Podnikatel Zadeh odchází od soudu bez odškodnění, za vazbu nic nedostane

  13:42aktualizováno  13:42
Obviněný podnikatel Shahram Abdullah Zadeh nemá nárok na odškodné od státu za dobu, kterou strávil v cele při své první vazbě. Ve čtvrtek to pravomocně potvrdil pražský městský soud, jenž zamítl mužovo odvolání s tím, že podání žaloby bylo vzhledem k neuzavřenému trestnímu řízení zcela předčasné.

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zadeh, který v Brně čelí obžalobám za krácení daní a za uplácení svědků, se po ministerstvu spravedlnosti domáhal 2,8 milionu korun.

V souvislosti s daňovou kauzou strávil Zadeh ve vazbě 685 dní, na svobodu se poté dostal díky kauci ve výši 150 milionů korun. V žalobě žádal finanční zadostiučinění za způsobenou nemajetkovou újmu - konkrétně 1,5 milionu za nezákonnost vazby, jeden milion za její nepřiměřenou délku a dalších 300 000 korun za neúměrnou délku soudních vazebních řízení. Svůj pobyt v cele už dříve označil za „protiprávní dvouletý únos“. Podle něj od počátku chybí opodstatněné podezření, že spáchal trestný čin.

Soudkyně Iveta Veselá dnes označila veškeré vznesené nároky za nedůvodné. „Občanskoprávní soud je vázán výhradně na výsledek trestního řízení, které ale k dnešnímu dni stále běží,“ podotkla. Soudci tak nyní vůbec nemohli řešit, zda vazba byla zákonná a zda při ní Zadeh utrpěl nějakou újmu. Nárok na odškodné za nezákonnou vazbu by muži vznikl až tehdy, pokud by byl pravomocně zproštěn viny.

Zadeha dnes u soudu zastupoval advokát David Zahumenský. „Nejsme překvapeni výsledkem. Žalobce nevkládal do tohoto řízení příliš velké naděje a už v loňském roce se obrátil na Evropský soud pro lidská práva se stížností, která je projednávána,“ řekl právník novinářům po vyhlášení rozsudku. Dodal, že s názorem o předčasnosti žaloby nemůže souhlasit.

Zadehovy návštěvy soudní síně

V rozsáhlé daňové kauze už brněnský krajský soud vypsal zhruba dvě stovky termínů hlavního líčení, několik desítek jich ale odvolal. Do konce roku má v plánu přibližně ještě 20 jednacích dní. Zatím ale stále ještě vyslýchá svědky obžaloby. Podle obhájců by mohl být rozsudek vydán do léta příštího roku. 

Protahuje se i druhá kauza údajného uplácení svědků. Brněnský městský soud nařídil od loňského podzimu asi 30 jednacích dní, čtyři mají být ještě v říjnu. Podle obhajoby se toto hlavní líčení blíží ke konci. 

Íránský podnikatel s českým občanstvím byl ve vazbě nejprve od března 2014 do února 2016. V prosinci téhož roku putoval do cely znovu, tentokrát kvůli údajnému ovlivňování svědků. Opakovaně usiloval o propuštění, soudy mu však nevyhověly. Vycházely z přesvědčení, že by se po propuštění na svobodu mohl skrývat, uprchnout z Česka nebo opakovat trestnou činnost. Uvedly, že je sice českým občanem, ale že má stabilní vazby v zahraničí, kde by mu jeho znalost jazyků umožnila snadnou adaptaci.

Ústavní soud dospěl letos v květnu k závěru, že pokračující vazba nezasáhla do Zadehových základních práv. Muž neuspěl ani s tvrzením o překročení maximální délky vazby, která u závažných trestných činů činí tři roky. Soudci zdůraznili, že nelze sčítat délku vazby ve dvou různých kauzách. Podnikatel označil rozhodnutí za „směšné“. Už předtím podal několik ústavních stížností, které soud odmítl.

V Zadehově první kauze čelí patnáctičlenná skupina lidí obžalobě z toho, že při dovozu pohonných hmot ošidila stát o 2,5 miliardy korun. Brněnský krajský soud už vypsal zhruba dvě stovky termínů hlavního líčení, několik desítek jich ale odvolal. Do konce tohoto roku má v plánu přibližně ještě 20 jednacích dní, přičemž zatím stále vyslýchá svědky obžaloby. Obhájci odhadují, že rozsudek by mohl být vynesen do léta příštího roku. Protahuje se i druhá kauza údajného uplácení svědků. Brněnský městský soud nařídil od loňského podzimu asi 30 jednacích dní, čtyři mají být ještě v říjnu. Podle obhajoby se toto hlavní líčení blíží ke konci.

Brněnský soud začal projednávat případ daňových úniků v březnu 2016:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Najdete na iDNES.cz