Sněmovna odmítla Motejlovu reformu

  10:06aktualizováno  10:06
- Reforma soudnictví, kterou se snažil prosadit ministr spravedlnosti Otakar Motejl, se odkládá. Poslanci totiž včera zamítli novelu trestního řádu, která měla téměř od základu změnit systém trestního procesu.
Návrh byl nejdůležitějším pilířem celé reformy a měly na něj navazovat další nové zákony. Ministr Motejl těsně po hlasování prohlásil, že on už žádný nový návrh vymýšlet nebude. Není dokonce vyloučené, že svou židli nakonec dobrovolně opustí.

"Poslanci mají ještě na této schůzi projednat několik dalších jeho návrhů. Možná ani nebude čekat, jak to dopadne," prohlásil jeden z jeho spolupracovníků.

Co také novela trestního řádu navrhovala

* z řetězce policista - vyšetřovatel - státní zástupce - soudce, druhý článek vypadne; úřady vyšetřování se zruší a jejich agendu si rozdělí policie a především státní zástupci

* zprůhlednění a zrovnoprávnění dokazování: důkazy budou opatřovat a soudu předkládat žalobce i advokát

* zrychlí a zpřesní se protokolace. Vše, co u soudu zazní, se bude nahrávat, soudce se nebude zdržovat diktováním

* pokud se pachatel přizná, bude proces co možná nejdřív a bez zbytečných formálností skončen

Motejl řekl, že ještě musí celou situaci analyzovat. "Teď vím jenom to, že jsem zklamán a roztrpčen. Přístup většiny poslanců byl politický a mechanický, a to nepochopím," řekl.
Pár minut se totiž zdálo, že novela druhé čtení "přežije" a vrátí se pouze k novému projednání do ústavně-právního výboru. Pak ale poslanec Michal Doktor (ODS) hlasování zpochybnil a při novém kole hlasování byl návrh zamítnut.

"Je to lesk a bída nestranického ministra, on při zákulisních jednáních o tom, jak bude který klub hlasovat, stojí za dveřmi," konstatoval Motejlův první náměstek Josef Baxa.
Ministra přitom ve svém projevu několikrát nepřímo podpořil i prezident Václav Havel, který po roce a půl přišel mezi poslance. "Věřím, že nakonec navzdory všem debatám se podaří uskutečnit chystanou velkorysou dalekosáhlou reformu naší justice," řekl.

Zamítnutý trestní řád mimo jiné plánoval zrušení úřadů vyšetřování. Důkazní řízení by se přesunulo téměř výhradně před soudy.

Zákonodárci se ovšem obávají toho, že by soudci a státní zástupci kvantum práce "navíc" nezvládli. Nikdo si zatím netroufá odhadnout, co se bude dít dál. "Nedovedu říct, co to odmítnutí způsobí. Možná poslanci mají speciální důvod a já tomu nerozumím," uvedl soudce Ústavního soudu Vojtěch Cepl.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová doufá, že Motejl si prohru nebude brát osobně a přece jen se pokusí vypracovat nový návrh.

"Znamená to konec nějakých snah o reformu a zakonzervování současného katastrofálního stavu a není mi jasné, kdo s tím bude teď schopen pohnout," míní advokát Václav Vlk.

Ta část poslanců, která hlasovala pro zamítnutí návrhu (celý klub ODS, KSČM a část Unie Svobody), tvrdí, že reforma soudnictví ohrožena není. "Myslím, že to je zastavení jenom jedné její části a ten zbytek může probíhat i nadále. Schválený je nový občanský soudní řád, máme před sebou občanský a obchodní zákoník, u kterých zřejmě nehrozí zamítnutí. Osobně to tedy nevnímám jako prohru ministra Motejla a jeho reformy.

Je to dílčí neúspěch a já doufám, že se v dohledné době do sněmovny vrátí skutečná novelizace trestního řádu a potom i celá rekodifikace celého trestního práva," uvedl místopředseda ODS a stínový minisr vnitra Ivan Langer.

Poté, co Motejl prohlásil, že on už nic přepracovávat nebude, není jasné, kdo a kdy nový návrh předloží. "Pokud vím, tak i když všichni shodně tvrdí, že stávající stav je neúnosný, nikdo v kapse žádný alternativní nebo pro poslance přijatelnější návrh nemá," konstatoval náměstek Baxa. Podle jeho názoru Motejla nejvíc rozčílil způsob, jak poslanci novelu smetli ze stolu: v prvním hlasování totiž ještě ministr uspěl - návrh o jeden hlas prošel. Poté nastal ve sněmovně rozruch a šéfové poslaneckých klubů začali shánět výpisy z hlasovacího zařízení. Zhruba čtvrt hodiny poté poslanec za ODS Michal Doktor zpochybnil hlasování, protože údajně hlasoval jinak než bylo uvedeno na výpisu.

Hlasování se tedy opakovalo, tentokrát s opačným výsledkem. "To byla klasika, poslanci dohlasovali a když se začal projednávat další bod, rozutekli se. Když se pak hlasovalo znovu, zdaleka ne všichni se stihli vrátit," tvrdí Baxa.

Kromě trestního řádu, začali poslanci projednávat návrh novely ústavy, který se týká soudnictví a rovněž ji překládá ministr Motejl. Jestli návrh poslanci pustí do dalšího čtení, nebo jej také zamítnou, se rozhodne dnes.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

Češi se budou učit, jak přežít sucho. Izraelské zavlažování otestují u Lán

Rektor ČZU Petr Sklenička

Zavlažovací systémy používané v Izraeli, jehož území tvoří zhruba ze dvou třetin poušť, budou brzy sloužit pro...

V Říčanech u Prahy hořela školka a střecha nákupního centra

Požár obchodního centra v Říčanech (20. dubna 2019)

V Říčanech u Prahy hořel komplex budov, ve kterém sídlí školka a nákupní centrum. Příčina se šetří, podle hasičů hořely...

Najdete na iDNES.cz