Spor o hidžáb pokračoval neveřejně, soudkyně lidi kvůli povyku vykázala

  10:48aktualizováno  14:40
Obvodní soud pro Prahu 10 ve středu pokračoval v projednávání žaloby somálské dívky na Střední zdravotnickou školu v Praze 10. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že jí škola nepovolila nosit hidžáb, a tím ji nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání. Podle školy je žaloba zavádějící a nepravdivá. Kvůli vyrušování aktivistů nechala ve středu soudkyně síň vyklidit. Rozhodnutí padne na konci ledna.

Dívka se domáhá omluvy a 60 tisíc korun. Za zavřenými dveřmi právní zástupci přednesli své závěrečné řeči. Obě strany po skončení líčení uvedly, že nadále trvají na své verzi událostí. Soud vynese verdikt 27. ledna.

„Není to nic příjemného,“ komentovala soudní při ředitelka školy Ivanka Kohoutová, když vyšla ze síně. Její obhájce uvedl, že výpověď bývalého zaměstnance školní inspekce potvrdila verzi, který prezentuje obhajoba.

„Naopak svědkyně z neziskové organizace spíše potvrdila náš názor na zainteresovanost veřejné ochránkyně práv v této věci,“ řekl advokát Kohoutové, který během minulého jednání zprávu ombudsmanky, která se dívky v minulosti veřejně zastala (více zde), kritizoval.

Škola se také hájí, že dívku nemohla diskriminovat, protože ani nebyla formálně studentkou ústavu. Zástupkyně Somálky Radka Korbelová Dohnalová uvedla, že na diskriminaci dívky trvá. „Mrzí mě, že především zastánci druhého názoru nenechají soud zcela svobodně a bez zasahování rozhodnout,“ dodala.

Přišli se ukázat i poslanci

Středeční jednání provázel od začátku opět velký zájem veřejnosti, především protiislámských aktivistů, ale dorazili také členové ODS Václav Klaus mladší a poslankyně Jana Černochová. Ta uvedla, že nevěří, že by se ředitelka školy diskriminace dopustila. Nechyběla ani Jana Volfová, která se na protiislámské scéně pohybuje. Dorazil i předseda Strany zelených Matěj Stropnický, který si podle svých slov přišel udělat názor.

O proces se zajímá i Patrik Nacher jako předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání zastupitelstva města Prahy, které je zřizovatelem školy. Podle něj se celá věc neměla dostat ani k soudu. „Jednoznačně je právem školy a ředitele definovat si školní řád,“ řekl Nacher a dodal, že podobná pravidla pro odívání, která jsou na Střední zdravotnické škole v Praze 10, mají i jiné pražské školy.

Podle Nachera je nutné přihlédnout k potřebám jednotlivých škol vzhledem k jejich zaměření. Školský výbor města Prahy se však na jednotném stanovisku k případu neshodl.

Později přijel i poslanec Úsvitu Marek Černoch. Řekl, že přišel podpořit ředitelku školy, o jejíž případ se dlouhodobě zajímá. „Doufám, že vyhraje paní ředitelka. Byl by to nějaký precedent,“ konstatoval s tím, že nechápe aktivity ombudsmanky. Na dotaz, proč stojí před soudní síní, když jedná Sněmovna, odvětil, že si k soudu jen odskočil. „Byl jsem ve Sněmovně, ale já považuji za důležité podpořit člověka, který bojuje s precedentem, který může být nebezpečný pro Česko do budoucna,“ vysvětlil s tím, že se do parlamentu ještě vrátí. Že by se chtěl záměrně díky této věci zviditelnit, odmítl.

Může škola zakázat hidžáby? Jen pokud ohrožují zdraví žáků, radí stát

Do soudní síně se všichni zájemci nevešli. Někteří z aktivistů, kteří v síni nenašli místo k sezení, odmítli poslechnout soudkyni, která je požádala, aby opustili místnost. Domlouvat jim musela justiční stráž.

Aktivisté nerespektovali ani zákaz pořizování audiovizuálních záznamů. Soudkyně Daniela Čejková hrozila, že pokud ji nepřestane oslňovat blesk z mobilního telefonu, bude jednání neveřejné. „Tohle je soudní jednání, ne nějaké představení,“ zlobila se soudkyně. Začátek jednání pak ještě rušily protesty přítomných, že není slyšet svědectví svědkyně.

Šarvátky doprovázely i předchozí jednání v listopadu loňského roku:

Soudní jednání se změnilo v komedii, líčení proběhlo neveřejně

Soudkyně se poté konečně dostala k výslechu ženy, která provázela cizinky na první schůzce. Svědkyně Blanka Štefano ze Společnosti pro příležitosti mladých migrantů uvedla, že při prvním jednání se zástupkyní ředitelky padl požadavek, aby Somálka při praxi v nemocnici odkládala šátek. Ta s tím prý souhlasila. O nošení hidžábu při teoretické výuce se nehovořilo.

Fotogalerie

Další rozruch v síni vzbudil muž, který si na hlavu nasadil přilbu a začal pokřikovat. Upozorňoval, že advokátka nepřítomné Somálky má také pokrývku hlavy. Soudkyně však odvětila, že její klobouk je součást kostýmu. Když se ani po několika výzvách neuklidnil, vyvedla ho ze soudní síně stráž. Jeho názoroví souputníci ho vyprovodili zpěvem české hymny. Po chvilce klidu se postavil další muž a začal křičet. Na to už soudkyně reagovala rozhodnutím, že jednání bude neveřejné, a soudní síň nechala vyklidit.

Ředitelka školy Ivanka Kohoutová přesto ocenila všechny, kteří ji přišli podpořit. „Já bych ještě řekla, že děkuji svému advokátovi, protože celou kauzu stojí při mně a veškeré úkony dělá zdarma. Na toto nečerpám ani prostředky školy,“ řekla ředitelka, která dostala od svých příznivců květiny.

Kohoutová na dotaz, jestli proces něco změní na jejím postoji k přijímaní cizinců ke studiu, řekla, že stále bude postupovat podle zákona. „My cizince máme běžně, máme asi 150 zahraničních studentů. Nikdy jsme žádný problém neměli, ba naopak. Já to prostě dělám stále stejně,“ tvrdí ředitelka.

Škola během minulého jednání tvrdila, že Somálka včas nedoložila potřebné dokumenty, a proto rozhodnutí o přijetí ke studiu pozbylo platnosti. Trvá navíc na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také kvůli zachování sekulárního školství (více o minulém líčení čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Led z kamionů padající na ostatní řidiče může i zabíjet. Chybí sněhové rampy

Ilustrační snímek

Už dva roky platí zákon, podle kterého je řidič povinen očistit před jízdou kamion od sněhu a ledu. Problém je, že nemá...

Po mrazivé noci budou po republice i mrazivé dny, oteplí se až v únoru

V okolí šumavské Kvildy leží téměř metr sněhu. Na snímku jsou stromy poblíž...

Do konce ledna budou teploty pod dlouhodobým průměrem, Česko tak čekají celodenní mrazy. Na stanici Kvilda-Perla v noci...

Nechtěl umírat, byl bojovník, říká o Palachovi psychiatrička od jeho lůžka

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Psychiatrička Zdenka Kmuníčková pečovala o Jana Palacha na klinice popálenin v pražské Legerově ulici od pátku 17....

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz