Schůze poslanců se opět množí, příští týden budou hned dvě

  9:34aktualizováno  10:40
Levicoví poslanci nečekají na jednání s premiérem o tom, jak řešit zablokovanou Sněmovnu, a opět zvou na mimořádné schůze. Nejdřív předseda Sněmovny vyhověl návrhu lidovců a sociálních demokratů a svolal na 24. února jednání o návratu mateřské na loňskou úroveň. Vzápětí vyhlásil schůzi o návrzích ČSSD a KSČM.

Jednání o mateřské prosazuje šéf lidovců Cyril Svoboda (červená kravata), přidali se sociální demokraté (místopředseda Bohuslav Sobotka s modrou kravatou). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Na programu 72. schůze, která začne příští středu v 9 hodin, je jediný bod: schvalování návrhu lidoveckých poslanců Michaely Šojdrové, Ludvíka Hovorky, Jiřího Carbola a dalších na vydání novely zákona o nemocenském pojištění.

Oč jde v mateřské

Dávka pomoci v mateřství se snížila od 1. ledna v rámci takzvaného vládního úsporného balíčku. Nově se vyplácí pouze 60 místo 70 procent příjmu.

Současně se snížil i denní vyměřovací základ, ze kterého se mateřská počítá, a to ze 100 na 90 procent. Pokud tedy žena před nástupem na mateřskou vydělávala 20 tisíc, dostane na mateřské o 3 150 korun méně než v roce 2009. Snížení mělo platit na jeden rok.

Když projde parlamentem, vrátí se letos snížené dávky pro matky po porodu na loňskou úroveň. Snížení bylo součástí vládou navržených úspor. Lidovci, kteří mají rodinnou politiku jako hlavní téma, to odmítají.

Přidali se k nim sociální demokraté, kteří chtěli novelu schválit už na lednové řádné schůzi, ale ODS, TOP 09 a Strana zelených se postavily proti a jednání zdržovaly. Nelíbí se jim, že opatření by znamenalo další zátěž pro letošní státní rozpočet ve výši zhruba 1,5 miliardy korun.

Lidovcům a levici nepomohlo ani svolání mimořádné schůze v minulém týdnu, na které byla mateřská spolu s dalšími body. Opět se na ni nedostalo. Je to přitom jedno z mála témat, které lze v parlamentu ještě do voleb prosadit.

V případě jednobodového programu mají větší šanci. Společně s ČSSD a KSČM má KDU-ČSL 105 hlasů, což stačí na prosazení pořadu schůze, schválení zákona ve třetím čtení i přehlasování případného veta Senátu nebo prezidenta. 

Odpůrcům vyšší mateřské tak zbývá jako obrana zdržování procedur. Ve středu je možné schvalovat zákony do 14. hodiny, hlasováním lze ale limit prodloužit. - přečtěte návod poslance na zdržování

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda věří, že tentokrát k obstrukci nedojde. "Myslím, že i ODS, pokud bere vážně slova (svého místopředsedy) Petra Nečase, by mohla program této schůze podpořit," řekl v pondělí Svoboda.

Nečas po obstrukcích prosazoval, aby se do voleb jednalo jen o bodech, na kterých se strany shodnou a které bude podporovat vláda.

ČSSD chce zakázat anonymní akcie a protlačit 13. důchody

S návrhem, aby poslanci do voleb jednali už jen výjimečně, ale nesouhlasí ČSSD. Nemá nic proti schůzce s premiérem, ale odmítá čekat, až se Jan Fischer vrátí ze zámoří.

Oranžoví poslanci už proto požádali předsedu Sněmovny o další mimořádnou schůzi. Bude mít pořadové číslo 73 a začne ve čtvrtek 25. února v 9 hodin. Na programu je mimo jiné:

- přehlasovat veto Senátu k zákonu o krajském referendu
- dál jednat o zákazu listinných akcií na majitele (anonymních)
- dál jednat o jednorázovém příspěvku důchodcům, tzv. 13. důchodech

Tento způsob boje za prosazení některých předloh se přitom v minulých týdnech nesetkal s úspěchem. Pravicové strany jednání blokovaly, poslanci museli nakonec čtyři nedokončené schůze zrušit, aniž něco zásadního projednali. (viz předchozí článek o konci schůzí)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Babiš: Chci, aby koalice s ČSSD pokračovala, a ať se Šmarda vzdá nominace

Andrej Babiš v Jivně. Členové vlády dnes probírali stavbu D3 (18. července...

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že nehledá poslance, kteří by jeho vládu podporovali, kdyby z ní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz