Ministr vnitra Jan Hamáček, který byl jedním z architektů dovozu zdravotních pomůcek z Číny

Ministr vnitra Jan Hamáček, který byl jedním z architektů dovozu zdravotních pomůcek z Číny | foto: ČTK

Sněmovna neschválila díky za pomoc Tchaj-wanu ani žádost o odměnu pro mediky

  • 983
Sněmovna nepodpořila návrh, aby vláda jménem České republiky poděkovala Tchaj-wanu za bezplatnou pomoc v podobě ochranných pomůcek, kterou poskytla České republice na boj s koronavirem. Navrhli to ve Sněmovně společně poslanci Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Usnesení nepodpořili poslanci ANO, ČSSD, KSČM a hnutí SPD.

Hlasování mělo silný politický náboj, protože vláda většinu zdravotních pomůcek nakoupila v Číně, zatímco Tchaj-wan daroval České republice pomoc bezplatně, ale Číně vadí jakákoli zmínka o Tchaj-wanu, který považuje za svou provincii.

Po hlasování to glosoval první místopředseda ODS a šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura. Připomněl předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi, že když šlo o to, aby se vyfotil u přebírání daru Tchaj-wanu, nechyběl u toho, ale když se hlasovalo o poděkování zemi, tak se zdržel. „Tchaj-wan nám pomohl, a tak mu poděkování patří,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Pro návrh usnesení hlasovalo 46 ze 122 přítomných poslanců

Když chyběly vládě hlasy, zabránil hlasování Chvojka

Těsně před polednem, když byla vláda s podporou komunistů v menšině, hlasování o této věci, když vládě hrozila prohra kvůli tomu, že jí chyběli poslanci, zabránil sociální demokrat Jan Chvojka.

Šéf poslanců ČSSD trval na tom, že poslanci nesmí přesáhnout v jednání čas 13 hodin. O poděkování Tchaj-wanu se bude hlasovat ve 14.30. Vládní strany ANO a ČSSD i KSČM, která je toleruje, tak dostaly čas na to, aby sehnaly další lidi a zabránili usnesení, které by mohlo vést ke sporům s Čínou.

Proběhlo to před polední pauzou takto“ Bylo 12.59, Tomio Okamura z SPD, který řídil jako místopředseda Sněmovny, se zeptal, zda smí to hlasování proběhnout i po 13:00, ač ještě chyběla minuta.

Do té doby procházela veškerá usnesení úkolující vládu kvůli koronaviru jako nůž máslem, často proti vůli vládní většiny, která byla v tu chvíli v menšině. Přihlásil se Chvojka z ČSSD a řekl, že obědová přestávka se musí dodržet.

„Moje snaha byla byla, aby se všechna hlasování stihla ještě před polední pauzou,“ řekl iDNES.cz Okamura. „A SPD se pak při hlasování zdržela, protože nám v návrhu usnesení chybělo poděkování i jiným zemím - Japonsku, Vietnamu nebo USA,“ distancoval se Okamura od toho, že by se při řízení schůze a později při hlasování o usnesení pokoušel pomoci koalici, aby neprošlo usnesení, které by popudilo Čínu.

Neprošla ani speciální odměna pro mediky

Neprošlo ani to, že Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby do 30. června 2020 vyplatila odměnu mediků, kteří byli povoláni v boji s koronavirem k pomoci ve zdravotnických zařízeních, ani to, že sněmovna vyzývá vládu, aby do konce srpna 2020 připravila investiční seznam pro modernizaci vybavení zdravotnických zařízení a následně přistoupilo k modernizaci tohoto vybavení.

Opozice neprosadila ani žádost vládě, aby kompenzačním bonusem nebo jiným vhodným mechanismem podpořila i lidi, kteří pracovali na dohodu a odváděli pojistné, i ty OSVČ se zaměstnaneckým úvazkem, pro které je podnikání dominantním zdrojem příjmu, a které dosud žádnou podporu neobdržely. Vládní strany ANO a sociální demokracie, ani komunisté, kteří vládu tolerují, to nepodpořili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video