Pirát Jakub Michálek neuspěl se snahou, aby i advokáti a daňoví poradci museli hlásit finanční správě citlivé informace při podezření na větší než půlmilionový daňový únik

Pirát Jakub Michálek neuspěl se snahou, aby i advokáti a daňoví poradci museli hlásit finanční správě citlivé informace při podezření na větší než půlmilionový daňový únik | foto: Marie Stránská, MAFRA

Advokáti nebudou muset dávat citlivé informace finančním úřadům

  • 220
Většina poslanců se rozhodla ochránit advokáty a daňové poradce před povinností dávat informace finančním úřadům, pokud ty budou mít podezření na daňové podvody. Povinnost pro advokáty prosazovali Piráti, ale ani pomoc části poslanců ANO a komunistů jim nestačila.

Údaje vyplývající ze zákona proti praní špinavých peněz budou muset pro mezinárodní i tuzemskou správu daní předkládat jen banky. Advokáti, notáři, daňoví poradci nebo auditoři budou mít tuto povinnost jen pro mezinárodní spolupráci při správě daní.

Většina poslanců (detail hlasování jednotlivých poslanců najdete zde) se postavila proti tomu, aby advokáti a daňoví poradci měli povinnost poskytovat informace Finanční správě v případech „zjištění skutečností nasvědčujících tomu, že ze strany daňového subjektu, kterého se údaje a dokumenty týkají, nedošlo nebo nedojde ke splnění daňové povinnosti ve výši přesahující hodnotu pěti set tisíc korun.“

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

„Česká pirátská strana kandidovala do voleb s tím, že chce omezit daňové úniky zejména u velkých korporací, které dnes používají velmi složitá daňová schémata, jejichž prostřednictvím je možné odklonit peníze, které by měly být předmětem zdanění na území České republiky,“ hájil návrh před hlasováním šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Poprosil poslance, aby nenechali ostatní daňové poplatníky doplácet na daňové úniky těchto velkých korporací, které jsou podle něj odhadovány až na 57 miliard korun ročně. Michálek zároveň řekl, že schvalování zákona doprovází obrovský lobbing advokátní komory, ale že kdyby takové daňové úniky nebyly, nemusela by vláda vůbec zvyšovat daně.

„Princip mlčenlivosti advokátů neprolomil řádný režim“

Nakonec však zvítězil názor zastánců neprolamování mlčenlivosti advokátů. „Mlčenlivost advokátů je základní princip, na kterém stojí vztah advokáta a klienta. Je to princip, který tady platí celou řadu let, dokonce bych řekl, že století. A je to princip, který neprolomil ani jeden z režimů, který u nás byl,“ oponoval Michálkovi poslanec ČSSD Ondřej Veselý, sám aktivní advokát.

„Domníváme se, že se jedná o bezprecedentní prolamování advokátní mlčenlivosti, čili jedná se o protiústavní zásah,“ prohlásila také poslankyně za hnutí Starostové a nezávislí Věra Kovářová.

„Prolomit advokátní tajemství – což není výsada advokátů, to je jejich povinnost, to je ochrana klientů – a zkonstruovat zásah do ústavních práv občana na základě úvahy, že možná někdy v budoucnu by nemusela být odvedena daň, to je ve vší úctě k předkladatelům něco, z čeho musí běhat mráz po zádech,“ kritizoval návrh šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pokud by byl tento pozměňující návrh přijat, není pochyb o tom, že bychom iniciovali ústavní stížnost. Jsme přesvědčeni, že by byla úspěšná.“

Výsledek hlasování přivítal předseda ODS Petr Fiala. „Sněmovna naštěstí neschválila návrh Pirátů na prolomení advokátní mlčenlivosti ve věci možných daňových úniků. Žádný posvátný úmysl nemůže ospravedlnit omezení práv občana, který je v oslabeném postavení. Proto vždy platilo, že kněz při zpovědi, lékař a také advokát nikomu neříkají to, co se dozvědí od svých klientů, a nesmějí být k tomu nuceni,“ sdělil iDNES.cz Fiala.

Michálek svůj návrh neprosadil, ač se na jeho stranu postavila ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová. „Zákon o praní špinavých peněz, který tu máme tak strašně dávno a byl schválen za úplně jiných ministrů a jinou Poslaneckou sněmovnou a roky tu platí, striktně zakazuje požadovat informace nebo uvádět informace, které by se dotkly nedotknutelného advokátního tajemství. To znamená, které se týkají právního zastoupení, trestního řízení. A naopak říká, které informace se uvádět mohou – třeba o zprostředkování,“ uvedla Schillerová.

Když advokát bude vědět o tom, že zprostředkoval obchod kvůli praní špinavých peněz, tak by ty informace uvést měl, řekla Schillerová. Na doporučení ministryně však nedala nejen opozice, ale ani část poslanců ANO.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video