Srba: Komentáře ČT u soudu nechci

  16:20aktualizováno  16:20
Ve čtvrtek ráno začíná odvolací proces s Karlem Srbou kvůli přípravě nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové. V sále se v tu chvíli rozběhnou i kamery. Česká televize bude poprvé proces živě přenášet. Proti přenosu Srba nic nemá. Odmítá však komentáře, kterými chce televize vysílání "oživit".

Srba podle svého advokáta nesouhlasí s tím, aby byl přímý televizní přenos z jeho procesu v kauze plánování vraždy novinářky jakkoliv komentován.

"Považuje to za ohrožení svého práva na spravedlivý proces a obává se, že by mohl být verdikt soudu ovlivněn," řekl ČTK krátce po poradě se Srbou obhájce Vít Široký.

Dodal, že v tomto duchu hodlá ve čtvrtek ráno vznést u soudu námitku.

Šéf zpravodajství: Srby se komentáře nedotknou
Šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák tvrdí, že se hosté ani redaktoři o Srbově vině či nevině bavit nebudou.

"Nechceme komentovat jeho kauzu," řekl iDNES Novák. "Moderátoři budou popisovat, co se děje v sále. Ve studiu se budeme spíše bavit o procesních věcech - jak vypadá odvolací řízení a tak dále. Nepůjde tedy o komentáře, ale spíše o osvětu."

Podle Nováka budou mezi hosty především experti na justici. "Pozvali jsme předsedu soudcovské unie, přijde jeden advokát a během přenosu se také spojíme s nejvyšší státní zástupkyní," prozradil šéf zpravodajství.

Dodal, že se debata ve studiu dotkne i toho, zda je přímý přenos ze soudního jednání etický.

Proti přenosu Srba nic nemá
Proti přímému televiznímu přenosu ze soudní síně, vůbec prvnímu v Česku, Srba zpočátku nic nenamítal.

"Nedá se říct, že by s tím vyloženě souhlasil, ale to by ještě skousnul," uvedl Široký. Vstupy s komentáři "různě zasvěcených či nezasvěcených lidí" Srbovi však podle obhájce vadí.

Srba ve čtvrtek stane spolu s dalšími třemi obžalovanými před trestním senátem pražského vrchního soudu, který se bude zabývat jejich odvoláním proti verdiktu českobudějovického soudu.

Ten v červnu Srbu odsoudil za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové k osmiletému vězení. - více zde

Rozhodnutí ČT je kontroverzní
Rozhodnutí vrchního soudu povolit České televizi, aby odvolací jednání vysílala v přímém přenosu, vyvolalo protichůdné reakce.

Podle některých politiků ovlivní přímý přenos chování lidí v soudní síni. Prezident Klaus se obává politizace procesu, televizní přenos už v pátek odmítl například premiér Vladimír Špidla, ministr spravedlnosti Karel Čermák a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

O etičnosti přenosu naopak nemá pochyby poslankyně a právnička Vlasta Parkanová, která ocenila odvahu soudu. Přestože záměr vpustit do soudní síně kamery vyvolal polemiku, ČT ho nadále hájí. Zveřejnila deset důvodů, proč se rozhodla svým divákům zprostředkovat dění v soudní síni v přímém přenosu.

Srbovu kauzu považuje televize za případ veřejného zájmu. Nesouhlasí ani s obavou, že televizní přenos ovlivní rozhodnutí soudu.

ČT připomněla, že přenos povolil nezávislý soud a že veřejné odvolací řízení může přímo u soudu sledovat jen omezená skupina lidí. Rada ČT dnes odpoledne možná vydá k záležitosti své stanovisko. - deset důvodů ČT najdete zde

Šéf rady: Budeme se tím zabývat
Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Pospíchal ČTK řekl, že rada se záležitostí bude pravděpodobně zabývat na schůzi příští úterý.

Prozatím odkázal na stanovisko Výboru ministrů členských států Rady Evropy o poskytování informací médiím v souvislosti s trestním řízením.

V něm se uvádí, že živé vysílání či přenosy od soudů by neměly být umožněny, pokud nejsou výslovně povoleny zákonem nebo kompetentními soudními autoritami.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Důkladně prověření trestanci budou bez nároku na mzdu uklízet část Plzně

Německá soukromá firma MEA postaví u areálu plzeňské věznice novou výrobní halu.

Plzeňskou městskou část Slovany budou nově uklízet vězni z borské káznice. Půjde o maximálně desetičlenné skupiny...

Obří vodní cesta zamíří do vlády, dopady na Baťův kanál nejsou známé

Vizualizace k projektu kanálu Dunaj–Odra–Labe ukazuje spojení tří větví kanálu...

Jeho definitivní a detailní podoba bude vznikat ještě několik let. Základní představa o propojení českých vodních cest...

Fortuna se musí Langerovi omluvit za vypsané sázky. Zaplatit má také 70 000

Ivan Langer sleduje průběžné výsledky voleb v olomouckém volebním štábu ODS....

Sázková kancelář Fortuna se má omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Společnost podle něj zasáhla do jeho...

O klesajících preferencích či abolici promluví v Rozstřelu šéf ČSSD Hamáček

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček hostem diskusního pořadu Rozstřel (30. května...

Hostem úterního pořadu Rozstřel na zpravodajském serveru iDNES.cz bude živě od 13:30 předseda ČSSD, místopředseda vlády...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz