Podnikatel Zadeh odchází od soudu bez odškodnění, za vazbu nic nedostane

  13:42aktualizováno  13:42
Obviněný podnikatel Shahram Abdullah Zadeh nemá nárok na odškodné od státu za dobu, kterou strávil v cele při své první vazbě. Ve čtvrtek to pravomocně potvrdil pražský městský soud, jenž zamítl mužovo odvolání s tím, že podání žaloby bylo vzhledem k neuzavřenému trestnímu řízení zcela předčasné.

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zadeh, který v Brně čelí obžalobám za krácení daní a za uplácení svědků, se po ministerstvu spravedlnosti domáhal 2,8 milionu korun.

V souvislosti s daňovou kauzou strávil Zadeh ve vazbě 685 dní, na svobodu se poté dostal díky kauci ve výši 150 milionů korun. V žalobě žádal finanční zadostiučinění za způsobenou nemajetkovou újmu - konkrétně 1,5 milionu za nezákonnost vazby, jeden milion za její nepřiměřenou délku a dalších 300 000 korun za neúměrnou délku soudních vazebních řízení. Svůj pobyt v cele už dříve označil za „protiprávní dvouletý únos“. Podle něj od počátku chybí opodstatněné podezření, že spáchal trestný čin.

Soudkyně Iveta Veselá dnes označila veškeré vznesené nároky za nedůvodné. „Občanskoprávní soud je vázán výhradně na výsledek trestního řízení, které ale k dnešnímu dni stále běží,“ podotkla. Soudci tak nyní vůbec nemohli řešit, zda vazba byla zákonná a zda při ní Zadeh utrpěl nějakou újmu. Nárok na odškodné za nezákonnou vazbu by muži vznikl až tehdy, pokud by byl pravomocně zproštěn viny.

Zadeha dnes u soudu zastupoval advokát David Zahumenský. „Nejsme překvapeni výsledkem. Žalobce nevkládal do tohoto řízení příliš velké naděje a už v loňském roce se obrátil na Evropský soud pro lidská práva se stížností, která je projednávána,“ řekl právník novinářům po vyhlášení rozsudku. Dodal, že s názorem o předčasnosti žaloby nemůže souhlasit.

Zadehovy návštěvy soudní síně

V rozsáhlé daňové kauze už brněnský krajský soud vypsal zhruba dvě stovky termínů hlavního líčení, několik desítek jich ale odvolal. Do konce roku má v plánu přibližně ještě 20 jednacích dní. Zatím ale stále ještě vyslýchá svědky obžaloby. Podle obhájců by mohl být rozsudek vydán do léta příštího roku. 

Protahuje se i druhá kauza údajného uplácení svědků. Brněnský městský soud nařídil od loňského podzimu asi 30 jednacích dní, čtyři mají být ještě v říjnu. Podle obhajoby se toto hlavní líčení blíží ke konci. 

Íránský podnikatel s českým občanstvím byl ve vazbě nejprve od března 2014 do února 2016. V prosinci téhož roku putoval do cely znovu, tentokrát kvůli údajnému ovlivňování svědků. Opakovaně usiloval o propuštění, soudy mu však nevyhověly. Vycházely z přesvědčení, že by se po propuštění na svobodu mohl skrývat, uprchnout z Česka nebo opakovat trestnou činnost. Uvedly, že je sice českým občanem, ale že má stabilní vazby v zahraničí, kde by mu jeho znalost jazyků umožnila snadnou adaptaci.

Ústavní soud dospěl letos v květnu k závěru, že pokračující vazba nezasáhla do Zadehových základních práv. Muž neuspěl ani s tvrzením o překročení maximální délky vazby, která u závažných trestných činů činí tři roky. Soudci zdůraznili, že nelze sčítat délku vazby ve dvou různých kauzách. Podnikatel označil rozhodnutí za „směšné“. Už předtím podal několik ústavních stížností, které soud odmítl.

V Zadehově první kauze čelí patnáctičlenná skupina lidí obžalobě z toho, že při dovozu pohonných hmot ošidila stát o 2,5 miliardy korun. Brněnský krajský soud už vypsal zhruba dvě stovky termínů hlavního líčení, několik desítek jich ale odvolal. Do konce tohoto roku má v plánu přibližně ještě 20 jednacích dní, přičemž zatím stále vyslýchá svědky obžaloby. Obhájci odhadují, že rozsudek by mohl být vynesen do léta příštího roku. Protahuje se i druhá kauza údajného uplácení svědků. Brněnský městský soud nařídil od loňského podzimu asi 30 jednacích dní, čtyři mají být ještě v říjnu. Podle obhajoby se toto hlavní líčení blíží ke konci.

Brněnský soud začal projednávat případ daňových úniků v březnu 2016:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Sdílením fotek z nočníku či demonstrace rodiče děti ohrožují, varují experti

Ilustrační snímek

Stále větším problémem se podle odborníků začínají stávat rodiče, kteří své zážitky s potomky přehnaně sdílejí na...

Když se Číňané usmívají, nevědí si často rady, prozradil sinolog

Sinolog Vít Vojta v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Pokud jede prezident Miloš Zeman do Číny na jednání, doprovází ho tlumočník Vít Vojta. Sinolog a překladatel se na...

Nápad vystavět dětem bariéru už pro vstup na střední školy tvrdě naráží

Ilustrační snímek

Na začátku byl nápad nepustit na střední školu s maturitou jen tak někoho. Záměr zavést nepodkročitelnou hranici pro...

Najdete na iDNES.cz