ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Stipendia či závodní vzdělávání. Firmy hledají studenty, nejlepším nabízí práci

  • 1
Získat kvalitní zaměstnance s praxí v oboru není jednoduché, a tak se některé firmy předhánějí s benefity. Pomocí malých háčků si mapují školský terén a podchytávají nadané studenty. Zatímco někteří zaměstnavatelé jako Škoda Auto mají vlastní školy, stavební firma Metrostav například podporuje nadané učně. Ve finále jde o oboustranně výhodnou spolupráci.

Jednou z nejčerstvějších novinek na pomezí studií a zaměstnání je například spolupráce mezi Vysokou školou Sting a skupinou Moore Czech Republic, jedním z předních hráčů v oblasti auditorských a poradenských služeb. Vybraným studentům totiž kromě stoprocentního stipendia dá i placenou stáž v účetnictví.

„Moore tyto lidi cíleně chystá na obsazení vyšších pozic, které by pro ně byly po ukončení studia bez praxe hůře dosažitelné,“ vysvětluje motivaci firmy rektor univerzity Jiří Koleňák. Těší ho, že tuto možnost škola spolu s organizací nenabízí pouze pro studenty denního studia, ale i pro dálkaře.

Stlučená nástěnka a stavba robota přivádí děti k řemeslům. Někdy to odnese prst

Důvodem, proč například Moore cílí na mladé, je mimo jiné i vidina, že nastupující generace vnese do oboru nové technologie. „Přinesou suverénní orientaci v digitálním prostředí. Díky tomu mají příležitost obor zcela ovládnout,“ doplňuje Koleňák.

Metrostav cílí na učně

Další z řady firem, která se snaží podporovat mladé lidi při studiu, je skupina Metrostav. Přestože cílí své aktivity i na studenty maturitních oborů, podporuje výrazně i učně. Pavlína Mertl, zástupkyně mluvčího skupiny, popisuje, že do programu je zapojeno přibližně šedesát učňů s tím, že každoročně jich asi dvacet končí a dvacet přistupuje.

8. března 2023

Vybraní mladí lidé pobírají měsíčně stipendijní příspěvek ke studiu, kromě toho od firmy dostanou pracovní oblečení či nářadí. Po absolvování pak nastupují do Metrostavu, kde musí odpracovat předem domluvený počet let. Společnost se tak snaží držet krok s konkurencí. „Program vznikl v reakci na nedostatek mladých dělníků na trhu práce a zvyšující se průměrný věk dělnického personálu,“ vysvětluje Mertl.

Oběť vládních úspor? Pedagogové. Slíbené zvýšení platu se týká jen někoho

Výjimkou na trhu nejsou ani školy zřízené přímo zaměstnavatelem, jejichž absolventi pak míří rovnou do „vlastní“ výrobny. Nejznámějším příkladem za všechny je Škoda Auto, která má kromě střední i vysokou školu. Martina Špittová z oddělení komunikace mezinárodní společnosti kvituje zvýšený zájem o jejich obory obou škol. Říká, že převis poptávky nad volnými místy je 2,5krát až třikrát vyšší. „Snažíme se dobře pracovat jak s těmi nejlepšími, tak s těmi, kteří potřebují větší pomoc,“ popisuje.

Vysvětluje, že například skrze vlastní střední školu se snaží nabízet kvalitní studium, kdy jeden týden středoškoláci sedí v lavicích a další týden zase tráví odborným výcvikem nebo praxí. „Cílem je vzdělávat mladé lidi v technických oborech a získat tak budoucí zaměstnance pro své provozy,“ vysvětluje.

Velkou novinkou, která vzniká na pražské Vysoké škole chemicko-technologické, je obor Průmyslová chemie. Ta se bude vyučovat na odloučeném pracovišti v Litvínově, a sice přímo v závodě firmy ORLEN Unipetrol. Ve třech magisterských oborech tam nyní studuje asi padesát studentů, od nového akademického roku tam navíc přibudou díky Průmyslové chemii další studenti, tentokrát bakalářského oboru.

Nauč se chemii z fabriky, láká univerzita. Obory budoucnosti chystají i další

„Společným provozováním Univerzitního centra zvyšujeme vysokoškolské studijní příležitosti v Ústeckém kraji, a pomáhá tak k budování atraktivity a konkurenceschopnosti tohoto kraje,“ popisuje důvody spolupráce Pavel Kaidl, mluvčí ORLEN Unipetrol.

Dodává, že mnoho studentů se již během studia podílí na výzkumných projektech a jsou součástí nejrůznějších pracovních týmů, díky čemuž mohou do praxe převést nabyté teoretické znalosti. „Studium v Litvínově tak skýtá vhodnou příležitost k následujícímu kariérnímu růstu, protože až osmdesát procent absolventů nachází uplatnění v různých společnostech naší skupiny,“ říká Kaidl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video