Na programu 72. schůze, která začne příští středu v 9 hodin, je jediný bod: schvalování návrhu lidoveckých poslanců Michaely Šojdrové, Ludvíka Hovorky, Jiřího Carbola a dalších na vydání novely zákona o nemocenském pojištění.
Oč jde v mateřskéDávka pomoci v mateřství se snížila od 1. ledna v rámci takzvaného vládního úsporného balíčku. Nově se vyplácí pouze 60 místo 70 procent příjmu. Současně se snížil i denní vyměřovací základ, ze kterého se mateřská počítá, a to ze 100 na 90 procent. Pokud tedy žena před nástupem na mateřskou vydělávala 20 tisíc, dostane na mateřské o 3 150 korun méně než v roce 2009. Snížení mělo platit na jeden rok. |
Přidali se k nim sociální demokraté, kteří chtěli novelu schválit už na lednové řádné schůzi, ale ODS, TOP 09 a Strana zelených se postavily proti a jednání zdržovaly. Nelíbí se jim, že opatření by znamenalo další zátěž pro letošní státní rozpočet ve výši zhruba 1,5 miliardy korun.
Lidovcům a levici nepomohlo ani svolání mimořádné schůze v minulém týdnu, na které byla mateřská spolu s dalšími body. Opět se na ni nedostalo. Je to přitom jedno z mála témat, které lze v parlamentu ještě do voleb prosadit.
V případě jednobodového programu mají větší šanci. Společně s ČSSD a KSČM má KDU-ČSL 105 hlasů, což stačí na prosazení pořadu schůze, schválení zákona ve třetím čtení i přehlasování případného veta Senátu nebo prezidenta.
Odpůrcům vyšší mateřské tak zbývá jako obrana zdržování procedur. Ve středu je možné schvalovat zákony do 14. hodiny, hlasováním lze ale limit prodloužit. - přečtěte návod poslance na zdržování
Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda věří, že tentokrát k obstrukci nedojde. "Myslím, že i ODS, pokud bere vážně slova (svého místopředsedy) Petra Nečase, by mohla program této schůze podpořit," řekl v pondělí Svoboda.
Nečas po obstrukcích prosazoval, aby se do voleb jednalo jen o bodech, na kterých se strany shodnou a které bude podporovat vláda.
ČSSD chce zakázat anonymní akcie a protlačit 13. důchody
S návrhem, aby poslanci do voleb jednali už jen výjimečně, ale nesouhlasí ČSSD. Nemá nic proti schůzce s premiérem, ale odmítá čekat, až se Jan Fischer vrátí ze zámoří.
Oranžoví poslanci už proto požádali předsedu Sněmovny o další mimořádnou schůzi. Bude mít pořadové číslo 73 a začne ve čtvrtek 25. února v 9 hodin. Na programu je mimo jiné:
- přehlasovat veto Senátu k zákonu o krajském referendu
- dál jednat o zákazu listinných akcií na majitele (anonymních)
- dál jednat o jednorázovém příspěvku důchodcům, tzv. 13. důchodech
Tento způsob boje za prosazení některých předloh se přitom v minulých týdnech nesetkal s úspěchem. Pravicové strany jednání blokovaly, poslanci museli nakonec čtyři nedokončené schůze zrušit, aniž něco zásadního projednali. (viz předchozí článek o konci schůzí)