Soud poprvé potvrdil šikanu v GIBS, nadřízení se prý chovali nepatřičně

  1:10aktualizováno  1:10
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která vyšetřuje například trestné činy policistů, má po celé zemi jen několik stovek lidí. Přesto vykazuje nápadně vysoký počet zaměstnanců, kteří měli tvrdé konflikty s vedením. Někteří důstojníci už skončili v civilu. Nyní první z pracovníků inspekce vyhrál nad svým někdejším zaměstnavatelem soud.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Bývalý policista a šéf oddělení informatiky GIBS Michal Šimek je špičkový odborník na sledovací techniku a zabezpečení počítačů. Tvrdí, že se svůj mocný odbor snažil vést poctivě. Jeho lidé zadávali zakázky za miliony korun, ale měli také důležitou úlohu v případech, kdy generální inspekce potřebovala kvůli vyšetřování policistů nasadit odposlechy.

Zhruba před čtyřmi roky však Šimek cítil, že je nepohodlný. Dokonce podle svých slov zaznamenal případ, kdy po něm šéfové chtěli nestandardní věci, ale nechce o tom mluvit víc, protože se to odehrálo mezi čtyřma očima a nemohl by to dokázat. Výsledkem sporů každopádně bylo, že přišel o prémie. A tím to neskončilo.

Oddělení, které vedl, bylo podle jeho slov rozděleno na dvě nestejné části a jemu zbyl menší tým. Pak mu zrušili místo šéfa s tím, že tým je už příliš malý. „Zažaloval jsem je, že mi sebrali příplatky a neuměli to nijak odůvodnit,“ vysvětlil Šimek.

Zaměstnavatel s ním též zahájil kázeňské řízení. Jeho obsahem bylo, že Šimek údajně porušuje služební přísahu s odůvodněním, že je „málo aktivní“. Vytkli mu i to, že nedostatečně zabezpečil místnost se servery, přestože to podle něj nepatřilo k jeho povinnostem.

Cesta k penězům i satisfakci

Pod tlakem se Šimek rozhodl odejít v době, kdy už získal po patnácti letech nárok na výsluhu. Jako „ajťák“ našel dobrou práci snadno. To bylo v létě 2012. Zároveň Šimek podal těsně před odchodem žalobu k soudu, který však rozhodl až nyní. A dal mu za pravdu - GIBS ho podle rozsudku poškodila a jeho nadřízení s ním neměli právo zacházet tak, jak to činili.

„Inženýr Michal Šimek podal žalobu proti správnímu rozhodnutí Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žaloba se týkala rozhodnutí o snížení osobního příplatku. Senát městského soudu dal žalobci za pravdu,“ potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Soud zrušil rozhodnutí ředitele GIBS a případ vrátil k novému řízení a rozhodnutí. „Inspekce v tomto případě rozhodla o snížení osobního příplatku špatným způsobem,“ dodala Puci.

Šimek dnes už pracuje v soukromé firmě a do služeb státu se nechce vrátit ani za nic. Vítězství mu však otevírá cestu k tomu, aby na svém bývalém zaměstnavateli vymohl rovněž několik desítek tisíc korun na doplacených výsluhách. Rozhodnutí zároveň potvrzuje, že - vzhledem k důležitosti Šimkova postu - nebylo v inspekci něco v pořádku.

Generální inspekce stran otázek na její vnitřní záležitosti tradičně mlčí. „K dotazům tohoto typu komentáře neposkytujeme,“ reagovala ve středu mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Sorry, vaše místo se ruší

Už v minulosti si na šikanu stěžoval například někdejší první náměstek šéfa GIBS Dušan Brunclík, kterého předchozí ředitel obětoval, když na inspekci údajně začal tlačit ministr vnitra Milan Chovanec.

Až k soudu se dostala ještě jedna kauza - někdejšího důstojníka Petra Netušila. Když byl ještě ve službě, vyšetřoval olomouckého policistu Karla Kadlece (ten je shodou okolností od podzimu ve vazbě kvůli olomoucké kauze Vidkun - více o ní čtěte zde) a najednou začali kolegové vyšetřovat Netušila samotného. Soud ho následně osvobodil a Netušil inspekci zažaloval, protože přišel o peníze, když ho dočasně postavili mimo službu. Jeho žalobu však Městský soud v Praze zamítl.

Podle advokátky Zuzany Candiglioty z Ligy lidských práv, na niž se šikanovaní pracovníci bezpečnostních složek obracejí s prosbou o radu i zastupování, se inspektoři mnohdy zdráhají dávat své kauzy k soudům. Nesoudí se tedy tak často jako policisté, na které inspekce dohlíží. „Inspektoři GIBS většinou raději drží krok,“ říká advokátka.

Se svými šéfy z GIBS se loni v září soudil i podplukovník Petr Netušil:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Nezmizím do Bruselu, kopu za sever Čech, slibuje skokan eurovoleb Vondra

Alexandr Vondra

Z patnáctého místa kandidátky na druhé vynesly preferenční hlasy bývalého diplomata a ministra zahraniční a obrany...

Vítězové a poražení. Jak je rozpoznat v letošních evropských volbách

ilustrační snímek

Hnutí ANO si oproti volbám do Evropského parlamentu v roce 2014 polepšilo o pět procentních bodů, získalo o dvě křesla...

Schillerová navrhla přidat státním zaměstnancům 2 procenta, víc učitelům

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministryně financí Alena Schillerová představila odborům, o kolik procent chce vláda zvýšit mzdy zaměstnanců placených...

Najdete na iDNES.cz