Soud poprvé potvrdil šikanu v GIBS, nadřízení se prý chovali nepatřičně

  1:10aktualizováno  1:10
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která vyšetřuje například trestné činy policistů, má po celé zemi jen několik stovek lidí. Přesto vykazuje nápadně vysoký počet zaměstnanců, kteří měli tvrdé konflikty s vedením. Někteří důstojníci už skončili v civilu. Nyní první z pracovníků inspekce vyhrál nad svým někdejším zaměstnavatelem soud.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Bývalý policista a šéf oddělení informatiky GIBS Michal Šimek je špičkový odborník na sledovací techniku a zabezpečení počítačů. Tvrdí, že se svůj mocný odbor snažil vést poctivě. Jeho lidé zadávali zakázky za miliony korun, ale měli také důležitou úlohu v případech, kdy generální inspekce potřebovala kvůli vyšetřování policistů nasadit odposlechy.

Zhruba před čtyřmi roky však Šimek cítil, že je nepohodlný. Dokonce podle svých slov zaznamenal případ, kdy po něm šéfové chtěli nestandardní věci, ale nechce o tom mluvit víc, protože se to odehrálo mezi čtyřma očima a nemohl by to dokázat. Výsledkem sporů každopádně bylo, že přišel o prémie. A tím to neskončilo.

Oddělení, které vedl, bylo podle jeho slov rozděleno na dvě nestejné části a jemu zbyl menší tým. Pak mu zrušili místo šéfa s tím, že tým je už příliš malý. „Zažaloval jsem je, že mi sebrali příplatky a neuměli to nijak odůvodnit,“ vysvětlil Šimek.

Zaměstnavatel s ním též zahájil kázeňské řízení. Jeho obsahem bylo, že Šimek údajně porušuje služební přísahu s odůvodněním, že je „málo aktivní“. Vytkli mu i to, že nedostatečně zabezpečil místnost se servery, přestože to podle něj nepatřilo k jeho povinnostem.

Cesta k penězům i satisfakci

Pod tlakem se Šimek rozhodl odejít v době, kdy už získal po patnácti letech nárok na výsluhu. Jako „ajťák“ našel dobrou práci snadno. To bylo v létě 2012. Zároveň Šimek podal těsně před odchodem žalobu k soudu, který však rozhodl až nyní. A dal mu za pravdu - GIBS ho podle rozsudku poškodila a jeho nadřízení s ním neměli právo zacházet tak, jak to činili.

„Inženýr Michal Šimek podal žalobu proti správnímu rozhodnutí Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žaloba se týkala rozhodnutí o snížení osobního příplatku. Senát městského soudu dal žalobci za pravdu,“ potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Soud zrušil rozhodnutí ředitele GIBS a případ vrátil k novému řízení a rozhodnutí. „Inspekce v tomto případě rozhodla o snížení osobního příplatku špatným způsobem,“ dodala Puci.

Šimek dnes už pracuje v soukromé firmě a do služeb státu se nechce vrátit ani za nic. Vítězství mu však otevírá cestu k tomu, aby na svém bývalém zaměstnavateli vymohl rovněž několik desítek tisíc korun na doplacených výsluhách. Rozhodnutí zároveň potvrzuje, že - vzhledem k důležitosti Šimkova postu - nebylo v inspekci něco v pořádku.

Generální inspekce stran otázek na její vnitřní záležitosti tradičně mlčí. „K dotazům tohoto typu komentáře neposkytujeme,“ reagovala ve středu mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Sorry, vaše místo se ruší

Už v minulosti si na šikanu stěžoval například někdejší první náměstek šéfa GIBS Dušan Brunclík, kterého předchozí ředitel obětoval, když na inspekci údajně začal tlačit ministr vnitra Milan Chovanec.

Až k soudu se dostala ještě jedna kauza - někdejšího důstojníka Petra Netušila. Když byl ještě ve službě, vyšetřoval olomouckého policistu Karla Kadlece (ten je shodou okolností od podzimu ve vazbě kvůli olomoucké kauze Vidkun - více o ní čtěte zde) a najednou začali kolegové vyšetřovat Netušila samotného. Soud ho následně osvobodil a Netušil inspekci zažaloval, protože přišel o peníze, když ho dočasně postavili mimo službu. Jeho žalobu však Městský soud v Praze zamítl.

Podle advokátky Zuzany Candiglioty z Ligy lidských práv, na niž se šikanovaní pracovníci bezpečnostních složek obracejí s prosbou o radu i zastupování, se inspektoři mnohdy zdráhají dávat své kauzy k soudům. Nesoudí se tedy tak často jako policisté, na které inspekce dohlíží. „Inspektoři GIBS většinou raději drží krok,“ říká advokátka.

Se svými šéfy z GIBS se loni v září soudil i podplukovník Petr Netušil:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Přeplněná Letná. Kolabující doprava, omdlévající lidé mezi demonstranty

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Pražský dopravní podnik v neděli odpoledne částečně omezil dopravu směrem k pražské Letné, kde se konala demonstrace...

Pieta v Ležákách, pískot v Liberci. Co dělal Babiš, když chtěla Letná jeho pád

Premiér Andrej Babiš pokládá věnec při pietním aktu k uctění památky obyvatel...

Zatímco se davy lidí sjížděly na pražskou Letenskou pláň, aby na nedělní demonstraci daly najevo svou nespokojenost s...

PŘEHLEDNĚ: Největší protesty mířily proti Babišovi, Nečasovi a Klausovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a za nezávislost justice v neděli 23.6. 2019 zaplnila pláň na pražské...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz