Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček | foto: Michal Šula, MAFRA

Policie je připravena zajistit ochranu hranic, uvedl ministr vnitra Hamáček

  • 159
Česká republika se podle ministra vnitra Jana Hamáčka připravuje na možnou potřebu zajistit ostrahu hranic v souvislosti s rozhodnutím Německa zřídit tranzitní centra na německo-rakouské hranici, odkud budou vraceni migranti snažící se dostat do Německa. Jednal o o tom ve středu s vedením Policie ČR.

„Chci ubezpečit českou veřejnost, že policie je připravena okamžitě reagovat a podle potřeby zajistit bezpečnost a ochranu hranic v případě potřeby,“ sdělil iDNES.cz ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Dohoda německé kancléřky Angely Merkelové a ministra vnitra Horsta Seehofera o tranzitních centrech na německo-rakouské hranici, inspirovala i saského premiéra pro podobné opatření u hranic s Českem. Premiér Andrej Babiš na to pro iDNES.cz reagoval, že bez zavedení hraničních kontrol by to bylo neefektivní.

„Pokud se to osvědčí, proč by to nemělo být použito na jiných hraničních přechodech,“ citovala Kretschmera agentura DPA. Zastupující předseda německých policejních odborů Jörg Radek kritizoval dohodu, kterou Merkelová uzavřela se Seehoferem, která přitom podle některých českých politiků významně mění německou migrační a azylovou politiku. Upozornil, že Německo má hranice i s jinými zeměmi, než s Rakouskem, a zamítnutí vstupu migranty může vést k tomu, aby zkusili štěstí jinde.

Po klíčové dohodě v Německu chystá Rakousko opatření na své jižní hranici

Od června do prosince loňského roku německá policie při českých hranicích objevila 204 převážených běženců, za první tři měsíce letošního roku jich bylo už 267, napsal v květnu německý list Die Welt s tím, že převaděči do Německa dopravují přes Česko stále více migrantů.

„Česká republika připravuje možné varianty reakce, které by se odvíjely od rozsahu a dopadu opatření přijatých nejen Německem, ale i Rakouskem a popřípadě Slovenskem, které na vzniklou situaci budou muset reagovat,“ uvedl Hamáček.

Upozornil, že opatření, na němž se dohodli Merkelová a Seehofer, je možné za stávající situace aplikovat pouze na hranicích s Rakouskem. „Pokud by Německo chtělo tento model aplikovat i na německo-českou hranici, muselo by dle unijní legislativy tuto možnost s ČR diskutovat a následně notifikovat Evropskou komisí,“ sdělil iDNES.cz ministr vnitra a šéf ČSSD.

Babiš: Trazitní centra zatím jen na německo-rakouské hranici

Český premiér Andrej Babiš na dotaz iDNES.cz, co by pro Česko znamenalo, kdyby se se Německo rozhodlo vracet do Česka migranty zachycené při snaze dostat se právě do Německa z Česka, opáčil:  „Zatím nikdo, ani Němci sami neví, jak by tranzitní centra měla fungovat. Podle dostupných informací je lze zatím využít pouze na rakouské hranici, kde je formálně zavedena kontrola. Na českých ani polských hranicích kontrola zavedena není. Bez znovuzavedení kontrol, o kterém musí rozhodnout Berlín a notifikovat komisi i nám a Polsku, je to neefektivní.“

Dodal, že česká vláda situaci sleduje a vyhodnocuje. „Jsme připraveni reagovat na eventuální změnu situace,“ uvedl Babiš. Už v poslední červnové dekádě začal mluvit o ochraně hranic České republiky, pokud by Německo začalo odmítat migranty přímo na své hranici a svolal kvůli tomu i bezpečnostní radu státu. Řekl tehdy v televizi Barrandov, že je připraven krizový plán, který počítá s účastí policie a celníků, případně armády. „Nemůžeme do Česka pustit migranty,“ řekl také tehdy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video