Policie je připravena zajistit ochranu hranic, uvedl ministr vnitra Hamáček

  11:21aktualizováno  14:45
Česká republika se podle ministra vnitra Jana Hamáčka připravuje na možnou potřebu zajistit ostrahu hranic v souvislosti s rozhodnutím Německa zřídit tranzitní centra na německo-rakouské hranici, odkud budou vraceni migranti snažící se dostat do Německa. Jednal o o tom ve středu s vedením Policie ČR.

Ministr vnitra Jan Hamáček | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Chci ubezpečit českou veřejnost, že policie je připravena okamžitě reagovat a podle potřeby zajistit bezpečnost a ochranu hranic v případě potřeby,“ sdělil iDNES.cz ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Dohoda německé kancléřky Angely Merkelové a ministra vnitra Horsta Seehofera o tranzitních centrech na německo-rakouské hranici, inspirovala i saského premiéra pro podobné opatření u hranic s Českem. Premiér Andrej Babiš na to pro iDNES.cz reagoval, že bez zavedení hraničních kontrol by to bylo neefektivní.

„Pokud se to osvědčí, proč by to nemělo být použito na jiných hraničních přechodech,“ citovala Kretschmera agentura DPA. Zastupující předseda německých policejních odborů Jörg Radek kritizoval dohodu, kterou Merkelová uzavřela se Seehoferem, která přitom podle některých českých politiků významně mění německou migrační a azylovou politiku. Upozornil, že Německo má hranice i s jinými zeměmi, než s Rakouskem, a zamítnutí vstupu migranty může vést k tomu, aby zkusili štěstí jinde.

Po klíčové dohodě v Německu chystá Rakousko opatření na své jižní hranici

Od června do prosince loňského roku německá policie při českých hranicích objevila 204 převážených běženců, za první tři měsíce letošního roku jich bylo už 267, napsal v květnu německý list Die Welt s tím, že převaděči do Německa dopravují přes Česko stále více migrantů.

„Česká republika připravuje možné varianty reakce, které by se odvíjely od rozsahu a dopadu opatření přijatých nejen Německem, ale i Rakouskem a popřípadě Slovenskem, které na vzniklou situaci budou muset reagovat,“ uvedl Hamáček.

Upozornil, že opatření, na němž se dohodli Merkelová a Seehofer, je možné za stávající situace aplikovat pouze na hranicích s Rakouskem. „Pokud by Německo chtělo tento model aplikovat i na německo-českou hranici, muselo by dle unijní legislativy tuto možnost s ČR diskutovat a následně notifikovat Evropskou komisí,“ sdělil iDNES.cz ministr vnitra a šéf ČSSD.

Babiš: Trazitní centra zatím jen na německo-rakouské hranici

Český premiér Andrej Babiš na dotaz iDNES.cz, co by pro Česko znamenalo, kdyby se se Německo rozhodlo vracet do Česka migranty zachycené při snaze dostat se právě do Německa z Česka, opáčil:  „Zatím nikdo, ani Němci sami neví, jak by tranzitní centra měla fungovat. Podle dostupných informací je lze zatím využít pouze na rakouské hranici, kde je formálně zavedena kontrola. Na českých ani polských hranicích kontrola zavedena není. Bez znovuzavedení kontrol, o kterém musí rozhodnout Berlín a notifikovat komisi i nám a Polsku, je to neefektivní.“

Dodal, že česká vláda situaci sleduje a vyhodnocuje. „Jsme připraveni reagovat na eventuální změnu situace,“ uvedl Babiš. Už v poslední červnové dekádě začal mluvit o ochraně hranic České republiky, pokud by Německo začalo odmítat migranty přímo na své hranici a svolal kvůli tomu i bezpečnostní radu státu. Řekl tehdy v televizi Barrandov, že je připraven krizový plán, který počítá s účastí policie a celníků, případně armády. „Nemůžeme do Česka pustit migranty,“ řekl také tehdy.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Sokolům se v Sokolově daří, na komíně chemičky vyvedli tři mladé

Pár sokolů stěhovavých vyvedl na komíně sokolovské chemičky tři mladé.

Západočeské město má sokola ve znaku, teď bude lidem v Sokolově vzácný dravec létat i nad hlavou. Komín v místní...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz