Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová | foto: Vít Šimánek, ČTK

Dostálová prosadila omezení řeči poslanců při boji o nový stavební zákon

  • 38
Poslanci se ani ve středu nedostali k hlasování o vládním návrhu stavebního zákona. Ministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová prosadila omezení času pro vystoupení jednotlivých poslanců na dvakrát deset minut. Podpořili to poslanci ANO, ČSSD, SPD a KSČM.

Stejná většina pak na návrh předsedy Sněmovny Radka Vondráčka rozhodla, že o zákonu budou poslanci jednat znovu v pátek. V polední přestávce si to ale poslanci rozmysleli a strany se dohodly, že se jim v pátek do Sněmovny kvůli stavebnímu zákonu nechce.

„Už ta vaše obstrukce je trapná,“ vztekal se před tím hodinu po poledni šéf komunistů Vojtěch Filip, když si vzali Piráti pauzu na poradu poslaneckého klubu a mimořádná schůze k návrhu stavebního zákona musela být po čtyřech hodinách přerušena.

Část času vyhrazeného pro tuto schůzi, zhruba hodinu, přitom poslanci věnovali debatě o tom, jakým způsobem ministerstvo pro místní rozvoj hodlá rozdělovat miliardy z Evropské unie pro české nemocnice.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš vyjádřil také protest proti omezení času na vystoupení poslanců, jak to prosadila Dostálová. Chtěl, aby každý z poslanců mohl vystupovat dvakrát do hodiny, ale neuspěl. Koalice na podporu stavebního zákona je zformována na půdorysy ANO, KSČM a SPD.

Dostálová ovšem neprosadila, aby o stavebním zákonu mohla Sněmovna hlasovat i v jiných dnech a hodinách, které jsou vymezeny pro konečné hlasování o zákonech - tedy nejen ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin. Chtěla, aby se o zákonu mohlo jednat i hlasovat i ve čtvrtek, na to ale uplatnili veto poslanci Pirátů a hnutí STAN.

Ministr Zaorálek varoval před vládním návrhem

Jednotný názor na vládní návrh stavebního zákona nemá ani vládní koalice. Zatímco Dostálová vyzdvihuje, že vše vyřídí jeden úřad a že stavební řízení skončí do roka, ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek poukázal na možný korupční potenciál návrhu a jeho dopad na památkovou péči.

„Nemyslím, že kdokoliv, kdo se s vládní předlohou seznámil, by dospěl k závěru, že zájmy státní památkové péče vyšly z tohoto kompromisního řešení nějak posíleny. Spíš bych řekl, že pravda je opak. To, co se odehrává s touto předlohou v Poslanecké sněmovně, spíš vzbuzuje obavu, že i to minimum, které bylo dohodnuto, nám spíš nenávratně mizí před očima,“ kritizoval také návrh vládní kolegyně ministr kultury.

Kvůli sporům o něj se poslanci dosud nedostali ani k hlasování o desítkách pozměňovacích návrhů.

Spory jsou ale hlavně o uspořádání stavebních úřadů. Základem při projednávání je původní návrh ministerstva pro místní rozvoj, který počítá s tím, že stavební správa bude spadat čistě pod stát.

„Co ten návrh, který přináší? Možná částečně řeší tu otázku, že lidé nemají obíhat úřady, ale jak ji řeší? Vezme úředníky z různých oblastí a ty v podstatě sestěhuje - a to není do virtuální, ale na jeden úřad, kde všichni budou sedět v nějakém domě, asi ve své kanceláři a odpoledne se sejdou na nějakou poradu a tam si tu věc vyřeší. To není moderní efektivní princip,“ komentoval vládní návrh šéf opozičních Pirátů Ivan Bartoš.

Pět opozičních stran - ODS, Piráti, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 ale prosazuje svůj návrh, který zachovává stavební úřady pod obcemi.

Na odpoledne je od 15 hodin svolaná další schůze Sněmovny k předlohám ve druhém a v prvním čtení. Jde o elektronizaci notářské činnosti, novelu o elektronických komunikacích a o zpřísnění vyplácení dávek v hmotné nouzi. Poslanci projednají také návrhy zákonů o občanských průkazech, o zavedení digitální daně a o ochraně oznamovatelů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video