Soudce zopakoval, že v kauze Hnilicových postupoval dle práva, soud nerozhodl

  9:30aktualizováno  14:42
Soudce Jaroslav Pytloun trvá na tom, že v kauze advokátů Karla a Lenky Hnilicových postupoval "přesně a přísně" podle práva. Jejich stíhání zastavil kvůli promlčení, podle kárné žaloby podané nadřízenými z Městského soudu v Praze tomu však předcházela Pytlounova nedůslednost. Žalobu ve čtvrtek začal projednávat kárný senát Nejvyššího správního soudu, verdikt ale nevynesl.

Nadřízení nežádají pro Pytlouna žádný trest, je to prý jinak velmi zdatný soudce. Cílem kárné žaloby je „vymezit mantinely“. „Z téhle věci na mě dýchá poněkud formalismus a nedůslednost. Chtěli bychom vědět, jestli to může být kárné provinění,“ uvedl místopředseda městského soudu Jaroslav Cihlář. Pytloun označil sám sebe za „zkušební vlaštovku“, domnívá se, že mu nelze klást k tíži mezeru v zákoně.

Kárný senát vzal čas na rozmyšlenou, podle předsedy Radovana Havelce si je vědom precedenčního potenciálu kauzy. Rozhodnutí vyhlásí 25. října.

Kárná žaloba, kterou podal letos v lednu jeho nadřízený – předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra – Pytlounovi vytýká nedůsledný přístup k vedení řízení, a to zejména pokud jde o prověřování opakovaných žádostí manželů Hnilicových ohledně odročování veřejného zasedání.

Pytloun tím podle žaloby zavinil to, že nastalo promlčení stíhání. Mimo jiné například nestanovil lhůtu k vypracování posudku ohledně zdravotního stavu Hnilicové a dostatečně neurgoval jeho vyhotovení. Zaviněně tím prý porušil povinnosti soudce a ohrozil důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů.

Výsměch soudcům? Když má soud jednat, obžalovaní „marodí“ (1. 6. 2017):

Omlouváme se... promlčeno

Státní zástupkyně obžalovala manžele Hnilicovy, mimochodem po celou dobu trestního stíhání aktivně činné advokáty, v říjnu 2012. Podle spisu se snažili v letech 2009 až 2012 donutit k vystěhování ze svého domu nájemníky Danu Lukešovou a jejího syna Jana. Obžaloba uvádí, že jim nejprve odebrali vnější okna a v bytě nezajistili vytápění, pak nechali dům odpojený i od přívodu vody. 

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

„Netajili se tím, že nás z toho bytu dokážou vyštvat. Mně to připadalo absurdní. Byla jsem sama se synem a neměla jsem finanční prostředky. Když jsem ten byt rekonstruovala na vlastní náklady a utopila jsem v něm úspory, tak se mám najednou sebrat a odejít,“ uvedla k tomu v minulosti Dana Lukešová. 

Ona i její syn se z bytu nakonec odstěhovali (další podrobnosti o případu najdete například v tomto článku).  Karel Hnilica u soudu tvrdil, že se nikdy nesnažil Lukešovy z bytu vystěhovat.

JUDr. Jaroslav Pytloun

  • v roce 1986 absolvoval Právnickou fakultu UK
  • v letech 1988 až 1993 byl vojenským obvodním prokurátorem
  • soudcem byl jmenován 22. 2. 1994
  • v letech 1994 až 1997 působil jako soudce Obvodního soudu pro Prahu 3, poté (do roku 2013) byl místopředsedou Obvodního soudu pro Prahu 4
  • od dubna 2013 je soudcem Městského soudu v Praze, předsedou senátu trestního úseku se stal 1. 4. 2014

zdroj: Městský soud v Praze

Obžalovaní advokáti trestné jednání popírali. V listopadu 2013 však byli uznáni vinnými z útisku nájemníků ve formě spolupachatelství. Karla Hnilicu potrestal obvodní soud sedmiměsíčním vězením s podmíněným odkladem na zkušební dobu 14 měsíců, jeho manželka Lenka (už dříve odsouzená za vydírání) dostala osm měsíců vězení odložených na zkušební dobu v délce 16 měsíců. 

Oba se odvolali a v únoru 2014 zamířil případ na stůl Jaroslava Pytlouna z Městského soudu v Praze. Jeho senát o rok později Hnilicovy zprostil obžaloby s tím, že může jít jen o přestupek. Do věci se pak vložil nejvyšší státní zástupce a následně Nejvyšší soud, který rozhodnutí Pytlounova senátu zrušil a přikázal mu, aby věc projednal znovu.

Pak následovala série omluv od Hnilicových. Ti soudu hlásili různé zdravotní obtíže, třeba akutní problémy se srdcem, a svou pracovní neschopnost dokládali potvrzením od lékaře. Zároveň trvali na své osobní účasti u soudu. Sekundovali jim jejich obhájci, kteří se omlouvali kvůli tomu, že musí být v době nařízeného jednání u jiného důležitějšího soudu.

V květnu 2016 soudce Pytloun rozhodl, že přibere znalce, kteří prověří, zda Hnilicovi lidově řečeno nesimulují a mohou k soudu přijít. Požadovaný komplexní posudek dostali soudci až v lednu 2017 (do promlčení případu tehdy zbývalo osm měsíců). Podle znalců byli oba obžalovaní advokáti účasti u soudu schopni.

Žádost o vyjádření advokát Karel Hnilica ignoroval (15. 11. 2017):

Pytloun nařídil veřejné zasedání na 23. února 2017, vzápětí se ale omluvil obhájce Hnilicových Karel Tománek. Předseda senátu poté určil další termín – 4. dubna 2017 – a omluva přišla od obžalované Hnilicové, která se prý zhroutila a byla v péči psychiatra.

Obžalovaná Lenka Hnilicová, obhájce Karel Tománek (uprostřed) a obžalovaný...

Obžalovaná Lenka Hnilicová, obhájce Karel Tománek (uprostřed) a obžalovaný Karel Hnilica na snímku z prosince 2012

Soudce proto znovu odročil, tentokrát na 1. června. Znovu se omluvil advokát Tománek. Soudce mu odepsal, že jeho žádosti o další termín nevyhoví. Jednání ale stejně neproběhlo, první červnový den vyhlíželi soudci v jednací síni oba obžalované marně, Hnilicovi opět nepřišli (zvukový záznam z tohoto jednaní je ve videu s názvem „Výsměch soudcům?...“).

Na následující červencový termín se omluvili znalci. Obhájce Lenky Hnilicové, Jan Camrda, zároveň avizoval, že se může kvůli dovolené a plánované operaci účastnit soudu až v říjnu.

11. října 2017 vydal předseda senátu Jaroslav Pytloun usnesení, podle kterého uplynula v polovině září tříletá promlčecí lhůta a odvolání v případu Hnilicových již projednat nemůže. Nejvyšší státní zástupce dovolání nepodal. „Rozhodnutí soudu, že došlo k promlčení trestní odpovědnosti obviněných, nelze z hlediska aplikace zákona nic vytknout,“ uvedl loni v prosinci mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství v Brně Petr Malý.

Nájemník Jan Lukeš, který se soudí s majiteli svého domu.

Jan Lukeš

Zklamáni byli zejména bývalí nájemníci Lukešovi, kteří se satisfakce v podobě spravedlivého rozsudku od naší justice nedočkali. Poškozený Jan Lukeš už v době, kdy se Hnilicovi ze zdravotních důvodů omlouvali, upozorňoval na to, že oba advokáti chodí v řadě případů k soudům zastupovat svoje klienty. „Vypadá to, že nemocní jsou jen tehdy, když mají dorazit k soudu jako obžalovaní,“ komentoval svoje zjištění Lukeš.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

Účastníkům balonové fiesty startujícím od hradu Bouzova na Olomoucku se i letos...

Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku. Justice ponechala...

Kraj nekoupí akcie Technologického parku, teď ho chce získat Brno

Krajský zastupitel Petr Vokřál (vpravo) debatoval s náměstkem Janem Vitulou....

Jihomoravští zastupitelé definitivně odmítli půlmiliardový nákup akcií Technologického parku v Brně. Do jednání se nyní...

Policisté museli krotit figuranty při tréninku na chuligány, dav zapůsobil

Těžkooděnci ve stísněných podmínkách stadionu cvičili zásah proti rozdováděným...

Strhl je dav a do své role se chvílemi moc vžili. Figuranty jsme museli krotit, aby náš zásah nemusel být tvrdší. Tak...

Po domácím porodu šlo ženě o život, přesto se hádala se záchranáři

ilustrační snímek

V napjaté atmosféře se odehrál zásah středočeských záchranářů, kteří ve čtvrtek pomáhali ženě po domácím porodu. Její...

Najdete na iDNES.cz