Kalousek: Platy soudců a žalobců bude mimořádně řešit vláda

  13:41aktualizováno  13:41
Problém, kdy není jasné, jak má stát od ledna platit soudce a státní zástupce, bude podle ministra financí a prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska mimořádně ještě ve středu řešit vláda. "Musíme najít takové řešení, abychom vyhověli nálezu Ústavního soudu a přidáno dostali soudci, ale ne politici," řekl iDNES.cz Kalousek.

Miroslav Kalousek | foto:  David Neff, MAFRA

Vláda musí situaci urychleně řešit poté, co v parlamentu spadla pod stůl novela zákona o platech představitelů státní moci. Právě v té chtěla vláda řešit platy soudců, kteří si na jejich výši úspěšně stěžovali o Ústavního soudu.

Do zákona se ale rozpočtový výbor Sněmovny na návrh poslance Vladislava Vilímce z ODS pokusil "propašovat" úpravu, podle které by nebyly už od ledna příštího roku zdaněny poslanecké náhrady. Tím by měsíční příjem poslanců, senátorů a ministrů stoupl minimálně o tisíce korun měsíčně. Zákon ale nakonec neprošel (více o hlasování Sněmovny o platech najdete zde).

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 před hlasováním poslance varovala, že když nestanoví, kolik mají nově dostávat soudci, budou moci podávat žaloby na určení svých platů.

Situaci by bylo možné napravit zrychleným projednáním nové normy v lednu nebo v únoru, která by platila zpětně, dodala ještě před hlasováním poslanců Müllerová. I ona - stejně jako Kalousek - počítá s tím, že vláda ještě ve středu rozhodne o dalším postupu.

Hlasování poslanců o tom, že by se jim už nedanily náhrady

"Poslanci měli celkem třikrát možnost, aby hlasovali jen pro vyšší platy soudců, a ne pro to, aby dostali přidáno i oni sami. Navrhovala jsem to ve svém pozměňovacím návrhu jak já, tak kolegyně Langšádlová z TOP 09. Sněmovna mohla na dvě části rozdělit i návrh rozpočtového výboru, tak aby se zvlášť řešili soudci a zvlášť politici," řekla iDNES.cz šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová.

Vláda má teď jednu možnost, aby zabránila průšvihu s neexistujícím předpisem, podle něhož mají dostávat peníze soudci a státní zástupci. Předložit do Sněmovny nový návrh v režimu legislativní nouze a nechat ho schválit během jednoho dne bez možnosti pozměňovacích návrhů. Takový postup mohou vetovat dva poslanecké kluby, které by trvaly na standardním projednávání zákona, což by se ale do konce roku v žádném případě nestihlo.

"Pokud vláda předloží znovu návrh, který se bude týkat jen soudců a státních zástupců a nebudou možné pozměňovací návrhy, podpoříme ji také," uvedla šéfka klubu opozičních VV Klasnová.

Soudci by mohli své platy vymáhat. Soudní cestou...

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že když politici svou chybu nenapraví, mohli by soudci své platy vymáhat soudní cestou. (rozhovor s Lichovníkem najdete zde)

"V zásadě je nutno vycházet z toho, že v rozpočtu je kalkulováno s prostředky na současné platy soudců a státních zástupců. Případné navýšení by bylo hrazeno z kapitoly všeobecná pokladní správa. Pokud tedy nedošlo k žádné změně, vzhledem k rozhodnutí Poslanecké sněmovny, budou platy vypočítávány a vypláceny ve stejné výši jako doposud. Na to jsou prostředky v kapitole ministerstva spravedlnosti na rok 2013 kalkulovány," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek podle ní nadále trvá na tom, aby platová základna soudců, od níž se odvíjejí i platy státních zástupců, byla stanovena jako trojnásobek průměrné nominální měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Tisíce Čechů se zapojily do obnovy lesů, vysázeli statisíce stromků

Zhruba 31 000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz