Šluknovské ghetto má nejdražší teplo v Česku. Zajímá se o to i policie

  9:12aktualizováno  9:12
Na sídlišti ve Šluknově, kde žijí převážně Romové, lidé platí podle tabulek na webu Energetického regulačního úřadu nejdražší teplo v Česku. Teplárna a majitel sídliště se vzájemně obviňují, kdo cenu neúměrně navyšuje. Sporem se zabývají i děčínští kriminalisté.

Sídliště ve Šluknově | foto: Karel PešekMF DNES

Na šluknovském sídlišti stojí gigajoule tepla zhruba 785 Kč. Například v Praze se platí za stejnou jednotku tepla přibližně 520 Kč, v Plzni je to rovnou polovina šluknovské ceny.

Ghetto ve Šluknově

Vládní Agentura pro sociální začleňování vede šluknovské sídliště mezi ghetty.

Starostka města Eva Džumanová ještě v době, kdy napětí v oblasti nevyústilo v demonstrace, připustila, že chybu mohla udělat i samotná radnice. Neměla v 90. letech 20. století prodávat celé sídliště za 3,3 milionu korun Lužické stavební.

Nemovitosti pak měnily majitele, dnes v domech bydlí většinou Romové, kteří nemají práci.

Kvůli cenám jsou ve sporu vlastník celého sídliště Pavel Zeithammer a Karel Sommer, majitel teplárny Solo Sport, která sídliště vytápí.

Cena tepla nejen že zvyšuje náklady na bydlení na sídlišti, ale tratí kvůli ní i stát. Pokud tu jsou měsíční výdaje na byt 3+1 kolem 9 tisíc korun a tři paneláky obývají výhradně Romové, kteří v drtivé většině nemají práci, doplácí stát na jejich bydlení přes dávky.

"I tak nájemníci na bydlení nemají, proto si půjčují na dorovnání vysokých cen od lichvářů. No a ti lidem půjčují na vysoký úrok a vedou své zákazníky ke krádežím a další trestné činnosti," říká jeden z obyvatel sídliště.

Původní obyvatelé sídliště jsou hlavně důchodci, které cena služeb taktéž přivádí do potíží. Někteří starousedlíci z domů raději odešli. Nyní je neobsazeno více než 70 bytů, přestože město Šluknov eviduje mnoho žádostí o přidělení bytu.

Sporem o teplo se zabývají kriminalisté

Majitel teplárny obvinil jednatele firmy, která vlastní šluknovské sídliště, že nájemníkům účtuje mnohem vyšší cenu tepla, než za kterou jej kupuje. "Problém je v tom, že nikdo naši cenu tepla nedodržuje, to znamená, že ji někdo navýší. Je to pan Zeithammer," říká Sommer.

I advokátka Michaela Pretschová, která zastupuje část nájemníků, uvedla, že má indicii, která svědčí o nesprávném vyúčtování tepla majitelem domů.

Rozhovor s majitelem sídliště Zeithammerem zde

Vlastník sídliště Pavel Zeithammer kontruje. Podle něj cenu uměle navyšuje teplárna Karla Sommera, kterému sídliště dříve patřilo. Zeithammer navíc Sommera obvinil, že se ho snažil podplatit na úkor nájemníků bytů.

Sporem a možným podvodem se už zabývají děčínští kriminalisté. "Případ vyšetřujeme, zatím však není možné říct nic bližšího," poznamenal mluvčí policie v Děčíně Vojtěch Haňka.

Rozhovor s majitelem teplárny Sommerem zde

Sommer a Zeithammer na sebe vzájemně podali trestní oznámení. Sommer například tvrdí, že Zeithammer v roce 2009 neoprávněně vyúčtoval nájemníkům o 3,5 milionu korun více, než žádala teplárna.

Majitel teplárny uvádí, že jeho cena se odvíjí od rozhodnutí Energetického regulačního úřadu a Státní energetické inspekce. Ti posuzují takzvané oprávněné náklady. Do těch patří například plyn, voda, elektřina, režijní náklady, náklady odpisové nebo náklady na zařízení.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Třetina českých dětí je schopna hospodařit s kapesným od první třídy

Za co utrácet a jak nakládat s penězi je důležité děti učit od útlého věku. Všudypřítomné reklamy a lákadla v obchodech...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz