Senát povede ČSSD, posty obhájil Štěch i místopředsedové

  12:02aktualizováno  13:18
Žádné překvapení se v Senátu během středečního jednání o novém vedení nečekalo. A žádné se také nestalo. Dosavadní předseda Milan Štěch byl jediným kandidátem na tuto funkci. ČSSD patří také dvě křesla místopředsedů. Trojice dosavadních místopředsedů své posty obhájila.

Předseda Senátu Milan Štěch | foto: Jindřich MynaříkMAFRA

Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha uvedl, že představovat Štěcha je zbytečné, neboť je všeobecně znám a všichni jej znají jako velmi slušného člověka. „Je v Senátu od samého začátku od roku 1996, předsedu Senátu dělal dvě dvouletá období a má samozřejmě velké předchozí zkušenosti z vedení odborové organizace,“ uvedl Vícha.

Noví senátoři

Do Senátu se dostal agronom Čuba, právník Láska i miliardář Valenta ze Synotu.

Noví senátoři zvolení ve Zlínském kraji - František Čuba (vlevo) a Ivo Valenta.

Noví senátoři zvolení ve Zlínském kraji - František Čuba (vlevo) a Ivo Valenta.

Připomněl také, že Štěchova nominace vychází z dohody všech sedmi senátorských frakcí o povolebním uspořádání horní komory. Vícha ji nazval „koaliční dohodou“. ČSSD nominovala kandidáta na předsedu v souladu s tradicí, která toto právo dává nejpočetnějšímu senátorského klubu. Ten mají s 33 senátory právě sociální demokraté.

Milan Štěch byl zvolen předsedou Senátu už potřetí. Poprvé to bylo v listopadu 2010, podruhé o dva roky později.

Své posty obhájili také tři dosavadní místopředsedové Senátu - Zdeněk Škromach z ČSSD, Přemysl Sobotka z ODS a Miluše Horská, nezávislá senátorka navržená KDU-ČSL. Nově k nim přibyl Ivo Bárek z ČSSD. Sociální demokraté tak po vyhraných senátních volbách posílili své pozice ve vedení horní komory parlamentu.

Antl složí slib v pátek

Při ustavující schůzi složili nově zvolení senátoři ústavou předepsaný slib a ujali se mandátu. Výjimkou je Miroslav Antl (za ČSSD), který se bude moci stát plnohodnotným senátorem nejdříve v pátek, až Nejvyšší správní soud rozhodne o stížnosti na způsob voleb v jeho rychnovském obvodu.

Stížnost na volby v tam podala Česká pirátská strana kvůli výhradám k obsazování okrskových volebních komisí. Piráti prý neměli možnost do nich v některých tamních obcích delegovat své kandidáty a kontrolovat tak sčítání hlasů.

Soud a slib

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek zamítl návrh České pirátské strany na neplatnost Antlovy volby. Zároveň ale zneplatnil výsledky hlasování ve čtyřech volebních okrscích. Chyby při obsazování tamních okrskových volebních komisí se však neprojevily na výsledku, vyplývá z usnesení na úřední desce.

Miroslav Antl tak v pátek složil ústavou předepsaný senátorský slib.

aktualizováno v pátek 21. listopadu v 9:50 hod

První schůzi Senátu v povolebním složení zahájila tradičně státní hymna. Noví i staronoví senátoři slíbili věrnost České republice, dodržování její ústavy a zákonů a také to, že svůj mandát budou „vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“. Jako první přečetla a složila slib nejmladší senátorka, čtyřicetiletá Ivana Cabrnochová ze Strany zelených.

Zatímco 26 jejích kolegů, kteří také skládali slib, bylo zvoleno v řádných říjnových volbách, Cabrnochová uspěla v zářijových doplňovacích volbách v Praze 10. Dosavadní senátor Jaromír Štětina se totiž stal europoslancem. 

Slib složili také čtyři senátoři, kteří kandidovali za hnutí ANO. Ke ustavení senátního klubu jim chyběl jeden člen, proto přizvali senátorku Alenu Dernerovou, jež byla zvolena už v roce 2010 za Severočechy.cz. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Najdete na iDNES.cz