stupňují. Obce a sdružení nyní podepisují výzvu, aby vláda, poslanci a senátoři okamžitě přijali zákon, který dá obcím absolutní právo zamítnout kontroverzní stavbu na svém území. Stát už dříve slíbil, že bez jejich souhlasu se do výzkumných prací nepustí.

Obce ale nyní tvrdí, že ministerstvo porušilo sliby -  do první z lokalit poslalo na výzkumné práce státní firmu. Výzvu K hlubinnému úložišti férově už podepsalo 123 starostů, 27 sdružení a další jednotlivci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

Ilustrační snímek

Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v...

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Najdete na iDNES.cz