Policie je připravena zajistit ochranu hranic, uvedl ministr vnitra Hamáček

  11:21aktualizováno  14:45
Česká republika se podle ministra vnitra Jana Hamáčka připravuje na možnou potřebu zajistit ostrahu hranic v souvislosti s rozhodnutím Německa zřídit tranzitní centra na německo-rakouské hranici, odkud budou vraceni migranti snažící se dostat do Německa. Jednal o o tom ve středu s vedením Policie ČR.

Ministr vnitra Jan Hamáček | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Chci ubezpečit českou veřejnost, že policie je připravena okamžitě reagovat a podle potřeby zajistit bezpečnost a ochranu hranic v případě potřeby,“ sdělil iDNES.cz ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Dohoda německé kancléřky Angely Merkelové a ministra vnitra Horsta Seehofera o tranzitních centrech na německo-rakouské hranici, inspirovala i saského premiéra pro podobné opatření u hranic s Českem. Premiér Andrej Babiš na to pro iDNES.cz reagoval, že bez zavedení hraničních kontrol by to bylo neefektivní.

„Pokud se to osvědčí, proč by to nemělo být použito na jiných hraničních přechodech,“ citovala Kretschmera agentura DPA. Zastupující předseda německých policejních odborů Jörg Radek kritizoval dohodu, kterou Merkelová uzavřela se Seehoferem, která přitom podle některých českých politiků významně mění německou migrační a azylovou politiku. Upozornil, že Německo má hranice i s jinými zeměmi, než s Rakouskem, a zamítnutí vstupu migranty může vést k tomu, aby zkusili štěstí jinde.

Po klíčové dohodě v Německu chystá Rakousko opatření na své jižní hranici

Od června do prosince loňského roku německá policie při českých hranicích objevila 204 převážených běženců, za první tři měsíce letošního roku jich bylo už 267, napsal v květnu německý list Die Welt s tím, že převaděči do Německa dopravují přes Česko stále více migrantů.

„Česká republika připravuje možné varianty reakce, které by se odvíjely od rozsahu a dopadu opatření přijatých nejen Německem, ale i Rakouskem a popřípadě Slovenskem, které na vzniklou situaci budou muset reagovat,“ uvedl Hamáček.

Upozornil, že opatření, na němž se dohodli Merkelová a Seehofer, je možné za stávající situace aplikovat pouze na hranicích s Rakouskem. „Pokud by Německo chtělo tento model aplikovat i na německo-českou hranici, muselo by dle unijní legislativy tuto možnost s ČR diskutovat a následně notifikovat Evropskou komisí,“ sdělil iDNES.cz ministr vnitra a šéf ČSSD.

Babiš: Trazitní centra zatím jen na německo-rakouské hranici

Český premiér Andrej Babiš na dotaz iDNES.cz, co by pro Česko znamenalo, kdyby se se Německo rozhodlo vracet do Česka migranty zachycené při snaze dostat se právě do Německa z Česka, opáčil:  „Zatím nikdo, ani Němci sami neví, jak by tranzitní centra měla fungovat. Podle dostupných informací je lze zatím využít pouze na rakouské hranici, kde je formálně zavedena kontrola. Na českých ani polských hranicích kontrola zavedena není. Bez znovuzavedení kontrol, o kterém musí rozhodnout Berlín a notifikovat komisi i nám a Polsku, je to neefektivní.“

Dodal, že česká vláda situaci sleduje a vyhodnocuje. „Jsme připraveni reagovat na eventuální změnu situace,“ uvedl Babiš. Už v poslední červnové dekádě začal mluvit o ochraně hranic České republiky, pokud by Německo začalo odmítat migranty přímo na své hranici a svolal kvůli tomu i bezpečnostní radu státu. Řekl tehdy v televizi Barrandov, že je připraven krizový plán, který počítá s účastí policie a celníků, případně armády. „Nemůžeme do Česka pustit migranty,“ řekl také tehdy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Na Václavském náměstí si lidé připomínají výročí okupace. Vydali se na Hrad

Na Václavském náměstí v Praze se vzpomíná na potlačení demonstrací před...

Několik tisíc lidí se před sedmou hodinou večer vydalo z Václavského náměstí na pochod. Dav půjde přes Staroměstské na...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz