Soudce: Můžeme skončit od ledna bez platu, stát by pak čelil žalobám

  14:35aktualizováno  14:35
Ještě nikdy v porevoluční historii se nestalo, aby chyběla základna pro vyměřování platů ústavních činitelů včetně soudců. Až nyní. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník míní, že politici mají ještě čas chybu napravit. Pokud to neučiní, může se stát, že soudci po Novém roce nedostanou plat. "Vymáhali bychom ho soudní cestou," domnívá se Lichovník.

Prezident Soudcovské unie a soudce Tomáš Lichovník | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Poslanci neschválili změny v zákonu o platu ústavních činitelů. Co to znamená?
Znamená to, že od ledna nebude platová základna, ze které by se vypočítávaly platy nejen soudců, ale všech ústavních činitelů.

Čelili jste už někdy podobné situaci po sametové revoluci?
Ne, taková situace tady dosud nenastala. Spory o výši platu tady jsou dlouhodobě, ale že by platová základna vůbec nebyla, to tu ještě nebylo.

Ne nové platové základně

Poslanci ve středu odmítli novelu zákona o platu představitelů státní moci a návrh rozpočtového výboru, aby se politikům nedanily náhrady.

Podle čeho by byli soudci placeni, kdyby politici situaci do konce roku nevyřešili?
To je otázka. Osobně se domnívám, že by to měla být poslední úprava, která nebyla zrušena Ústavním soudem čili platová základna 3,0. Ale na to mohou být různé názory.

Pokud by politici nedokázali do konce roku platovou základnu změnit, hrozili by žaloby, obraceli byste se třeba znovu na Ústavní soud?
To by záleželo na tom, jak by stát v lednu postupoval a jak by byly platy soudců vypláceny. Zda bychom nedostávali vůbec nic, nebo by byly vypláceny zálohy mzdy. Samozřejmě nelze vyloučit, že bychom nedostávali vůbec nic, to bychom pak museli platy vymáhat soudní cestou. Je to možná varianta a nad tím, jak to dopadne, bych teď jen spekuloval.

Jak se díváte na to, že do procesu schvalování změny vnesli poslanci i návrh, aby jim nebyly daněny náhrady?
U jednání Sněmovny jsem nebyl. Z informací, které mám, ale usuzuji, že problém nastal při projednávání zdanění poslaneckých náhrad. Ústavní nález ze 3. května letošního roku se přitom týkal jedině a výlučně platů soudců. Takže takto to měla vláda projednat. Jestliže s tím ale bylo spojeno další kontroverzní téma, tak to mělo takový vývoj.

Soudci o plat nepřijdou

"Pokud by nedošlo k žádné změně, budou platy vypočítávány a vypláceny ve stejné výši jako doposud," tvrdí ministerstvo spravedlnosti s tím, že rozpočet na rok 2013 s takovými prostředky počítá.

Ministr Pavel Blažek deklaroval, že chce, aby platová základna soudců činila trojnásobek průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob. V květnu Ústavním soudem zrušená úprava hovořila o 2,5násobku (více o rozhodnutí soudu čtěte zde).

Jste zklamaný z úrovně legislativního procesu?
Jsem zklamaný z postupu, kdy od května bylo potřeba něco změnit a 12. prosince se to řeší na poslední chvíli. To si myslím, že není dobré a šlo to udělat daleko rychleji.

Na poslance jste apeloval dopisem, ve kterém jste poukazoval, že platy v soukromém sektoru nerostou, ve státní správě ale ano. Budete při dalším rozhodování o platové základně do procesu nějak dále aktivně zasahovat?
Toto nepředpokládám. My jsme k tomu řekli, co jsme považovali za nutné, a je teď na vládě a parlamentu, aby situaci napravily.

Ve středu má o nastalé situaci mimořádně jednat vláda, věříte, že ji mohou politici do konce roku změnit?
Myslím si, že čas tady pořád ještě je. Pokud ale vláda opět předloží tak nejednoznačný návrh, jaký předložila, tak se může těžko něco pohnout. Uvidíme. Opravdu teď nechci spekulovat.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Tisíce Čechů se zapojily do obnovy lesů, vysázeli statisíce stromků

Zhruba 31 000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po...

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Najdete na iDNES.cz