Špinavé prádlo se má prát doma, připomněl starou zásadu exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Špinavé prádlo se má prát doma, připomněl starou zásadu exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Schwarzenberg kritizoval Paroubka za „bonzování“ v Moskvě

  • 1374
Šéfové partají by měli vždy dát diplomatům vědět, že se chystají do zahraničí. Ministr zahraničí Jan Kohout tak reagoval na spory kolem setkání předsedy ČSSD s ruským premiérem Putinem. Exministru Schwarzenbergovi vadí hlavně to, že Paroubek v Moskvě "bonzoval" na bývalou českou vládu.

Rozruch kolem cesty Jiřího Paroubka do Moskvy vyvolal článek v Hospodářských novinách. Podle listu české diplomaty znepokojil "ne zcela standardní postup" předsedy sociální demokracie - s Vladimirem Putinem se sešel bez doprovodu diplomatů z české ambasády.

Diplomatům mělo vadit i to, co na setkání politiků zaznělo. Paroubek údajně slíbil, že využije téma radaru americké protiraketové obrany v kampani před mimořádnými sněmovními volbami. A v ruském rádiu si postěžoval na zhoršení česko-ruských vztahů za Topolánkovy vlády.

Podle ministra zahraničí Jana Kohouta se Paroubek cestou do Ruska nedostal do žádného konfliktu s českou diplomacií. Nebylo ale šťastné, že během cesty nekomunikoval s velvyslancem v Rusku Miroslavem Kostelkou, uvedl ministr v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

"Stranické mezinárodní vztahy žádný úzus nebo pravidlo neupravuje. Těch kontaktů je celá řada, to jsou stovky setkání různých politiků na různých úrovních, u kterých naši diplomaté nejsou a nevíme o nich," řekl Kohout. Někteří politici si sice vyžádají doprovod diplomata, při setkání s hostitelem ho ale nechají stát za dveřmi, posteskl si Kohout.

Moskevskou misi ale nepodceňuje. "Rozhodně to není dobrá situace," prohlásil v ČT. S Kostelkou i Paroubkem si už problém vyjasňoval. "Mluvili jsme o tom, že včasná informovanost je nejoptimálnější cestou, abychom zamezili spekulacím a různým výkladům."

"Špinavé prádlo se pere doma"

Karel Schwarzenberg, Kohoutův předchůdce ve funkci ministra zahraničí, si mohl dovolit být ostřejší. "Je český zvyk v zahraničí bonzovat vlastní vládu," zhodnotil Paroubkovu moskevskou kritiku údajného zhoršování česko-ruských vztahů v posledních letech.

"Je plné právo opozice nebo jakékoli strany na vládu nebo ministra zahraničí útočit v parlamentě, doma v tisku. Ale v zahraničním rozhlase říci o vlastní vládě, byť tedy bývalé, že zhoršovala vztahy s Ruskem, to je poněkud neobvyklý postup," míní Schwarzenberg.

Moderátor mu namítl, že také premiér Mirek Topolánek v Evropském parlamentu "bonzoval" na českou opozici. "I když to udělal Topolánek, tak s tím nejsem srozuměn," ujistil ho politik. "Spory, špinavé prádlo a tak dále si má člověk vyřešit doma, ale nevynášet to do cizího salonu."

Paroubek nic nesliboval, hájí se Lidový dům

Proti článku Hospodářských novin se koncem týdne ohradil Lidový dům. Paroubkův poradce Petr Dimun v tiskové zprávě napsal, že Paroubek v Moskvě nic nesliboval, pouze zopakoval názor ČSSD na otázku americké radarové základny, který je dlouhodobě a veřejně znám.

Kostelka se proti Paroubkovým výrokům v Rusku ohradil už v době návštěvy. Nesouhlasí s tím, co Jiří Paroubek řekl v moskevské rozhlasové stanici, totiž že se česko-ruské vztahy v posledních třech letech výrazně zhoršily. Kostelka s tím nesouhlasí.

"V oblasti ekonomické spolupráce se v posledních letech výrazně zlepšovaly. Samozřejmě, některé problémy na politické úrovni byly, ale obecně jsou vztahy s Ruskem udržovány na velmi dobré úrovni. Vždy je co zlepšovat, ale rozhodně nejsou horší, než byly před třemi lety," řekl.

Kostelku stejně jako Kohouta spojuje s Paroubkem stranická příslušnost k ČSSD.

Udělal Paroubek chybu, když o svém setkání s Putinem neinformoval českou diplomacii?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 26. července 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 26444
NE
NE 2790

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video