Stromy dostávají falešný pokyn, místo zimního spánku se probouzí

  19:37aktualizováno  19:37
Počasí vysílá rostlinám a stromům zmatené signály, namísto očekávaného zimního spánku se naopak probouzí. Teplý a suchý listopad se v posledním desetiletí stal novou normou a stromy to mate. Letos odborníci zaznamenali nejvíce odchylek v jejich biologických hodinách za posledních pět let sucha.

(ilustrační snímek) | foto: Radek MičaMF DNES

„V posledním desetiletí se stalo normální, že listopad je suchý a teplý. Z hlediska dlouhodobého je to ale minimálně velmi neobvyklé, listopad je chladný a vlhký měsíc, který už by měl více patřit k zimě,“ říká klimatolog Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

S tak rychlým posunem podzimního počasí, jaký v posledních letech zažíváme, modely klimatické změny nepočítaly, navíc teplé roky doprovází výrazné sucho. Rostliny, které svůj rytmus řídí především podle teploty a také podle toho, kolik mají vláhy, s tím mají problém.

Kdy strom shodí listí, se normálně řídí podle teploty vzduchu. K fotosyntéze totiž rostliny potřebují teplotu vyšší než pět stupňů Celsia.

„Vegetační období končí obvykle na konci října žloutnutím listů. Rostliny ztrácejí chlorofyl, fotosyntéza se zastaví,“ říká Jan David Reitschläger z Oddělení biometeorologických aplikací ČMHÚ, který sleduje posuny v životních cyklech rostlin v souvislosti s průběhem počasí.

Fotogalerie

Jenže v tak suchém roce, jako byl ten letošní, vegetační období skončilo pro spoustu stromů dříve. „Výpar z listů je příliš velký a rostlina to není schopna ustát. Procesy v listech zastavují, listy vadnou a usychají,“ vysvětluje Reitschläger.

Zatímco v roce 2015 zaznamenali odborníci z ČHMÚ na pozorovacích stanovištích 19 extrémních případů, kdy kvůli suchu listy na stromech a dalších rostlinách zežloutly a uschly extrémně brzy, v letošním roce jich bylo 49. „Mluvíme o zkrácení vegetačního cyklu o více než 30 dní ve srovnání s průměrnou délkou vegetačního období. Vzhledem k tomu, že u nás trvá zhruba šest měsíců, od dubna do října, jde o zkrácení o šestinu,“ vysvětluje Reitschläger.

Zákon silnějšího mezi stromy

Mnoho stromů a keřů, které shodily listí extrémně brzy kvůli suchu, nyní po deštích nasazuje nové. Místo očekávaného zimního spánku jim totiž současné klimatické podmínky říkají, že se mají naopak probudit. To samo o sobě problém není.

„Stromy jsou uzpůsobeny ke tvorbě značného množství pupenů, ze kterých mohou listy regenerovat,“ vysvětluje Bohumil Mandák z České zemědělské univerzity s tím, že to běžně dělají, i když je napadne škůdce. Horší by to bylo, kdyby sucho dosáhlo takových rozměrů, že by tyto „náhradní“ pupeny uschly a zelené listí se neobjevilo. Zda to stromy oslabí, pokud se taková situace bude opakovat, nikdo přesně neví. Podle Reitschlägera se před námi rýsuje několik scénářů. „Podle nejkatastrofálnějšího z nich to řada druhů neustojí, posunou se na sever a místo nich se k nám rozšíří různé invazní druhy,“ říká.

„Pravděpodobně se naše teplomilné druhy více rozšíří a možná se k nám dostanou nové druhy z jihu nebo se k nám dostanou nové druhy z jiných kontinentů. Ostatně akáty nebo pajasany už se tak chovají. Problém je prostě v tom, že my nevíme, jak bude většina druhů reagovat,“ říká Mandák.

Do určité míry by mohl zafungovat zákon silnějšího, kdy v rámci druhu přežívá jedinec, který se dokáže lépe přizpůsobit. Zdá se, že takový proces tu probíhá.„V roce 1947 bylo velké sucho, po něm proběhl výzkum, který se zaměřil na míru poškození smrku v různých polohách. Zdaleka nejvíce suchem trpěly stromy, které rostly na normálně podmáčené půdě nebo u řek, stromy na sušších stanovištích se se suchem v tom roce vyrovnaly podstatně lépe,“ říká Reitschläger.

Do jaké míry tato schopnost přizpůsobit se dokáže zachovat v Česku dnešní vegetaci, se teprve ukáže.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Stávka u Karolina. Část studentů bojujících za klima a proti Zimovi zůstane

Asi dvacet studentů z iniciativy Univerzity za klima, kteří ve středu obsadili vstupní halu rektorátu Univerzity...

Zimola přestane být členem ČSSD, když vstoupí do nového hnutí, řekl Hamáček

Bývalý jihočeský hejtman a předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola přestane být podle lídra strany Jana...

Milion chvilek pro demokracii chce od opozice narovnání volebních pravidel

Zástupci sdružení Milion chvilek pro demokracii, které pořádá v sobotu na Letné protest proti premiérovi Andreji...

Jiřičná a developer obhajovali projekt rozvlněných domů na Žižkově

V pražském Paláci Akropolis se konala veřejná debata s architektkou Evou Jiřičnou. Pořádala ji firma Central Group, pro...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz